gablotka, szafka oszklona

4 października 2010

gablotka.jpg

Niektóre zdjęcia wchodzące w skład projektu A-Z w niezamierzony sposób bardzo szybko stają się zdjęciami historycznymi. Na zdjęciu powyżej, na pierwszym planie widać reklamową gablotę. Została ona sfotografowana w chwilę po tym, kiedy została zamontowana. Panowie, którzy ją montowali, jeszcze byli na miejscu. Zobaczyli, że robię zdjęcia i włażę na betonową donicę, żeby mieć lepszą perspektywę. Z własnej woli wyciągnęli z samochodu wysoką drabinę, żebym mógł mieć jeszcze lepszy punkt widzenia. To był miły gest. Dzięki temu, w oszklonej, jeszcze pustej reklamowej gablocie widać piękny, przestrzenny napis „KATOWICE”.
Ostatnio przechodziłem tamtędy i zdałem sobie sprawę, że wszystko, czego dotyczy to zdjęcie, ulega zmianie. Im dalszy plan, tym zmiany głębsze, konsekwencje zmian poważniejsze.

Na pierwszym planie (w gablocie) reklamy zmieniane są na bieżąco. To są zmiany najbardziej błahe.

Na drugim planie nie ma już przestrzennego napisu, dworcowy pawilonik zmienił kolor, nie ma już baru Saigon. To są zmiany o bardziej „historycznym” wymiarze.

Na trzecim (niewidocznym) planie, po drugiej stronie dworca znajdują się betonowe kielichy niezgody, których też już niedługo nie będzie. To będą już zmiany w skali miasta totalne.

Dalsze, niewidoczne plany są już tak niewidoczne, że właściwie nie wiadomo czy istnieją. Można więc powiedzieć, że dalszych planów brak. I to jest problem najgłębszy – brak planów.

2 komentarze do “gablotka, szafka oszklona”

  1. Fotografia cyfrowa, analogowa, kursy fotograficzne napisał/a:

    Fotografie, wszędzie ich obecnie multum. Portale społecznościowe zalewane są wielkimi ilościami zdjęć, ale czy ludzie umieją zrobić fachowo takie zdjęcia? Fotografia cyfrowa i fotografia analogowa ma wiele technik robienia obrazów , a ponadto obróbki obrazów. Takich umiejętności uczą szkoły obrazów. Zobacz podstawy i tajniki obrazów na http://www.podstawy-foto.pl.

  2. fotografie na płótnie napisał/a:

    Przemysł fotograficzny rozwinął się w znacznym stopniu, niczym nie przypominając już przemysłu z jakim mieliśmy do czynienia jeszcze jakiś czas temu. W tym momencie fotografik nie jest niezbędny wyłącznie do upamiętnienia bardzo poważnych chwil takich jak ślub czy chrzest, bądź wytworzania obrazków do dokumentów. W tym momencie fotografowie to niewiarygodnie uwrażliwieni na piękno artyści, którzy potrzebni są nam do wykonywania obrazków pięknych widoków bądź uwieczniania rodzinnych chwil po to, żeby przenieść je nie wyłącznie na zwyczajne zdjęcie, niemniej jednak na takie, które da się powiększyć, wydrukować na specjalnym materiale i umieścić na ścianie w dużym schemacie po to, żeby upiększało pomieszczenie i dawało poczucie przytulności i miłości. Fotografia służy zatem nie wyłącznie uwiecznianiu tego, co rzeczywiście widać przed nami, niemniej jednak przede wszystkim artystycznemu ukazaniu tego, co łączy ludzi na zdjęciu bądź tego, co najpiękniejsze w naturze, w jaką w danej chwili wpatruje się fotografik. Takie zdjęcie można wydrukować na przykład na płótnie i upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Posiadać obrazi zdjęcie w jednym.