Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
piątek 19.07.19

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
Międzynarodowy Festiwal Open The Door

Międzynarodowy Festiwal Open The Door

21.09.2018-30.09.2018
Teatr Śląski, Katowice
Muzeum Śląskie, Katowice


Dagmara Gumkowska wróciła do gry. Ukryta w Teatrze Śląskim czarodziejka teatru, edukatorka, animatorka, kuratorka projektów performatywnych z nieograniczonymi wprost kontaktami i zaufaniem grup niezależnych sprawi, że wrzesień w Katowicach będzie rezonował. Czym? Teatrem, rzecz jasna. Nie wysublimowanym, ale społecznym, umiejscowionym w bardzo wyrazistych kontekstach i zjawiskach. Z kim? Z mieszkańcami regionu ciekawymi świata, otwartymi na doznania teatralne, zainteresowanymi perspektywą, która bardzo mocno łączy się ze światem – z niego wyrasta, stara się go interpretować i zmieniać.

William Blake twierdził, że znane i nieznane współistnieje dzięki łączącym je drzwiom. I ja, idąc tym tropem, odczytuję ideę najnowszego festiwalowego „dziecka” Teatru Śląskiego. Zaproszone do Katowic spektakle (a będzie ich mnóstwo) to dowód, że teatr jest przestrzenią zbudowaną na prawdzie. Czasem przybiera ona kostium, czasem koturn, czasem jest surowa, wręcz ascetyczna. Zwłaszcza, jeśli jest to prawda nieoczywista, niepopularna albo po prostu niewidoczna na pierwszy rzut oka. Teatr potrafi eksplorować więzi, budować relacje, otwierać drzwi.

Co znaczy oddać głos ludziom, których okoliczności, społeczeństwo, choroba, niepełnosprawność, brak środków do życia czy uwarunkowania społeczne i socjalne zepchnęły na margines? Czasem przez warunki obiektywne albo fatum, często jednak poczucie odrzucenia i niedopasowana do rzeczywistości wynika z czysto osobistego wrażenia. W zaproszonych do Katowic spektaklach nie ma miejsca na botoks czy fotoszopa. Pokazują świat bez retuszu, operują emocjami. Tak właśnie patrzą na współczesną cywilizację zespoły z Czech, Hiszpanii, Izraela, Meksyku, Polski i Rosji. Eksplorując manowce, odnajdują wartości uniwersalne. Zwracają uwagę na to, co nas łączy.

Open The Door Festival to nie tylko tematyka, ale i forma. Obok spektakli kameralnych, w programie znalazły się widowiska, warsztaty, projekcje i czytanie performatywne. Celem podstawowym jest możliwie szerokie włączenie w przestrzeń teatru różnych grup społecznych. Także takich, które wcześniej z teatrem do czynienia nie miały. To nie ekskluzywność, a inkluzywność sztuki, która integruje i scala człowieka z człowiekiem. Intencja takiego spotkania zawiera się w trzech słowach: szacunek, otwartość, zrozumienie.

Takiego festiwalu nigdy wcześniej nie było nie tylko w Katowicach, ale i w tej części Europy. Teatr Śląski skrupulatnie bada przestrzenie osób wykluczonych/ wykluczanych/ wykluczających się na własne życzenie. Dlatego podczas wydarzenia zaprezentuje dwie produkcje własne („Pod presją” Kleczewskiej i „Spójrz na mnie” Ziajskiego). Spośród spektakli gościnnych warto uwagę zwrócić na Agrupación Señor Serrano („Birdie”) – laureatów Srebrnego Lwa na Biennale w Wenecji, którzy wypracowali niezwykłą formę wizualną. W realizacjach łączą techniki teatralne i filmowe, lalkarskie i aktorskie, multimedialne i muzyczne. Tym razem (byli już w Polsce na organizowanej przez Gumkowską w Bytomiu Teatromanii) pokażą na scenie swoją interpretację migracji, którą rozumieją jako nieodzowny element życia.

Kolejnym spektaklem, który trzeba zobaczyć, jest „Guide” kolektywu Věry Ondrašíkovej. To metafora spotkania z samym sobą. Co ja-młody powiedziałbym sobie-staremu? Co ja-dojrzały powiedziałbym sobie-podlotkowi? Całość wyrysowana została światłem.

tekst: Magdalena Gościniak | zdjęcie: Przemysław Jendroska („Spójrz na mnie”, reż. A. Ziajski)Program:

21.09 piątek
Teatr Śląski, Duża Scena
godz. 19.00 > „Pod presją” – spektakl Teatru Śląskiego; scen. Łukasz Chotkowski, Maja Kleczewska; reż. Maja Kleczewska

