horyzont

6 lutego 2009

horyzont.jpg

Zdjęcie zostało zrobione w Planetarium Śląskim.
Planetarium jest symbolicznym centrum Śląskiego Parku Kultury (obecna nazwa: Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku). Sam park miał być w założeniu centralnym punktem Śląska, miejscem, gdzie robotnicy spotykają się i wspólnie wypoczywają po ciężkiej pracy.

Widoczny na zdjęciu sztuczny horyzont, jest więc horyzontem symbolicznym, pokazuje symboliczną panoramę ówczesnego Śląska.
Można zadawać sobie pytania, na ile pokrywał się on z horyzontem rzeczywistym, a na ile był on horyzontem życzeniowym – z jeszcze większą liczbą kominów i kopalnianych szybów? Współczesny nam, rzeczywisty horyzont ma ich zdecydowanie mniej.

Bez względu na to jak było naprawdę, patrząc na horyzont w planetarium, patrzymy na horyzont pochodzący z przeszłości. Dlatego, przebywając w sali projekcyjnej planetarium, możemy poczuć się jak w kosmicznej czarnej dziurze, do której wystroju wnętrza wpada obraz przeszłego świata, a na zewnątrz nic się wydostać nie może. Kartonowy horyzont z planetarium staje się wtedy kosmicznym horyzontem zdarzeń.