Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
piątek 30.10.20

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
Ars Cameralis: Kronos Quartet

Ars Cameralis: Kronos Quartet

10.11.2007 | godz. 20.00
Katowice Miasto Ogrodów, Katowice


Kronos Quartet to wielbieni na całym świecie, wielcy wykonawcy muzyki zarówno poważnej, jak i popularnej, mający na koncie ponad sto płyt (w tym niezapomniany soundtrack do „Requiem dla snu”). Ich katowicki koncert będzie nie tylko znaczący, ale również symboliczny. Program wypełnią kwartety Henryka Mikołaja Góreckiego. Jeden z nich – III Kwartet smyczkowy „Pieśni Śpiewają” (songs are sung) – powstał na specjalne zamówienie Kronosa. Prapremierowe wykonanie utworu odbyło się w październiku 2005 roku w Bielsku-Białej. W marcu następnego roku kompozycję zagrano po raz pierwszy w Nowym Jorku. Jej autor zapowiedział wówczas obecność na katowickim koncercie. Muzycy Kronosa napisali w liście do organizatorów festiwalu Ars Cameralis, że listopadowy występ uważają za być może najważniejszy tegoroczny koncert i podchodzą do niego z niezwykłym entuzjazmem.

Zespół powstał w 1973 roku, założony został przez Davida Harringtona. W repertuarze kwartetu są dzieła Dymitra Szostakowicza, Beli Bartoka i Charlesa Ivesa, Henryka Mikołaja Góreckiego, ponadto eksperymentalne kompozycje Johna Cage’a, utwory Astora Piazzolli, Theloniousa Monka i Duke’a Ellingtona, Jimiego Hendrixa, Philipa Glassa, Johna Zorna i Ornette’a Colemana. Kronos występuje co roku, grając ponad setkę koncertów w najbardziej prestiżowych salach, klubach jazzowych i na festiwalach całego świata. Otrzymał wiele międzynarodowych nagród. Najwyższe wyróżnienia, w tym Nagrodę Grammy, zdobyło także ponad 30 płyt kwartetu. Artyści występowali z wieloma gwiazdami muzyki popularnej, jazzu i folku, takimi jak: Allen Ginsberg, Tom Waits, David Bowie, Dave Matthews i Nelly Furtado. Znani są także z międzykulturowych inspiracji, są aktywnymi w dziedzinie World Music. Jedną z najciekawszych realizacji zespołu w tym zakresie była płyta „Pieces of Africa”, zawierająca utwory kompozytorów Czarnego Kontynentu, czerpiących z tradycyjnej muzyki afrykańskiej.

Dla nowojorskich muzyków specjalnie komponują m.in. Amerykanie: Philip Glass, Steve Reich, Terry Riley, John Zorn, Fin Aulis Sallinen, Niemiec Alfred Schnittke, Libańczyk Rabih Abou-Khalil, łączący jazz z muzyką arabską. Jednak niezależnie od kompozytora czy gatunku muzycznego, Kronos Quartet zawsze zachwyca perfekcyjnym wykonaniem. Amerykański magazyn „Rolling Stones” porównał rangę i znaczenie kwartetu do twórczości The Beatles.

Koncert w ramach 16. Górnośląskiego Festiwalu Sztuki Kameralnej Ars Cameralis i cyklu JaZZ i okolice.

>>> przeczytaj wywiad z Davidem Harringtonem

>>> zobacz cały program Festiwalu„Four For Tango”Bilety:
40 zł i 50 zł

po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2020, wszystkie prawa zastrzeżone