Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
piątek 30.10.20

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
Ars Cameralis: Kwartet Śląski gra Glassa

Ars Cameralis: Kwartet Śląski gra Glassa

14.11.2007 | godz. 19.00
Rondo Sztuki, Katowice


Trudno w to uwierzyć, ale Kwartet Śląski powstał prawie 30 lat temu. W roku 1978 był to zespół studentów Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Muzycy doskonalili się na kursach mistrzowskich, prowadzonych przez członków Kwartetów LaSalle, Amadeus, Juiliard, Smetana i Berg. Dziś mają bogaty dorobek koncertowy i płytowy. W swoim repertuarze mogą się pochwalić ponad 300 pozycjami literatury kameralnej, z czego około 200 pochodzi z XX wieku. W czasie swojego istnienia dokonali 40 prawykonań kwartetów smyczkowych, a niektóre z nich były im dedykowane.

Tym razem Kwartet Śląski zmierzy się z kwartetami Philipa Glassa, które ten skomponował dla Kronos Quartet: String Quartet No 2 (Company), String Quartet No 3 (Mishima), String Quartet No 4 (Buczak), String Quartet No 5. Wcześniej muzycy utwory te wykonali podczas krakowskiego festiwalu Sacrum-Profanum. Minimalistyczna muzyka Glassa będzie zatem dla śląskich słuchaczy czymś nowym. A przecież Glass uważany jest za jednego z najważniejszych żyjących kompozytorów amerykańskich.

W latach 1963-1965 uzyskał stypendium Fulbrighta, w związku z czym studiował w Paryżu pod kierunkiem Nadii Boulanger. Tam też poznał mistrza sitaru Ravi Shankara, dzięki któremu odkrył muzykę Indii. Na jakiś czas wyjechał do Indii, gdzie dogłębnie poznał tradycyjną muzykę tego kraju. W latach 80. zainteresował się muzyką afrykańską, co przywiodło go do współpracy z Foday Musa Suso. Na swojej drodze artystycznej spotkał także kanadyjskiego strukturalistę Michaela Snowa oraz twórcę teatru Roberta Wilsona.

Znaczną popularność zdobyła jego muzyka filmowa, zwłaszcza do artystycznej trylogii w reż. Godfreya Reggio „Koyanisquatsi”, „Powaqatsi”, „Nagoqatsi”. Stworzył także ścieżkę do biograficznego filmu Errola Morrisa „Krótka historia czasu” (o Stephenie Hawkingu) oraz do pierwotnie niemego filmu „Dracula” z 1931 r. w reż. Toda Browninga, a także do wielu filmów fabularnych („Kundun” w reż. M. Scorsese, „Godziny” w reż. S. Daldry). Warto będzie posłuchać na żywo kompozycji, na ogół znanych jedynie z płyt.

tekst: Grzegorz Mucha>>> zobacz cały program Festiwalu Ars Cameralis


Bilety:
wstęp wolny

po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2020, wszystkie prawa zastrzeżone