Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
sobota 24.08.19

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
9. Festiwal Muzyki Improwizowanej Jazz i Okolice

9. Festiwal Muzyki Improwizowanej Jazz i Okolice

26.09.2015-3.12.2015


„Etno inspiracje, brzmienia nowe i źródłowe” – tak brzmi motto festiwalu Jazz i Okolice, który jest bezpośrednią kontynuacją idei cyklu koncertowego o tej samej nazwie.

Andrzej Kalinowski, od początku główny kurator obecnego na lokalnych scenach od 2004 roku cyklu, zdołał przez lata wypracować otwartą i odważną formułę estetyczną, która doprowadziła do swoistego fenomenu – skonsolidowała wierne grono melomanów, z pełnym zaufaniem uczestniczących w kolejnych odsłonach imprezy. To warte podkreślenia, gdyż w swoich kuratorskich wyborach Kalinowski nigdy nie spoczął na laurach, nie poprzestawał na „pewniakach” zapełniających salę, ale konsekwentnie realizował swoje założenia estetyczne, czyli prezentację tego, co w muzyce improwizowanej aktualne, śmiałe, poszukujące.

W tym roku z całą pewnością będzie podobnie – odważnie i różnorodnie. Mimo że w programie wielu jest artystów z absolutnej czołówki, znanych i cenionych, z ugruntowana pozycją i bogatym dorobkiem, to jednak formuła festiwalu zapewnia, że nie ma mowy o przewidywalności. Pomysł na zderzenie współczesnej muzyki improwizowanej z tradycyjnymi brzmieniami źródeł jest znacznie bardziej naturalny, niż zrazu może się wydawać. Dlaczego „muzyka improwizowana”, a nie „jazz”? Będzie go zapewne sporo, jednak nawet ci artyści spośród tegorocznych wykonawców, którzy są kojarzeni mocno ze sceną jazzową, wykraczają poza tradycyjne ramy gatunkowe. W ich muzyce jazz jest tylko jednym z elementów, obok współczesnej kameralistyki, elektroniki, bluesa czy wreszcie elementów tradycyjnych, etnicznych.

I tu wracamy do motta tegorocznego festiwalu: dlaczego muzyka oparta na idiomie improwizacji tak dobrze łączy się z tą ludową? Otóż u podstaw obu leży najbardziej pierwotna potrzeba ekspresji, naturalna potrzeba wyrażania emocji poprzez granie. Tylko tyle i aż tyle. Ten najbardziej ludzki pierwiastek często bowiem w znikomym stopniu jest obecny w intelektualnej muzyce akademickiej, ale również w totalnie skomercjalizowanym popie. Improwizacja to klamra, to klucz, to siła napędowa najstarszej, najbardziej ludowej ekspresji, jak i najnowszych, awangardowych poszukiwań. Dlatego spotkania, do których dojdzie na scenach festiwalu, będą tak egzotyczne, a jednocześnie… zupełnie naturalne.

Wśród zaproszonych artystów, którzy wystąpią na przestrzeni kilku tygodni w wielu różnych salach naszego regionu, nie zabraknie wielkich gwiazd światowej sceny, jak choćby znanego już dobrze naszej publiczności Dave’a Douglasa. Pionierzy gatunkowej fuzji z grupy Oregon obchodzą 45-lecie działalności, ich wizyta niewątpliwie dla wielu słuchaczy będzie wydarzeniem. David Krakauer, Omar Sosa – artyści tej klasy nie zawodzą, jednak niemniej godni uwagi są muzyczni szaleńcy: Peter Evans ze swoim kwintetem i Kazuhisa Uchihashi z Altered States i – gościnnie – Maciejem Obarą.

Również inni czołowi rodzimi instrumentaliści wystąpią w międzynarodowych projektach: Mikołaj Trzaska z Bauerem i Jorgensenem, Wacław Zimpel z muzykami z Indii. Festiwal otworzy Irek Wojtczak z projektem inspirowanym repertuarem ludowego skrzypka Tadeusza Kubiaka, być może największą niespodzianką będą „Pieśni zbójnickie” – Krzysztof Trebunia-Tutka z zespołem zagra nam wspólnie z „Tymonem” Tymańskim.

