Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
piątek 27.01.23

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka

ULTRATYPY 2007: podsumowanie roku

4.01.2008 przez: red.

Oto najciekawsze wydarzenia zeszłego roku wybrane przez redakcję Ultramaryny. Przedstawiamy po 10 wydarzeń filmowych, koncertów i spektakli, które odbyły się w regionie.

W tym roku zestawienie muzyczne zawęziliśmy do koncertów, choć zeszłoroczny lider – Off Festival i w 2007 utrzymał poziom. Jednak to inna skala, być może w przyszłości będziemy mogli stworzyć oddzielną kategorię: festiwale muzyczne (to pierwsze życzenie noworoczne).

Pomijamy wydarzenia związane ze sztuką. Za to jedną instytucję typujemy za całoroczną działalność – Kronikę, która pozostawiła konkurencję w tyle. Za samodzielną pracę z zagranicznymi artystami, eksperymentowanie z formatem wystawy, ponoszenie ryzyka. Pojawiło się więcej nowych, pionierskich jak nasz region pomysłów, międzynarodowy program rezydencyjny zgromadził gości od Szwajcarii po Indie. No i zaproszenie do Berlin biennale.

Wśród naszych typów tym razem nie wybieramy najlepszego wydarzenia – to Wy poprzez głosowanie zdecydujcie, które takie było. Zapraszamy do głosowania i komentowania, wyniki i najciekawsze komentarze opublikujemy w następnym numerze. Głosować można do poniedziałku, 28 stycznia, do godz. 20.00. I życzymy jeszcze bardziej interesujących odkryć imprezowych w 2008!

typowali: Adrian Chorębała, Joanna Malicka, Wojtek Mszyca jr, Grzegorz Mucha, Aga Psiuk, Pola Sobaś-Mikołajczyk, Marceli Szpak>>> zobacz też: KONCERTY 2007 | SPEKTAKLE 2007


FILM 2008


Co: FESTIWAL FILMÓW NIEZALEŻNYCH KILOFF

Kiedy i gdzie: 24-25.02, CSF

Dlaczego: za zorganizowanie przez młodych (Polskie Forum Edukacji Europejskiej) imprezy dla młodych. Bez pompy, bez zadęcia i nie na koturnach, a w dodatku z zupełnie niepoliczalną liczbą uczestników, którzy mogli nie tylko oglądać filmy, ale na przykład „babrać się” w sztucznej krwi na warsztatach charakteryzacji. Za dwudniowe święto nieprofesjonalnego kina.

Ilość głosów: 634


Co: GLIWICKI DKF: CLASSIC, FUTURE, DOC.

Kiedy i gdzie: cały rok, kino Amok

Dlaczego: za szerzenie wiedzy o filmie w najszlachetniejszym wydaniu. Za pokazywanie wielkich filmów wielkich reżyserów mniej lub bardziej klasycznego kina oraz najnowszych eksperymentów fabularnych i formalnych, łamiących wszelkie reguły i konwencje oraz wynajdowanie dokumentów i esejów filmowych z najwyższej półki. Słowem – za kawał dobrej roboty wykonanej przez garstkę zapaleńców. (na zdjęciu kadr z „Drzazgi” Wojtka Wawszczyka)

Ilość głosów: 523


Co: 10 TCHNIEŃ LUISA BUÑUELA

Kiedy i gdzie: 24.02-1.03, Kinoteatr Rialto

Dlaczego: za wyciągnięcie z szafy i odkurzenie twórczości jednego z najważniejszych i najbardziej niezwykłych wizjonerów kina, który – ostatnio jakby zapomniany – kiedyś inspirował całe pokolenia artystów wszelkiego sortu. Za pokazanie, że Buñuel niezmiennie fascynuje mrocznym klimatem i nietuzinkową wyobraźnią swoich filmów rozkwitających dopiero na dużym ekranie (zwłaszcza, że w telewizji już od dawna jest démodé).

Ilość głosów: 40


Co: SUKCESY STUDENTÓW WRiTV

Dlaczego: nareszcie katowicka filmówka dzięki swoim studentom istnieje w świadomości jako wylęgarnia młodych talentów, szczególnie operatorów (m.in. Tomek Woźniczka – na zdjęciu, Weronika Bilska). Za udowodnienie, że etiuda studencka nie musi być pretensjonalna i że w tak krótkim czasie można opowiedzieć obrazami o ważnych sprawach.

Ilość głosów: 40


Co: TAKA PIĘKNA ŻAŁOBA. W 10. ROCZNICĘ ŚMIERCI BOHUMILA HRABALA

Kiedy i gdzie: 18-22.02, CSF

Dlaczego: za pokazanie, jak można przetłumaczyć nie tylko literaturę na film, ale czeski fenomen po polsku. Za możliwość spotkania z Aleksandrem Kaczorowskim – największym fachowcem od Hrabala w Polsce i czeski klimat.

Ilość głosów: 31


Co: PRZEGLĄD FILMÓW CATHERINE BREILLAT

Kiedy i gdzie: 26.11-6.12, kino Światowid

Dlaczego: za pokazanie, że można mądrze prowokować i zmuszać do myślenia niekonwencjonalnymi metodami. Autorka używa filmu jako narzędzia walki damsko-męskiej przy użyciu antypornografii. Szokująca, ale skuteczna metoda.

Ilość głosów: 27


Co: PRZEGLĄD FILMÓW JANA HŘEBEJKA

Kiedy i gdzie: 5-10.11, kino Światowid

Dlaczego: za pokazanie prawie wszystkich filmów jednego z najzdolniejszych czeskich reżyserów młodego pokolenia i za szybkie, ale za to bardzo owocne spotkanie z Hřebejkiem, który okazał się nie tylko zdolnym artystą, ale i intrygującym człowiekiem.

