Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
sobota 7.12.19

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
5. Katowice JazzArt Festiwal

5. Katowice JazzArt Festiwal

25.04.2016-30.04.2016
Katowice


W ciągu ostatnich pięciu lat JazzArt Festival stał się jednym z najmocniej wyczekiwanych katowickich festiwali, gwarantując każdego roku możliwość wysłuchania zarówno uznanych klasyków, jak i wykonawców mniej znanych szerszej publiczności. Tegoroczna edycja to dziewięć wyjątkowych koncertów oraz szereg imprez towarzyszących.

25 kwietnia zawita do Katowic prawdziwa legenda – trio The Thing, które pod przewodnictwem swojego lidera Matsa Gustafssona zaciera wszelkie podziały gatunkowe. Muzycy łączą wirtuozerskie opanowanie instrumentów z potrzebą ciągłego zaskakiwania odbiorców. Dzień później usłyszymy polskie trio RGG ze świetnym Łukaszem Ojdaną, który udowadnia, że polscy pianiści jazzowi wciąż należą do światowej czołówki. Tego samego dnia w klubie Drzwi Zwane Koniem pojawi się jedno z najciekawszych odkryć polskiej sceny muzycznej – Raphael Rogiński.

27 kwietnia to ważna data dla wszystkich fanów jazzowej wokalistyki, wtedy bowiem w katowickim Pałacu Młodzieży wystąpi zjawiskowa Yasmin Levy, izraelska śpiewaczka wychowana w tradycji sefardyjskiej.

Następnego dnia w sali koncertowej Miasta Ogrodów będziemy mieli okazję usłyszeć po raz pierwszy w Polsce Brussels Jazz Orchestra – istniejący od prawie ćwierćwiecza mistrzowski big-band, który przyjedzie do Katowic z premierowym materiałem „Graphicology”. Za pomocą muzyki oraz komiksowych kadrów wyświetlanych na scenie opowiada on historię jazzu. Plansze narysowane przez cenionego belgijskiego rysownika Philipa Paqueta będzie można również zobaczyć na wystawie w Galerii Pustej. Jak mówią sami muzycy orkiestry: „Od samego początku zakładaliśmy, że chcemy grać muzykę współczesną, nie skupiać się na jazzowych standardach i klasykach, tylko grać rzeczy nowe, napisane specjalnie dla nas. Komiksy towarzyszą nam od dzieciństwa, dlatego też wymyśliliśmy projekt, w którym naszej muzyce towarzyszą komiksowe kadry”.

Bohatera kolejnego wieczoru – Jacka DeJohnette – nie trzeba raczej przedstawiać żadnemu miłośnikowi jazzu. Jego grę na perkusji pamiętamy z albumów takich mistrzów, jak John Coltrane czy Miles Davis, ale w Katowicach wystąpi w dość nietypowej dla siebie roli – pianisty. Projekt Jack DeJohnette Return to prawdziwy powrót do korzeni jazzu i dowód na muzyczną wszechstronność wielkich klasyków gatunku. Zupełnie inną propozycję dla fanów jazzu mają bracia Oleś, którzy również pojawią się w Katowicach 29 kwietnia. Zaprezentują przedpremierowe kompozycje z płyty „One Step From The Past”, stworzonej wokół brzmienia kontrabasu i perkusji.

tekst: Marceli Szpak | zdjęcie: Brussels Jazz Orchestra (fot. Marco Mertens)Program:
25.04 poniedziałek

Jazz Club Hipnoza
godz. 20.00 > The Thing: Mats Gustafsson – saksofon tenorowy i barytonowy, Ingebrigt Håkera Flaten – kontrabas, Paal Nilssen-Love – perkusja.
Power Trio – jak utarło się pisać, mówić i myśleć o szwedzkiej formacji, powstało w 2000 roku za sprawą Matsa Gustafssona, Ingebrigta Håkera Flatena i Paala Nilssena-Love’a. Muzyka The Thing wywodzi się z tradycji brytyjskiego i amerykańskiego freejazzu lat 60. i z miłości do twórczości Dona Cherry’ego. Grają wszystko – od jazzu i rocka, po punk, grunge i noise. Kompletnie nieprzewidywalni na koncertach. Dyskografię ostatnich lat zamykają dwa albumy: „Boot” i „Shake”.
bilety 30 zł i 20 zł

Wydarzenie towarzyszące:
Katowice Miasto Ogrodów, sala kinowa
godz. 18.30 > „Burning Bright” reż. Joel Grip, Mauricio Hernández
bilety 5 zł