W naturę odważnej muzyki wpisana jest niewiadoma, jej siłą napędową jest ciągłe poszukiwanie, eksperyment, a nawet pewne artystyczne ryzyko. Warto je podjąć wraz z wykonawcami, bo przy spotkaniu tak wyrazistych i różnorodnych osobowości mamy ogromną szansę na wyjątkowe przeżycia.

tekst: Wojtek Mszyca Jr | zdjęcie: Dave Douglas Quintet (fot. Eve Trojanov)Program:
26.09 sobota
Sala widowiskowa w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny, Koszęcin ul. Zamkowa 3
godz. 19.00 > Inauguracja festiwalu: Irek Wojtczak „Folk Five” Polish Quintet
Skład zespołu: Irek Wojtczak – saksofony, klarnet basowy, Tomasz Dąbrowski – trąbka, Piotr Mania – fortepian, Adam Żuchowski – kontrabas, Kuba Staruszkiewicz – perkusja.

„Folk Five” jest niezwykle udaną fuzją jazzu i polskiej muzyki ludowej: tradycyjne melodie, jazzowe rytmy, humor, energia i wysokie kompetencje instrumentalistów, absorbują słuchaczy od pierwszych dźwięków muzyki. Pomysł takiej sesji nagraniowej narodził się kilka lat temu w Katowicach, właśnie podczas festiwalu Jazz i Okolice, dziś Irek Wojtczak „Folk Five” Polish Quintet inauguruje IX edycję festiwalu w bardzo pięknym miejscu - siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, w Koszęcinie - królestwie polskiej i śląskiej muzyki ludowej.
bilety 10 zł

17.10 sobota
Centrum Kultury Jazovia
godz. 20.00 > Mikołaj Trzaska/ Johannes Bauer/ Peter Ole Jorgensen
Wystąpią: Mikołaj Trzaska – saksofon alt, bas klarnet, Johannes Bauer – puzon, Peter Ole Jorgensen – perkusja.

Mikołaj Trzaska należy do elitarnego grona wybitnych twórców europejskiego jazzu. Charakteryzują go: niepowtarzalne brzmienie saksofonu oraz klarnetu basowego; wielka inwencja w dziedzinie improwizacji oraz bezkompromisowa, lecz równocześnie otwarta na rozmaite współprace, postawa artystyczna. Polski saksofonisty zagra koncert w Gliwicach z czołowymi europejskimi improwizatorami: niemieckim puzonistą i duńskim perkusistą.
bilety 30 zł

18.10 niedziela
Kinoteatr Rialto
godz. 19.00 > Dave Douglas Quintet
Skład zespołu: Dave Douglas – trąbka, Jon Irabagon – saksofon, Matt Mitchell – fortepian, Linda Oh – kontrabas, Rudy Royston – perkusja.

Dave Douglas należy do wiodących trębaczy, kompozytorów i bandleaderów amerykańskiego jazzu. Dysponuje błyskotliwą techniką i charakterystycznym, łatwo rozpoznawalnym brzmieniem trąbki. Muzyka, którą wykonuje, z jednej strony nacechowana jest nowatorstwem, a z drugiej charakteryzuje się głębokim poszanowaniem różnorodnych muzycznych tradycji. W ostatniej dekadzie Dave Douglas był kilkakrotnie wybierany na „trębaczem”, „kompozytorem” i „jazzowym artystą” roku przez takie instytucje jak: New York Jazz Awards, „Down Beat”, „JazzTimes”, „Jazziz” oraz Italian Jazz Critics’ Society. Douglas koncertował w Polsce wielokrotnie, współpracował z polskimi muzykami, kilkakrotnie grał na Górnym Śląsku, najczęściej w ramach cyklu i festiwalu Jazz i Okolice. Jego ostatnia płyta „Time Travel” nawiązuje do muzyki jaką w latach 60. wykonywał Miles Davis, a także do tradycji nowoorleańskiej w jazzie.
bilety 55 zł i 45 zł

23.10 piątek
Teatr Mały
godz. 20.00 > Krzysztof Trebunia-Tutka wraz z zespołem Trebunie Tutki i Tymon Tymański: Pieśni zbójnickie
Wystąpią: Anna Trebunia-Tutka – śpiew, skrzypce, Łukasz Miętus – śpiew, skrzypce, altówka, Marcin Trebunia-Tutka – śpiew, dwojnica, fujara, basy podhalańskie, Tymon Tymański – śpiew, gitary, Irek Wojtczak – saksofony, klarnet basowy, Adam Żuchowski – kontrabas, Roman Ślefarski – perkusja.