Ilość głosów: 19


Co: SIEDMIU SAMURAJÓW JAPOŃSKIEGO KINA

Kiedy i gdzie: 13-18.03, CSF

Dlaczego: za zebranie w jednym miejscu kilku najpiękniejszych klasycznych filmów japońskich, których nie można nigdzie zobaczyć, a które każdy, kto choć raz zetknął się z egzotyką, pięknem i dziwactwem Kraju Kwitnącej Wiśni, zobaczyć pragnie. Za przypomnienie szlachetnego oblicza japońskiego kina, a przy okazji za zabawę w go, ikebanę i malowanie tuszem.

Ilość głosów: 17


Co: Radosław Markiewicz za film RAJ ZA DALEKO

Dlaczego: za lekki, wzruszający, choć nietuzinkowy film osadzony w śląskich realiach, a jednocześnie daleko odbiegający od stereotypów. Za prestiżową nagrodę na festiwalu Era Nowe Horyzonty oznaczającą, że film może podobać się za granicą oraz za główną nagrodę na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, przyznaną co prawda za najlepszy film niezależny, ale gołym okiem widać, że bardzo profesjonalny.

Ilość głosów: 17


Co: PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI THEO VAN GOGHA

Kiedy i gdzie: 18-23.06, kino Światowid

Dlaczego: za unikatową retrospektywę artysty, który uznawany jest za czołowego przedstawiciela awangardy filmowej. Za odwagę w pokazywaniu kina odmiennego, trudnego, ale jakże ważnego.

Ilość głosów: 12

KOMENTARZE:

2013-03-11 20:55 / 94.200.59.*
Sebarealize1cia rozumieme rozvedjanie a sfastavne9 využedvanie niaanda a schopnosti indiveddua, uplatňovanie dispozedcied jedinca k určitej činnosti. U ľuded so zdravotnfdm znevfdhodnenedm je sebarealize1cia a s ňou spojene9 uplatnenie na trhu pre1ce ďaleko viac zložitejšie, pretože predpokladom jej faspešnosti je spre1vne zhodnotenie a rozvoj tfdch schopnosted a zručnosted hendikepovane9ho človeka, ktore9 nezanikli kf4li defektu, nemoci alebo farazu.Vo všetkfdch spoločnostiach na svete existujfa preke1žky, ktore9 bre1nia osobe1m so zdravotnfdm znevfdhodnenedm uplatňovať svoje pre1va a slobody a sťažujfa im plne9 zapojenie do spoločenskfdch aktivedt. Šte1ty sfa zodpovedne9 za to, aby prijali vhodne9 opatrenia k odstre1neniu takfdch preke1žok. Vyrovne1vanie predležitosted pre osoby so zdravotnfdm znevfdhodnenedm je ze1kladnfdm predspevkom vo všeobecnom a celosvetovom fasiled o mobilize1ciu ľudskfdch zdrojov.Zdroj: krizint
dOlYlYMieAcj

2008-01-22 10:55 / *.wasko.pl
Na takie rzeczy jak Absurdalia przydałaby się osobna kategoria, bo nie mieści się w tych obecnych.
Krzysiek

2008-01-20 23:17 / 194.146.250.*
Wszystko pięknie, fajnie, ale gdzie są ABSURDALIA? Spoko, robimy je znowu, więc tym razem nie będzie możliwości o nas nie usłyszeć! www.absurdalia.pl
banzai

2008-01-20 12:05 / *.itcomp.pl
w zawierciu tez jest super dkf i dlaczego on nie dostał nominacji ??
uczestnik

2008-01-15 09:41 / *.eimperium.pl
DKF - za interesujące projekcje, za próbę zaszczepienia i zainteresowania ważnymi tematami szerszej widownii. Za jak rzadkie obecnie dyskusje po seansie, dzięki którym mój osobisty punkt widzenia nie wydaje się już odosobniony. Za możliwość poznania i posłuchania ludzi będących w mniejszości społecznej. Niszy, w której jak mniemam jestem także i ja i jestem z tego dumna. Powodzenia i do zobaczenia w kinowej rzeczywistości również w tym roku!
Ania

2008-01-14 20:29 / *.proxnet.pl
DKF jest super ! :)
uki

2008-01-06 13:27 / *.access.telenet.be
kilOFF... kino nieprofesjonalne, ale z edycji na edycje poziom rosnie! coraz ostrzejsza selekcja ze wzgledu na konkurencje, ale i warsztaty coraz ciekawsze dobrze ze docenia ich ktos poza nami-uczestnikami :) Pozdrawiam!
reżyser

2008-01-05 21:06 / *.neoplus.adsl.tpnet.pl
Integracja poprawiona na Edukację, pozdrawiamy
red.

2008-01-05 16:51 / *.pl
WOW! Ale fajnie, tylko jedna sprawa, kilOFFa robiło Polskie Forum Edukacji Europejskiej, czyli PFEE ;D Ale mimo to fajnie, że go doceniono! Pozdrawiam
Krzysiek


SKOMENTUJ:
imię/nick:
e-mail (opcjonalnie):
wypowiedz się:
wpisz poniżej dzień tygodnia zaczynający się na literę s:
po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.


Ultramaryna realizuje projekt pn. „Internetowa platforma czasu wolnego” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach RPO WSL na lata 2014-2020. Celem projektu jest zwiększenie innowacyjności, konkurencyjności i zatrudnienia w przedsiębiorstwie.
Efektem projektu będzie transformacja działalności w stronę rozwiązań cyfrowych. Wartość projektu: 180 628,90 PLN, dofinansowanie z UE: 128 035,50.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2022, wszystkie prawa zastrzeżone