Przedstawienie inspirowane motywami ze scenariusza Johna Cassavetesa „A Woman Under the Influence”. Przejmujący i przerażający spektakl o niechęci, strachu i niszczącej sile, jaką wyzwala jakakolwiek inność czy przekroczenie tzw. normy. To pierwsza w Teatrze Śląskim realizacja Mai Kleczewskiej, która do współpracy zaprosiła Sandrę Korzeniak (rola Mabel). Reżyserka i aktorka są m.in. laureatkami Paszportów POLITYKI. W 2017 roku podczas Teatralnego Biennale w Wenecji Kleczewska otrzymała jedną z najbardziej prestiżowych nagród teatralnych w Europie: Srebrnego Lwa za innowację w teatrze.
bilety 25-60 zł

Teatr Śląski, plac przed teatrem
godz. 19.00 > „Poza czasem” – spektakl plenerowy Teatru Akt (Warszawa), reż. Agnieszka Musiałowicz i zespół


22.09 sobota
Teatr Śląski, plac przed teatrem
godz. 15.00 > „Flagrant Délire” – spektakl Compagnie Yann Lheureux (Francja)

Muzeum Śląskie (Audytorium)
godz. 15.30 > Antoni Czechow „Trzy siostry” – spektakl Red Torch Theatre (Nowosybirsk, Rosja), reż. Timofiej Kulabin (projekcja, czas trwania 4 godziny 8 minut z dwoma przerwami)

Zrealizowane przez Timofieja Kulabina w Państwowym Akademickim Teatrze Krasnyj Fakieł (Czerwona Pochodnia) w Nowosybirsku przedstawienie odkryło w „Trzech siostrach” Czechowa nowy wymiar odizolowania, tęsknoty i poczucia wyobcowania. Wszyscy aktorzy występujący w spektaklu (poza jedną osobą) porozumiewają się językiem migowym. Izolacja oraz niemożność wzajemnego zrozumienia stają się dzięki temu jeszcze bardziej dotkliwe, niosąc w sobie groźbę nieuchronnej katastrofy. Pełen dźwięków jest natomiast otaczający postaci świat. W tym ogromnym „dźwięczącym” świecie niemi bohaterowie przedstawienia Kulabina wydają się jeszcze bardziej bezbronni.
bilety 10 zł

Teatr Śląski, Scena w Galerii
godz. 20.30 > „Całe życie w dresach” – spektakl Teatru Ba – Ku (Poznań); scen. Justyna Tomczak-Boczko, Przemek Prasnowski, reż. Przemek Prasnowski

Spektakl „Całe życie w dresach” to próba opowiedzenia o doświadczeniu bycia matką niepełnosprawnego dziecka. Justyna Tomczak-Boczko opiekę nad synem traktuje jako sztukę życia, w której poczucie humoru jest niezbędne. Podczas spektaklu, grając samą siebie, opowiada o swoim życiu z dużym dystansem i zaskakującą dawką czarnego humoru. Spektakl otrzymał wyróżnienie na OFTeN Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wielkopolskim 2017 roku „za ukazanie siły teatrów non-fiction”.
bilety 20 zł


23.09 niedziela
Teatr Śląski, plac przed teatrem
godz. 15.00 > „Flagrant Délire” – spektakl Compagnie Yann Lheureux (Francja)


Muzeum Śląskie (Stolarnia)

godz. 17.00 > „I niemal zamarło moje serce” („And My Heart Almost Stood Still") – spektakl Ari Teperberg (Izrael)

Solowy projekt inspirowany IX Symfonią Beethovena oraz listem Helen Keller – amerykańskiej głuchoniewidomej pisarki, działaczki i wykładowczyni. Pełna wrażliwości próba poznania doświadczenia osoby niewidzącej i niesłyszącej pragnącej doświadczyć muzyki, zrozumienia i poznania innego sposobu percepcji. Spektakl stawia pytania o możliwość komunikacji osób dotkniętych sensorycznymi ograniczeniami.
bilety 20 zł

Teatr Śląski, Duża Scena
godz. 19.00 > „Birdie” – spektakl teatru Agrupación Señor Serrano (Hiszpania)

Połączenie gry aktorskiej z elementami techniki lalkarskiej, gry przedmiotem, multimediami, teatrem, filmem i muzyką. Laureaci Srebrnego Lwa na Biennale w Wenecji (2015) przewrotnie i z ekwilibrystyczną teatralną sprawnością miksują rozmaite elementy naszej ikonosfery – obrazy z gazet, filmów i telewizyjne newsy. Snują opowieść o współczesnej, pełnej paradoksów kulturze. Opowieść o ptakach – wiecznych wędrowcach. Ptakach – migrantach. I migrujących ludziach. Opowieść o strachu.
bilety 20 zł


25.09 wtorek
Teatr Śląski, Scena w Galerii
godz. 17.00 > „Spójrz na mnie” – spektakl Teatru Śląskiego, reż. Adam Ziajski

Projekt z udziałem osób niewidzących. Swoista druga część niezwykłego dyptyku Adama Ziajskiego opowiadającego o ludziach żyjących obok nas, których problemów często nie dostrzegamy. Nasze życie skoncentrowane jest na patrzeniu – polegamy na wzroku, ufamy mu. Tworzymy świat, w którym widzenie jest formą uprzywilejowania. Dlatego bycie niewidomym oznacza jednocześnie bycie niewidzialnym. Czas rzucić wyzwanie patrzącemu spojrzeniu i zapytać: czy macie pewność, że wasze oczy nie są zamknięte? Scenariusz spektaklu powstał na podstawie wywiadów z bohaterami.
bilety 40 zł i 25 zł (osoby niewidome 5 zł)