„Pieśni zbójnickie” to spotkanie dwóch światów i dwóch artystycznych osobowości: twórcy pielęgnującego tradycje ludowe (muzykę, śpiew, taniec, gwarę, przekaz tradycyjnych wartości) oraz charyzmatycznego kontrabasisty jazzowego, rockowego gitarzysty, wokalisty, tekściarza i radiowca, połączonych ideą zachowania dziedzictwa kulturowego Podtatrza w zupełnie nowym wymiarze. Podstawą i sednem projektu są tradycyjne pieśni góralskie o charakterze zbójnickim. Ich treść odnosi się do poszukiwania sprawiedliwości, umiłowania honoru i wolności oraz specyficznej filozofii życia. Muzyka zawiera charakterystyczne melodie i brzmienia dla Podhala, którą wzbogacają elementy współczesnego jazz-rockowego instrumentarium.
bilety 40 zł

29.10 czwartek
Kinoteatr Rialto
godz. 20.00 > Oregon
Skład zespołu: Ralph Towner – gitara, Paul McCandless – obój, saksofon sopranowy, Paolino Dalla Porta – kontrabas, Mark Walker – perkusja.

Ta amerykańska grupa muzyczna należy do wielkich legend współczesnego jazzu, w początkach lat 70. była prekursorem ethno-jazzu w wymiarze ponad kontynentalnym, istotne dla muzyków zespołu były także inspiracje zachodnią muzyką klasyczną oraz nowoczesna technika realizacji nagrań z udziałem instrumentów elektronicznych. Założycielami grupy, w 1970 roku, byli Ralph Towner (gitara, fortepian, syntezator, trąbka), Paul McCandless (saksofon altowy, obój, klarnet basowy), Glen Moore (kontrabas, skrzypce, fortepian, flet) i Collin Walcott (perkusja, sitar, tabla, klarnet).
W roku 1978 grupa Oregon wydała płytę pt.: „Violin” nagraną z wybitnym polskim skrzypkiem Zbigniewem Seifertem, nagranie to stanowi do dziś jedno z najciekawszych dokonań w dziedzinie violinistyki jazzowej. Dyskografia zespołu to dziś 30 bardzo różnorodnych płyt nagranych dla czołowych wytwórni płytowych. Z historii grupy warto przypomnieć, iż Astronauci Apollo 15 słuchali muzyki Oregonu podczas wyprawy na Księżyc (30 lipca 1971), a dwa jego kratery otrzymały nazwy od utworów zespołu: „Icarus” i „Ghost Beads”. Zespół odwiedzi Katowice po raz drugi, ostatni raz koncertował na Śląsku w roku 2008, także w ramach festiwalu Jazz i Okolice.
bilety 55 zł i 45 zł

5.11 czwartek
Sala widowiskowo-koncertowa Muza
godz. 19.30 > Kazuhisa Uchihashi Altered States + Maciej Obara
Wystąpią: Kazuhisa Uchihashi – gitara elektryczna, Maciej Obara – saksofon altowy, Nasuno Mitsuru – gitara basowa, Yasuhiro Yoshigaki – perkusja.

Najnowszy projekt muzyczny z udziałem czołowego polskiego saksofonisty młodego pokolenia jazzu. Zaproszeni do współpracy muzycy reprezentują rozmaite gatunki współczesnej sceny muzycznej w Japonii: rock, jazz i szeroko pojętą muzykę eksperymentalną. Wspólny koncert jest wynikiem pobytu Macieja Obary w Japonii, spotkań i koncertów ponad podziałami. Kazuhisa Uchihashi jest jednym z najważniejszych gitarzystów improwizatorów na świecie, jednym z filarów niezwykle płodnej i inspirującej japońskiej awangardy obok takich postaci jak Otomo Yoshihide, Keiji Haino, Hoppy Kamiyama czy Tatsuya Yoshida. W latach 94-97 współtworzył legendarną formację Ground Zero, często występował i nagrywał w towarzystwie muzyków kultowego japońskiego duetu Ruins. Od 1990 roku jest liderem niezwykłego, rockowo-impowizacyjnego tria Altered States.
bilety 25 zł

8.11 niedziela
Hala widowiskowo-sportowa Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie, ul. Grunwaldzka 80
godz. 18.00 > Omar Sosa/ Joo Kraus
Wystąpią: Omar Sosa – fortepian, elektronika, Joo Kraus – trąbka, głos.