26.04 wtorek
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, sala kameralna
godz. 19.30 > RGG Trio: Łukasz Ojdana – fortepian, Maciej Garbowski – kontrabas, Krzysztof Gradziuk – perkusja.
Siedem płyt w piętnastoletniej biografii RGG to ilość, która nie budzi podejrzeń. Ani muzycy nie próżnują, ani nie próbują na siłę zawojować jazzowego rynku. W ich sztuce improwizacji, która nie boi się tradycji Karola Szymanowskiego, ani Beady Belle i Richie’go Beiracha, oraz w ich sztuce kompozycji, jest coś bardzo ekskluzywnego i wyrafinowanego. Ostatni album „Aura” wydany został w legendarnej OKeh Records, znanej z publikacji Louisa Armstronga czy Branforda Marsalisa. Kompozytor Thomas Gustafsson powiedział kiedyś, że doświadczanie muzyki trio RGG daje mu poczucie, dlaczego polska muzyka jest tak doceniana od czasów Fryderyka Chopina.
bilety: 20 zł i 14 zł (dostępne wyłącznie w kasie i na stronie NOSPRU)

Drzwi Zwane Koniem
godz. 21.30 > Raphael Rogiński Solo
Raphael Rogiński, obok Wacława Zimpla, jest jednym z najbardziej utalentowanych i wszechstronnych artystów polskiej i żydowskiej sceny muzycznej. Wirtuoz gitary. Muzyczny archeolog. Wypreparował najbardziej współczesnego Bacha, jakiego można sobie wyobrazić. Ale gra również gospel, chasydzki surf rock, bluesa, swinga, muzykę beduińską, ormiańską czy lapońską. W 2015 jego płyta „Raphael Roginski Plays John Coltrane And Langston Hughes. African Mystic Music” zajęła wysokie miejsce w notowaniach magazynu „The Wire” i została nominowana do Paszportu „Polityki”.
bilety 20 zł i 15

27.04 środa
Pałac Młodzieży, sala teatralno-kinowa
godz. 19.00 > Yasmin Levy: Yasmin Levy, Ishay Amir – perkusja, Yechiel Hasson – gitara, Itay Abramovitz – fortepian/ keyboard, Adir Kochavi – trąbka.
Nazywać się Yasmin Levy to już połowa sukcesu. Do tego proszę dodać zjawiskową urodę i nieprzeciętny talent wokalny. W języku żydów sefardyjskich-ladino mówi dzisiaj co najwyżej 200 tysięcy osób, ale w ladino tak śpiewa tylko Yasmin. Połączenie tradycji sefardyjskich romansas i kantigas z andaluzyjskim flamenco (ale również akcentami tureckimi, perskimi czy beduińskimi) przyniosło fenomenalne efekty. Ostatnim albumem jest „Tango”, wydane w 2014 roku nakładem World Village. Zapowiada się licząca pół tysiąclecia podróż przez Hiszpanię, Portugalię, Bałkany i Izrael.
bilety 50 zł i 40 zł

28.04 czwartek
Katowice Miasto Ogrodów, sala koncertowa
godz. 19.30 > Brussels Jazz Orchestra: Graphicology
Absolutna premiera nie tylko na Katowice JazzArt Festivalu, ale i w Polsce. Belgijski wielofunkcyjny jazz band był wielokrotnie nominowany i nagradzany, m.in. South African Music Award, dwukrotne Grammy, BAFTA, Złoty Glob, Prix Cesar i Oscar (za ścieżkę dźwiękową do filmu „The Artist”). BJO komponuje muzykę oryginalną, w której łączy eksperyment, unikalne rozwiązania, dynamikę orkiestrowego brzmienia z „tradycją klasyczną”. 19 płyt na koncie. „Graphicology” to unikalny projekt orkiestrowo-wizualny stworzony z Philipem Paquetem, twórcą komiksów, malarzem i ilustratorem (m.in. opowieści o Louisie Armstrongu).
bilety 40 zł i 30 zł
>>> czytaj więcej

