Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
czwartek 19.09.19

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
Bellmer/ Visat

Bellmer/ Visat

18.09.2015-17.01.2016
Muzeum Historii Katowic, Katowice


Katowiccy kuratorzy przekonują od pewnego czasu, że rok bez Hansa Bellmera to rok stracony. Jego znane lalki stały się trwałym elementem wystawienniczego krajobrazu Katowic. Trudno zaprzeczyć, że Bellmer należał do twórców nietuzinkowych. Był też jednym z niewielu artystów urodzonych na Górnym Śląsku, których prace rezonują nadal na skalę międzynarodową. Dowodem na to była zresztą pokazywana kilka lat temu w Kronice wystawa prac współczesnych japońskich artystów nawiązujących do Bellmera.

Niestety los popularnych twórców jest taki, że kuratorzy, historycy i krytycy sztuki niezwykle starannie ich szufladkują. Kiedy więc mówimy „Bellmer”, przed oczami stają nam najczęściej serie czarno-białych fotografii przedstawiających zdeformowane lalki. W związku z tym, że w czasach, gdy powstawały – najbardziej znane w latach 30. XX wieku – wydawały się niezwykle wyuzdane, ich autor trafił na listę „artystów zdegenerowanych” i musiał opuścić Niemcy. Stąd też chętnie interpretowane są jako wyraz sprzeciwu wobec nazistowskiego kultu wysportowanego, zdrowego i higienicznego ciała. Być może jest tu coś na rzeczy. Ale te oczywiste tropy od czasu do czasu trzeba zmylić.

Podejmuje się tego wystawa „Bellmer/ Visat” w Muzeum Historii Katowic. Jej kuratorki, Natalia Kruszyna i Katarzyna Łata-Wrona, zaprezentują głównie serie grafik i rysunków Bellmera powstających w latach 60. i 70. w ramach jego współpracy z galeryjno-wydawniczym tandemem Suzanne i Georges Visat. Jak piszą, jest to wybór „mniej znanych, ale i mniej skandalizujących” prac Bellmera. Wyłania się z nich obraz artysty skupionego raczej na warsztacie niż na skandalach. Jego dzieła zobaczymy na tle prac międzynarodowej grupy artystów współpracujących z małżeństwem Visat, w tym Man Raya, Meret Oppenheim, Hansa Richtera czy Maxa Ernsta.

tekst: Łukasz Białkowski | ilustracja: Hans Bellmer „Karabin maszynowy”„Bellmer/ Visat” – wystawa prac pochodzącego z Katowic, a związanego z francuskimi surrealistami Hansa Bellmera, skupiająca się na okresie współpracy artysty z wydawnictwem Georgesa Visata i paryską galerią prowadzoną przez jego żonę – Suzanne Visat. Obok rysunków, grafik i rzeźb katowiczanina na wystawie zobaczyć będzie można dzieła niemal 30 innych twórców związanych z oficyną Visata, takich jak: Max Ernst, Dorothea Tanning, Man Ray, Unica Zürn, Hans Richter, Meret Oppenheim, Roberto Matta, Wifredo Lam, Joan Miró czy Niki de Saint Phalle.

Wernisaż 18.09 (pt), godz. 17.00. Wystawa potrwa do 17.01.2016. Towarzyszą jej: oprowadzanie kuratorskie – 19.09 (sb), godz. 11.00 + „Wydawnictwa artystyczne Georgesa Visata” – spotkanie z Armelle Visat i Yannickiem Minous, 19.09 (sb), godz. 12.00 + oprowadzanie kuratorskie – 23.10 (pt), godz. 16.00 + wykład Michała Sporonia „Panoramy Hansa Bellmera” – 23.10 (pt), godz. 17.00
po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2019, wszystkie prawa zastrzeżone