Omar Sosa - znakomity kubański pianista i improwizator, mistrz instrumentów perkusyjnych, wokalista i kompozytor. Ukończył Institute Superior de Arte w Hawanie. Sosa poprzez swą grę na fortepianie wprowadza słuchaczy w magiczny świat złożony z brzmienia kubańskiej „buena vista”, afrykańskiej tradycji i jazzowych rytuałów rodem z Nowego Orleanu
Joo Kraus - jest jednym z najpopularniejszych muzyków młodego pokolenia, od lat związany ze sceną nu-jazzu oraz electric-jazzu. Współtworzył brzmienie Kraan, Tab Two, Soulounge, Jazzkantine oraz De Phazz. Największą popularność, uznanie i nagrody przyniosły trębaczowi nagrania i koncerty w Tab Two - duecie, który stał się forpocztą hip-jazzu, drum'n'base i acid-jazzu w Europie w latach 90.
bilety 60 zł i 45 zł

12.11 czwartek
Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana, ul. Wilsona 16
godz. 19.00 > David Krakauer The Big Picture
Skład zespołu: David Krakauer – klarnet, Rob Schwimmer – fortepian, instrumenty klawiszowe, Sara Caswell – skrzypce, Brad Jones – kontrabas, Sheryl Bailey – gitara, John Hadfield – perkusja.

David Krakauer jest jednym z najznakomitszych muzyków nowej fali klezmerów. Łącząc stary świat z nowym pokazuje różnorodność i potencjał muzyki klezmerskiej, stapiającej w jednorodną całość elementy uniesienia, radości i lęków.
Muzyka Krakauera, choć oparta na tradycyjnym brzmieniu klezmerskim, „przenosi tradycję muzyki klezmerskiej w epokę rocka”. Słychać w niej również wpływy jazzu, muzyki funk, a nawet rapu. Wirtuoz klarnetu ze słynnego zespołu The Klezmatics jest jedną z najbardziej charakterystycznych postaci nowojorskiego ruchu nowej muzyki klezmerskiej. Wnosi powiew życia do odziedziczonej tradycji. David Krakauer od wielu lat jest ikoną Festiwalu Kultury Żydowskiej na krakowskim Kazimierzu. Nowojorski klarnecista wystąpi w ramach festiwalu Jazz i Okolice już po raz trzeci.
bilety 50-70 zł

21.11 sobota
Chorzowskie Centrum Kultury
godz. 20.00 > Olo Walicki: Kaszebe 2
Skład zespołu: Olo Walicki – bass, głos, dulcymer, piłkarzyki, M. Bunio. S – głos, gitara, sample, Piotr Pawlak – gitara, Tomek Ziętek – trąbka, klawisze, Kuba Staruszkiewicz – perkusja, automaty.

Kaszebe II to przede wszystkim mocne gitarowe brzmienia oraz przebojowe melodie połączone z wyrazistymi i prowokacyjnymi tekstami napisanymi przez siedmiu wspaniałych i bezkompromisowych autorów, m.in. Dorotę Masłowską, Tymona Tymańskiego i Wojciecha Stamma - współtwórcę gdańskiego Totartu. Płyta jest autorską wizją Kaszub - pięknych i strasznych zarazem - wprowadza nas w magiczny klimat przyrody regionu, a jednocześnie w przewrotny sposób krytykuje współczesny wizerunek polskiej prowincji – zdominowanej „kulturą grilla”, niemieckimi samochodami o niskim podwoziu z wypływającą z nich muzyką disco polo.
bilety 30 zł

23.11 poniedziałek
Sala widowiskowo-koncertowa Muza
godz. 19.30 > Peter Evans Quintet
Skład zespołu: Peter Evans – trąbka, Ron Stabinsky – fortepian, Tom Blancarte – kontrabas, Jim Black – perkusja, Sam Pluta – live electronics.

