Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
wtorek 22.10.19

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
KATARZYNA WITERSCHEIM: Śląsk na różowo

Trudno się nie zdziwić, gdy jedną z najciekawszych opowieści o historii Górnego Śląska, doskonale obrazującą tygiel polityczno-kulturowy charakterystyczny dla tego regionu u progu XX wieku, okazuje się komiks, a dokładniej narysowana i napisana przez Ślązaczkę manga. „Helena Wiktoria” Katarzyny Witerscheim to zakrojona na ogromną skalę saga rodzinna, której drugi tom opublikowany został właśnie w serwisie Tapas, a pierwszy wciąż jeszcze można znaleźć w księgarniach i sklepach komiksowych, jego autorka zaś zgodziła się odpowiedzieć nam na kilka pytań.

Robię komiksy, bo… nic innego nie potrafię? A tak szczerze, to sztuka ta łączy w sobie wszystko to, co jako artystka lubię robić – opowiadać historie i spełniać się jako rysowniczka. Jak dla mnie to jedno z lepszych mediów wizualnych do przekazywania ciekawych treści.

Śląsk to mój temat, ponieważ… tu się urodziłam i wychowałam. Niezależnie od tego, gdzie mieszkam, Śląsk jest zawsze bliski mojemu sercu.

Wybrałam mangę dlatego, że… to komiks. Nie chcę mówić, że robię „mangę”. Po prostu stylistyka mojego komiksu to hołd złożony japońskim publikacjom typu shōjo, za sprawą których uczyłam się narracji komiksowej. Przede wszystkim chodzi tu o nieśmiertelne: „Czarodziejkę z Księżyca” czy „Różę Wersalu”. Uznałam też, że połączenie takiej stylistyki z tematem Górnego Śląska będzie dosyć nietypowym rozwiązaniem.

Najbardziej zaskakująca reakcja na mój komiks to… zaskakującej bym nie wybrała, ale wzruszającą tak. Moment, w którym młode dziewczyny podchodzą do mnie z egzemplarzem mojego komiksu, mówiąc, że dzięki mnie chce im się rysować, a w przyszłości publikować komiksy. Wtedy wiem, że to, co robię, ma sens.

Wstaję rano i… myję zęby, jem śniadanie! Potem partyjka w The Sims, dla rozruchu (wbrew pozorom nie topię ich w basenie tak często), a po godzince, dwóch już siadam do pełnej roboty z tabletem. Rysuję, ile wlezie! Ale znajdzie się też czas na krótki spacer, dla rozruszania kości.

Nie byłabym tam, gdzie jestem, gdyby nie inspirowali mnie tacy ludzie, jak... moja nauczycielka polskiego z gimnazjum, mój partner i przyjaciele.

Chciałabym kiedyś opowiedzieć o... nastoletniej dramie w liceum. Najlepiej coś w stylu „szkoły z internatem”, w starym zamku lub pałacu w środku lasu.

Za 10 lat będę... mam nadzieję, że rysować kolejne komiksy, które pójdą w świat!

tekst: Marceli Szpak | ilustracja: Katarzyna Witerscheim
ultramaryna, czerwiec 2019


Więcej prac Katarzyny można zobaczyć tutaj.
KOMENTARZE:

nie ma jeszcze żadnych wypowiedzi....


SKOMENTUJ:
imię/nick:
e-mail (opcjonalnie):
wypowiedz się:
wpisz poniżej dzień tygodnia zaczynający się na literę s:
teksty
PAULINA PLIZGA: Od wodzisławskiego hasioka po paryskie trash couture
Tworzyła recyclart, zanim to było modne, choć nie chce definiować swoich projektów przez pryzmat trendów. Kiedy w... >>>

BARTOSZ PILAWSKI: Granice nie istnieją
W 2017 roku pokazał swoją pierwszą kolekcję. Dziś projektant i założyciel marki Pilawski ma za sobą prezentację w... >>>
komentarze: 1

JERZY JAN POŁOŃSKI: Nie pytaj mnie o cyrk
Obejmujący we wrześniu scenę Teatru Miejskiego w Gliwicach Jerzy Jan Połoński znany jest z tego, że nieignorującym... >>>

BARBARA RUPIK: Malarstwo zaklęte w filmie
Spośród ok. 2 tys. zgłoszeń prezentujących dorobek 366 szkół filmowych z całego świata do tegorocznego konkursu... >>>
po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2019, wszystkie prawa zastrzeżone