Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
wtorek 9.08.22

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
Interpretacje: Druga kobieta

Interpretacje: Druga kobieta

8.11.2014 | godz. 18.00
Muzeum Śląskie, Katowice


„Chcę ją zagrać tak, żeby wiek nie miał żadnego znaczenia. Kwestia wieku jest nieinteresująca. Wiek jest nudny, głupi” – mówi bohaterka „Drugiej kobiety” Grzegorza Jarzyny, stworzonej na wzór i podobieństwo „Opening Night” w reżyserii Johna Cassavetesa w ramach Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje.

Film opowiada historię starzejącej się aktorki Myrtle Gordon, która nie chce pogodzić się z rolą wyznaczoną jej w życiu i na scenie. Ma zagrać bohaterkę przechodzącą menopauzę, przed czym ze wszystkich sił się broni. Myrtle będzie musiała zabić w sobie nastolatkę, którą kiedyś była, a która powraca do niej w postaci zmarłej tragiczne młodej wielbicielki. Ceną będzie załamanie nerwowe, nagrodą – samoświadomość i szansa na nowe życie.

Siłą spektaklu „Druga kobieta” jest poruszanie problemu stosunku do wieku i starości. To historia o determinacji kobiety, która walczy o prawo do życia i szczęścia wbrew kulturowym stereotypom. W tej wielowarstwowej narracji trudno stwierdzić, co jest grą, a co dzieje się naprawdę, fikcja przenika się z rzeczywistością.

Drugim istotnym dla filmu jak i przedstawienia Jarzyny tematem jest sztuka i jej znaczenie dla współczesnego człowieka. Cassavetes odświeża zbanalizowaną metaforę teatru jako zwierciadła rzeczywistości. Paradoksalnie wydaje się on być ostatnim miejscem, w którym można zrzucić maskę i dotknąć prawdy.

Grzegorz Jarzyna jest wielokrotnie nagradzanym reżyserem i dyrektorem artystycznym TR Warszawa. Był drugim w historii Interpretacji zdobywcą Lauru Konrada. Nagrodę otrzymał w 1999 roku za dwie inscenizacje tekstów Gombrowicza: „Iwonę, księżniczkę Burgunda” w Starym Teatrze w Krakowie oraz „Historię” w Teatrze Telewizji. Pola Sobaś-Mikołajczyk złapała reżysera przed wyjazdem do Nowego Jorku ze spektaklem „4.48 Psychosis”. >>> czytaj więcej

opracowała: Magdalena Sarapata | zdjęcie: Kuba Dąbrowski„Druga kobieta” – na podst. filmu „Opening Night” Johna Cassavetesa – TR Warszawa; reż. Grzegorz Jarzyna, scen. Grzegorz Jarzyna, Anna Nykowska, scenogr. Chasper Bertschinge, kostiumy Anna Nykowska, muzyka Jacek Grudzień, światło, Felice Ross. Wyst.: Danuta Stenka, Adam Woronowicz, Roman Gancarczyk, Justyna Wasilewska i inni.

Spektakl odbywa się w ramach 16. Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje >>> zobacz program festiwalu>>> strona spektaklu „Druga kobieta”Bilety:
90 zł i 80 zł

po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.


Ultramaryna realizuje projekt pn. „Internetowa platforma czasu wolnego” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach RPO WSL na lata 2014-2020. Celem projektu jest zwiększenie innowacyjności, konkurencyjności i zatrudnienia w przedsiębiorstwie.
Efektem projektu będzie transformacja działalności w stronę rozwiązań cyfrowych. Wartość projektu: 180 628,90 PLN, dofinansowanie z UE: 128 035,50.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2022, wszystkie prawa zastrzeżone