Peter Evans Quintet jest aktualnie jedną z najważniejszych formacji jazzowych na świecie, zespół koncertuje od 2009 roku zbierając entuzjastyczne recenzje zarówno krytyków muzycznych jak i melomanów. Quintet słynie z łączenia jazz'u i muzyki eksperymentalnej z mocnym elektronicznym akcentem. Lider grupy - trębacz Peter Evans - od dekady należy do najbardziej kreatywnych amerykańskich muzyków jazzowych, który w znaczący sposób przyczynia się do rozwoju techniki gry na trąbce oraz przełamywania wielu formalnych schematów i ograniczeń w dziedzinie improwizacji.
bilety 40 zł

3.12 czwartek
Kinoteatr Rialto
godz. 20.00 > Wacław Zimpel: Saagara
Skład zespołu: Giridhar Udupa – ghatam, morsing, konnakol, Bharghava Halambi – khanjira, mridangam, konna kol, K Raja – thavil, Waclaw Zimpel – klarnet, flety.

Wacław Zimpel, jest obecnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów na światowej scenie muzyki improwizowanej. Inspiracje czerpie przede wszystkim z sakralnej i rytualnej muzyki różnych kultur. Współtworzy orkiestrę Resonance Kena Vandermarka. Współpracuje także z Hamidem Drakiem, Michaelem Zerangiem, Mikołajem Trzaską, Klausem Kugelem, Bobbym Few, Perrym Robinsonem i Gabą Kulką. Saagara to wspólny polsko - hinduski projekt muzyczny na pięciu wirtuozów i dwa muzyczne światy: środkowej Europy i orientu, które spotykają się na jednej scenie.
bilety 30 zł>>> jazziokolice.com
>>> Jazz i Okolice @ Facebook
po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2018
2.07.2018
Off Festival 2017
8.08.2017
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2019, wszystkie prawa zastrzeżone      
hacklink panel hacklink web tasarım hacklink panel eskişehir evden eve nakliyat hacklink satış istanbul evden eve nakliyat instagram takipçi hilesi wordpress seo wso shell hacklink satış hacklink hacklink satış halı yıkama evden eve nakliyat hacklink al paykasa bozum hacklink satış hacklink satış youtube video indir wso shell instagram takipçi satın al instagram free followers free followers for instagram instagram takipçi instagram takipçi free instagram followers instagram takipçi kasma instagram beğeni hilesi cheat follower for instagram instagram giriş instagram free follower Rize Escort Erzincan Escort Zonguldak Escort Bolu Escort Kütahya Escort Escort Samsun Samsun Escort Mersin Escort Malatya Escort Kayseri Escort Kayseri Escort Bayan Gaziantep Escort Gaziantep Escort Bayan Escort Gaziantep Eskisehir Escort Eskişehir Escort Bayan Bursa Escort Bursa Escort Bayan Bursa Escort Beylikdüzü Escort Beylikdüzü Escort Escort Beylikdüzü Beylikdüzü Escort Antalya Escort Bayan Antalya Escort Alanya Escort Escort Alanya Adana Escort Escort malatya Alanya Escort Konya Escort Bodrum Escort Kuşadası Escort Hatay Escort Gaziantep Escort Adana Escort Sinop Escort Kıbrıs escort bayan Girne escort Bursa Escort Afyon Escort Tekirdağ Escort Sinop Escort Şanlıurfa Escort Ordu Escort Niğde Escort Manisa Escort ısparta escort Cami Halıları Promosyon ürünleri çiğköfte Cami Halıları Cami Halıları İstanbul Escort Mersin Escort pendik escort Beylikdüzü Escort Ataşehir Escort Ankara Escort Antalya Escort Ankara escort Pendik Escort Kadıköy Escort ankara escort Ankara Escort Beylikdüzü Escort Keciören Escort Çankaya Escort istanbul Escort ANKARA ESCORT Bahçeşehir Escort Beylikdüzü Escort Beylikdüzü Escort Bodrum Escort porno izle Eryaman Escort ankara escort Ankara Escort İzmir Escort Ankara Escort izmir Escort Antalya escort ankara escort ankara escort Kurtköy Escort zenci porno Bahçeşehir Escort Pendik escort Kartal Escort maltepe escort Sincan Escort Ataşehir Escort http://www.ankaraal.com/ ankara escort Ankara Escort Bakırköy Escort Bayan Ataköy Escort Bayan Halkalı Escort Şirinevler Escort Şişli Escort Esenyurt Escort Bayan Etiler Escort Taksim Escort Beşiktaş Escort şişli escort Czech Super Models adana escort canlı bahis sanal bahis kaçak bahis eryaman escort