Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
sobota 24.08.19

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
5. Katowice JazzArt Festiwal

5. Katowice JazzArt Festiwal

25.04.2016-30.04.2016
Katowice


W ciągu ostatnich pięciu lat JazzArt Festival stał się jednym z najmocniej wyczekiwanych katowickich festiwali, gwarantując każdego roku możliwość wysłuchania zarówno uznanych klasyków, jak i wykonawców mniej znanych szerszej publiczności. Tegoroczna edycja to dziewięć wyjątkowych koncertów oraz szereg imprez towarzyszących.

25 kwietnia zawita do Katowic prawdziwa legenda – trio The Thing, które pod przewodnictwem swojego lidera Matsa Gustafssona zaciera wszelkie podziały gatunkowe. Muzycy łączą wirtuozerskie opanowanie instrumentów z potrzebą ciągłego zaskakiwania odbiorców. Dzień później usłyszymy polskie trio RGG ze świetnym Łukaszem Ojdaną, który udowadnia, że polscy pianiści jazzowi wciąż należą do światowej czołówki. Tego samego dnia w klubie Drzwi Zwane Koniem pojawi się jedno z najciekawszych odkryć polskiej sceny muzycznej – Raphael Rogiński.

27 kwietnia to ważna data dla wszystkich fanów jazzowej wokalistyki, wtedy bowiem w katowickim Pałacu Młodzieży wystąpi zjawiskowa Yasmin Levy, izraelska śpiewaczka wychowana w tradycji sefardyjskiej.

Następnego dnia w sali koncertowej Miasta Ogrodów będziemy mieli okazję usłyszeć po raz pierwszy w Polsce Brussels Jazz Orchestra – istniejący od prawie ćwierćwiecza mistrzowski big-band, który przyjedzie do Katowic z premierowym materiałem „Graphicology”. Za pomocą muzyki oraz komiksowych kadrów wyświetlanych na scenie opowiada on historię jazzu. Plansze narysowane przez cenionego belgijskiego rysownika Philipa Paqueta będzie można również zobaczyć na wystawie w Galerii Pustej. Jak mówią sami muzycy orkiestry: „Od samego początku zakładaliśmy, że chcemy grać muzykę współczesną, nie skupiać się na jazzowych standardach i klasykach, tylko grać rzeczy nowe, napisane specjalnie dla nas. Komiksy towarzyszą nam od dzieciństwa, dlatego też wymyśliliśmy projekt, w którym naszej muzyce towarzyszą komiksowe kadry”.

Bohatera kolejnego wieczoru – Jacka DeJohnette – nie trzeba raczej przedstawiać żadnemu miłośnikowi jazzu. Jego grę na perkusji pamiętamy z albumów takich mistrzów, jak John Coltrane czy Miles Davis, ale w Katowicach wystąpi w dość nietypowej dla siebie roli – pianisty. Projekt Jack DeJohnette Return to prawdziwy powrót do korzeni jazzu i dowód na muzyczną wszechstronność wielkich klasyków gatunku. Zupełnie inną propozycję dla fanów jazzu mają bracia Oleś, którzy również pojawią się w Katowicach 29 kwietnia. Zaprezentują przedpremierowe kompozycje z płyty „One Step From The Past”, stworzonej wokół brzmienia kontrabasu i perkusji.

tekst: Marceli Szpak | zdjęcie: Brussels Jazz Orchestra (fot. Marco Mertens)Program:
25.04 poniedziałek

Jazz Club Hipnoza
godz. 20.00 > The Thing: Mats Gustafsson – saksofon tenorowy i barytonowy, Ingebrigt Håkera Flaten – kontrabas, Paal Nilssen-Love – perkusja.
Power Trio – jak utarło się pisać, mówić i myśleć o szwedzkiej formacji, powstało w 2000 roku za sprawą Matsa Gustafssona, Ingebrigta Håkera Flatena i Paala Nilssena-Love’a. Muzyka The Thing wywodzi się z tradycji brytyjskiego i amerykańskiego freejazzu lat 60. i z miłości do twórczości Dona Cherry’ego. Grają wszystko – od jazzu i rocka, po punk, grunge i noise. Kompletnie nieprzewidywalni na koncertach. Dyskografię ostatnich lat zamykają dwa albumy: „Boot” i „Shake”.
bilety 30 zł i 20 zł