Wydarzenie towarzyszące:
Katowice Miasto Ogrodów, galeria Pusta
„Graphicology. A Visual Jazz Score” – wystawa Philip’a Paqueta. Wernisaż 28.04 (czw), godz. 18.00. Wystawa potrwa do 31.05.
Efekt współpracy Brukselskiej Orkiestry Jazzowej z ilustratorem Philip’em Paquetem, który jazzowe historie przeobraził w komiks. Philip Paquet urodził się w 1973 roku w Antwerpii. Znany na całym świecie dzięki swoim graficznym opowieściom. Jazz odgrywa podstawową rolę w jego życiu, a w efekcie także i w twórczości. Jego album „Louis Armstrong” cieszy się szczególną popularnością w Singapurze.
wstęp wolny
>>> czytaj więcej

29.04 piątek
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, sala kameralna
godz. 19.30 > Jack DeJohnette: Return
„An Evening Of Solo Piano” brzmi niemal jak tytuł zbioru utworów, którymi Keith Jarrett wygrał z syndromem chronicznego zmęczenia. Wszakże „Return”, alternatywna nazwa nowego projektu DeJohnetta, unika nadmiernej poetyckiej egzaltacji. Podczas gdy Jarrett swoimi „nocnymi melodiami” wrócił w ogóle do gry, to perkusista DeJohnette, który towarzyszył takim mistrzom jak John Coltrane czy Miles Davis, w wielkim stylu wraca do swojego pierwszego instrumentu – fortepianu. Wraca do korzeni.
bilety 50 zł i 40 zł

Drzwi Zwane Koniem
godz. 21.30 > Marcin i Bartłomiej Oleś Duo: Marcin Oleś – kontrabas, Bartłomiej Oleś – perkusja.
Wybrana dyskografia duetu, który okrzyknięto największym skarbem polskiego jazzu XXI wieku przekroczyła już drugą dziesiątkę. Większość to efekt współpracy z takimi artystami jak Erik Friedlander, Chris Speed, Theo Jorgensmann, David Murray, Mikołaj Trzaska czy Tomasz Stańko. Ale jest i płyta ewenement, płyta fenomen. Tak unikalna jak idea powołania formacji bazującej tylko na perkusji i kontrabasie. Sami artyści zwracają uwagę na ten fakt na okładce Duo – ten dwuosobowy projekt miał wyzwolić perkusję i kontrabas z ich drugoplanowej roli. Na Katowice JazzArt Festival 2016 zagrają przedpremierowo materiał z nowego albumu duetu „One Step From The Past” – nagranie dla BBC, które niebawem ukaże się nakładem wydawnictwa Fenommedia.
bilety 20 zł i 10 zł

30.04 sobota
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, sala kameralna
godz. 19.30 > AUKSO In Motion: Janusz Wojtarowicz – akordeon, Marcin Gałażyn – akordeon, Paweł Baranek – akordeon, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO pod batutą Maestro Marka Mosia.
Projekt AUKSO In Motion jest połączeniem dwóch muzycznych żywiołów: brzmienia akordeonów Motion Trio i orkiestry kameralnej AUKSO pod batutą Marka Mosia. Podczas koncertu usłyszymy utwory w aranżacjach partii orkiestrowych m.in. Krzesimira Dębskiego, Marela Chyrzyńskiego, Leszka Możdżera czy Jeana-Philppe’a Audina. Artyści wielokrotnie mieli okazję wspólnie koncertować, wywołując za każdym razem wielki aplauz publiczności.
bilety 15-35 zł

Jazz Club Hipnoza
godz. 21.30 > Selvhenter: Maria Bertel – puzon, keyboard, syntezatory, Sonja LaBianca – saksofon, keyboard, Maria Diekmann – skrzypce, Jaleh Negari – perkusja, keyboard, bębny.
Absolutne objawienie duńskiego, a ściślej rzecz biorąc – kopenhaskiego undergroundu. Energia kobiet, które z dźwiękiem zrobią wszystko. Ekstremalny hałas, wyrafinowany free jazz, agresywny punk, rock i metale ciężkie, a wszystko zagrane z pasją i nie bez poczucia humoru. Selvhenterki zaczęły już w 2007 roku grając m.in. z The Thing i Yasuhiro Yoshigaki’s Orquestra Libre, jednak pełnometrażowe plony pojawiły się dopiero w 2012 – „Frk.B.Fricka” i dwa lata później „Motions of Large Bodies”. Występują na wszystkich liczących się festiwalach w Europie i kultowych scenach Kopenhagi. W słowniku Selvhenter nie istnieją pojęcia granicy i konwencji.
bilety 40 zł i 30 zł>>> strona Katowice JazzArt Festiwal
>>> Katowice JazzArt Festiwal @ Facebook
po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2019, wszystkie prawa zastrzeżone