Wydarzenie towarzyszące:
Katowice Miasto Ogrodów, sala kinowa
godz. 18.30 > „Burning Bright” reż. Joel Grip, Mauricio Hernández
bilety 5 zł

26.04 wtorek
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, sala kameralna
godz. 19.30 > RGG Trio: Łukasz Ojdana – fortepian, Maciej Garbowski – kontrabas, Krzysztof Gradziuk – perkusja.
Siedem płyt w piętnastoletniej biografii RGG to ilość, która nie budzi podejrzeń. Ani muzycy nie próżnują, ani nie próbują na siłę zawojować jazzowego rynku. W ich sztuce improwizacji, która nie boi się tradycji Karola Szymanowskiego, ani Beady Belle i Richie’go Beiracha, oraz w ich sztuce kompozycji, jest coś bardzo ekskluzywnego i wyrafinowanego. Ostatni album „Aura” wydany został w legendarnej OKeh Records, znanej z publikacji Louisa Armstronga czy Branforda Marsalisa. Kompozytor Thomas Gustafsson powiedział kiedyś, że doświadczanie muzyki trio RGG daje mu poczucie, dlaczego polska muzyka jest tak doceniana od czasów Fryderyka Chopina.
bilety: 20 zł i 14 zł (dostępne wyłącznie w kasie i na stronie NOSPRU)

Drzwi Zwane Koniem
godz. 21.30 > Raphael Rogiński Solo
Raphael Rogiński, obok Wacława Zimpla, jest jednym z najbardziej utalentowanych i wszechstronnych artystów polskiej i żydowskiej sceny muzycznej. Wirtuoz gitary. Muzyczny archeolog. Wypreparował najbardziej współczesnego Bacha, jakiego można sobie wyobrazić. Ale gra również gospel, chasydzki surf rock, bluesa, swinga, muzykę beduińską, ormiańską czy lapońską. W 2015 jego płyta „Raphael Roginski Plays John Coltrane And Langston Hughes. African Mystic Music” zajęła wysokie miejsce w notowaniach magazynu „The Wire” i została nominowana do Paszportu „Polityki”.
bilety 20 zł i 15

27.04 środa
Pałac Młodzieży, sala teatralno-kinowa
godz. 19.00 > Yasmin Levy: Yasmin Levy, Ishay Amir – perkusja, Yechiel Hasson – gitara, Itay Abramovitz – fortepian/ keyboard, Adir Kochavi – trąbka.
Nazywać się Yasmin Levy to już połowa sukcesu. Do tego proszę dodać zjawiskową urodę i nieprzeciętny talent wokalny. W języku żydów sefardyjskich-ladino mówi dzisiaj co najwyżej 200 tysięcy osób, ale w ladino tak śpiewa tylko Yasmin. Połączenie tradycji sefardyjskich romansas i kantigas z andaluzyjskim flamenco (ale również akcentami tureckimi, perskimi czy beduińskimi) przyniosło fenomenalne efekty. Ostatnim albumem jest „Tango”, wydane w 2014 roku nakładem World Village. Zapowiada się licząca pół tysiąclecia podróż przez Hiszpanię, Portugalię, Bałkany i Izrael.
bilety 50 zł i 40 zł

28.04 czwartek
Katowice Miasto Ogrodów, sala koncertowa
godz. 19.30 > Brussels Jazz Orchestra: Graphicology
Absolutna premiera nie tylko na Katowice JazzArt Festivalu, ale i w Polsce. Belgijski wielofunkcyjny jazz band był wielokrotnie nominowany i nagradzany, m.in. South African Music Award, dwukrotne Grammy, BAFTA, Złoty Glob, Prix Cesar i Oscar (za ścieżkę dźwiękową do filmu „The Artist”). BJO komponuje muzykę oryginalną, w której łączy eksperyment, unikalne rozwiązania, dynamikę orkiestrowego brzmienia z „tradycją klasyczną”. 19 płyt na koncie. „Graphicology” to unikalny projekt orkiestrowo-wizualny stworzony z Philipem Paquetem, twórcą komiksów, malarzem i ilustratorem (m.in. opowieści o Louisie Armstrongu).
bilety 40 zł i 30 zł
>>> czytaj więcej

Wydarzenie towarzyszące:
Katowice Miasto Ogrodów, galeria Pusta
„Graphicology. A Visual Jazz Score” – wystawa Philip’a Paqueta. Wernisaż 28.04 (czw), godz. 18.00. Wystawa potrwa do 31.05.
Efekt współpracy Brukselskiej Orkiestry Jazzowej z ilustratorem Philip’em Paquetem, który jazzowe historie przeobraził w komiks. Philip Paquet urodził się w 1973 roku w Antwerpii. Znany na całym świecie dzięki swoim graficznym opowieściom. Jazz odgrywa podstawową rolę w jego życiu, a w efekcie także i w twórczości. Jego album „Louis Armstrong” cieszy się szczególną popularnością w Singapurze.
wstęp wolny
>>> czytaj więcej

29.04 piątek
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, sala kameralna
godz. 19.30 > Jack DeJohnette: Return
„An Evening Of Solo Piano” brzmi niemal jak tytuł zbioru utworów, którymi Keith Jarrett wygrał z syndromem chronicznego zmęczenia. Wszakże „Return”, alternatywna nazwa nowego projektu DeJohnetta, unika nadmiernej poetyckiej egzaltacji. Podczas gdy Jarrett swoimi „nocnymi melodiami” wrócił w ogóle do gry, to perkusista DeJohnette, który towarzyszył takim mistrzom jak John Coltrane czy Miles Davis, w wielkim stylu wraca do swojego pierwszego instrumentu – fortepianu. Wraca do korzeni.
bilety 50 zł i 40 zł

Drzwi Zwane Koniem
godz. 21.30 > Marcin i Bartłomiej Oleś Duo: Marcin Oleś – kontrabas, Bartłomiej Oleś – perkusja.
Wybrana dyskografia duetu, który okrzyknięto największym skarbem polskiego jazzu XXI wieku przekroczyła już drugą dziesiątkę. Większość to efekt współpracy z takimi artystami jak Erik Friedlander, Chris Speed, Theo Jorgensmann, David Murray, Mikołaj Trzaska czy Tomasz Stańko. Ale jest i płyta ewenement, płyta fenomen. Tak unikalna jak idea powołania formacji bazującej tylko na perkusji i kontrabasie. Sami artyści zwracają uwagę na ten fakt na okładce Duo – ten dwuosobowy projekt miał wyzwolić perkusję i kontrabas z ich drugoplanowej roli. Na Katowice JazzArt Festival 2016 zagrają przedpremierowo materiał z nowego albumu duetu „One Step From The Past” – nagranie dla BBC, które niebawem ukaże się nakładem wydawnictwa Fenommedia.
bilety 20 zł i 10 zł

30.04 sobota
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, sala kameralna
godz. 19.30 > AUKSO In Motion: Janusz Wojtarowicz – akordeon, Marcin Gałażyn – akordeon, Paweł Baranek – akordeon, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO pod batutą Maestro Marka Mosia.
Projekt AUKSO In Motion jest połączeniem dwóch muzycznych żywiołów: brzmienia akordeonów Motion Trio i orkiestry kameralnej AUKSO pod batutą Marka Mosia. Podczas koncertu usłyszymy utwory w aranżacjach partii orkiestrowych m.in. Krzesimira Dębskiego, Marela Chyrzyńskiego, Leszka Możdżera czy Jeana-Philppe’a Audina. Artyści wielokrotnie mieli okazję wspólnie koncertować, wywołując za każdym razem wielki aplauz publiczności.
bilety 15-35 zł

Jazz Club Hipnoza
godz. 21.30 > Selvhenter: Maria Bertel – puzon, keyboard, syntezatory, Sonja LaBianca – saksofon, keyboard, Maria Diekmann – skrzypce, Jaleh Negari – perkusja, keyboard, bębny.
Absolutne objawienie duńskiego, a ściślej rzecz biorąc – kopenhaskiego undergroundu. Energia kobiet, które z dźwiękiem zrobią wszystko. Ekstremalny hałas, wyrafinowany free jazz, agresywny punk, rock i metale ciężkie, a wszystko zagrane z pasją i nie bez poczucia humoru. Selvhenterki zaczęły już w 2007 roku grając m.in. z The Thing i Yasuhiro Yoshigaki’s Orquestra Libre, jednak pełnometrażowe plony pojawiły się dopiero w 2012 – „Frk.B.Fricka” i dwa lata później „Motions of Large Bodies”. Występują na wszystkich liczących się festiwalach w Europie i kultowych scenach Kopenhagi. W słowniku Selvhenter nie istnieją pojęcia granicy i konwencji.
bilety 40 zł i 30 zł>>> strona Katowice JazzArt Festiwal
>>> Katowice JazzArt Festiwal @ Facebook
po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2018
2.07.2018
Off Festival 2017
8.08.2017
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2019, wszystkie prawa zastrzeżone      
hacklink panel hacklink web tasarım hacklink panel eskişehir evden eve nakliyat hacklink satış istanbul evden eve nakliyat instagram takipçi hilesi wordpress seo wso shell hacklink satış hacklink hacklink satış halı yıkama evden eve nakliyat hacklink al paykasa bozum hacklink satış hacklink satış youtube video indir wso shell instagram takipçi satın al instagram free followers free followers for instagram instagram takipçi instagram takipçi free instagram followers instagram takipçi kasma instagram beğeni hilesi cheat follower for instagram instagram giriş instagram free follower Rize Escort Erzincan Escort Zonguldak Escort Bolu Escort Kütahya Escort Escort Samsun Samsun Escort Mersin Escort Malatya Escort Kayseri Escort Kayseri Escort Bayan Gaziantep Escort Gaziantep Escort Bayan Escort Gaziantep Eskisehir Escort Eskişehir Escort Bayan Bursa Escort Bursa Escort Bayan Bursa Escort Beylikdüzü Escort Beylikdüzü Escort Escort Beylikdüzü Beylikdüzü Escort Antalya Escort Bayan Antalya Escort Alanya Escort Escort Alanya Adana Escort Escort malatya Alanya Escort Konya Escort Bodrum Escort Kuşadası Escort Hatay Escort Gaziantep Escort Adana Escort Sinop Escort Kıbrıs escort bayan Girne escort Bursa Escort Afyon Escort Tekirdağ Escort Sinop Escort Şanlıurfa Escort Ordu Escort Niğde Escort Manisa Escort ısparta escort Cami Halıları Promosyon ürünleri çiğköfte Cami Halıları Cami Halıları İstanbul Escort Mersin Escort pendik escort Beylikdüzü Escort Ataşehir Escort Ankara Escort Antalya Escort Ankara escort Pendik Escort Kadıköy Escort ankara escort Ankara Escort Beylikdüzü Escort Keciören Escort Çankaya Escort istanbul Escort ANKARA ESCORT Bahçeşehir Escort Beylikdüzü Escort Beylikdüzü Escort Bodrum Escort porno izle Eryaman Escort ankara escort Ankara Escort İzmir Escort Ankara Escort izmir Escort Antalya escort ankara escort ankara escort Kurtköy Escort zenci porno Bahçeşehir Escort Pendik escort Kartal Escort maltepe escort Sincan Escort Ataşehir Escort http://www.ankaraal.com/ ankara escort Ankara Escort Bakırköy Escort Bayan Ataköy Escort Bayan Halkalı Escort Şirinevler Escort Şişli Escort Esenyurt Escort Bayan Etiler Escort Taksim Escort Beşiktaş Escort şişli escort Czech Super Models adana escort canlı bahis sanal bahis kaçak bahis eryaman escort