26.09 środa
Teatr Śląski, Scena w Galerii
godz. 17.00 > „Spójrz na mnie” – spektakl Teatru Śląskiego, reż. Adam Ziajski
bilety 40 zł i 25 zł (osoby niewidome 5 zł)


27.09 czwartek
Teatr Śląski, Scena w Galerii
godz. 19.00 > „Trauma” – czytanie performatywne sztuki Torstena Buchsteinera

Pierwsze w Polsce czytanie performatywne najnowszej sztuki autora m.in. głośnego dramatu „Nord-Ost”.
bilety 1 zł


28.09 piątek
Teatr Śląski, plac przed budynkiem
godz. 16.00 i 17.30 > „Król Kacper” („El Rei Gaspar”) – spektakl teatru Foradelugar (Hiszpania/Meksyk)

Hiszpański projekt dotyczący tematu emigracji i imigracji, niepokojąco aktualna opowieść o szalonym biedaku błąkającym się po ulicach miasta w stroju króla, co noc w przytułku dla bezdomnych wspominającym swoją rodzinę, dla której tu, na emigracji, miał wywalczyć lepszy byt. To opowieść o człowieku, który wyruszył w podróż po lepsze życie i którego zwyczajne marzenie o spokojnej egzystencji doprowadziło na skraj obłędu. Przedstawienie, które każdego dnia dzieje się wokół nas. Spektakl powstaje z udziałem członków lokalnej społeczności – w tym wypadku mieszkańców Śląska – biorących wcześniej udział w prowadzonych przez twórców teatru warsztatach.
bilety 20 zł

Teatr Śląski, Scena w Galerii
godz. 19.00 > „Standup – wierszem” Kabaretu Drzewo A Gada (Katowice)

Kulturalny stand-up? A równocześnie interesujący? Tak, to możliwe. Wojciech Młynarski napisał kiedyś tekst o panach, którzy są w stanie wszystko „spieprzyć”. Oto klasyka stand-upowego gatunku. Tekst został napisany piętnastozgłoskowcem. Kabaret Drzewo A Gada kontynuuje tę tradycję. Kabaret Drzewo A Gada to zespół integracyjny, czyli z domieszką niepełnosprawności. Artysta niepełnosprawny, pojawiając się na scenie, „wizualnie” jest niepełnosprawny. Ten jego wizerunek często wymusza opowiadanie o niepełnosprawności. Drzewo A Gada i przyjaciele starają się wydostać z tego wizualnego „kanału”, stąd próbują szukać nowych, nietypowych w dzisiejszym kabarecie rozwiązań. Przedstawienie o roboczym tytule „Stand-up – wierszem” jest tego kolejną próbą.
bilety 20 zł

Teatr Śląski, Duża Scena
godz. 20.30 > „Klauni, czyli o rodzinie” – spektakl Teatru 21 (Warszawa); dramaturgia/scen. Justyna Lipko-Konieczna, reż. Justyna Sobczyk

Prowadzony przez Justynę Sobczyk Teatr 21 powstał jako rezultat warsztatów prowadzonych w Zespole Społecznych Szkół Specjalnych „Dać Szansę” w Warszawie. Jego aktorami są przede wszystkim uczniowie oraz absolwenci szkoły – osoby z zespołem Downa i autyzmem. Ich zabawa w teatr zmieniła się w pracę, za którą otrzymują wynagrodzenie. Teatr 21 brawurowo przełamał stereotypy dotyczące pracy teatralnej z osobami niepełnosprawnymi. Jego członkowie stali się pełnoprawnymi uczestnikami scenicznego życia, a spektakle Teatru 21 można oglądać na scenach uznanych teatrów. „Klauni, czyli o rodzinie” to projekt, w którym opowiadają o rodzinie, o marzeniu, by ją mieć i w którym przywołują też sztukę dawnego cyrku – miejsca prezentacji osobliwości.
bilety 20 zł


29.09 sobota
Teatr Śląski, plac przed budynkiem
godz. 15.00 i 16.30 > „Król Kacper” („El Rei Gaspar”) – spektakl teatru Foradelugar (Hiszpania/Meksyk)

Muzeum Śląskie (Audytorium)
godz. 18.00 > „Nie mów nikomu” – spektakl Sceny Roboczej (Poznań); scen. i reż. Adam Ziajski

Subtelny i trafiający w samo sedno spektakl o wykluczeniu osób niesłyszących, wykluczeniu z powodu odmienności językowej i percepcyjnej. Zarazem projekt o języku, który kształtuje nasz świat tak bardzo, że zdaje się czasem definiować człowieczeństwo. Spektakl Adama Ziajskiego opowiada o barierach, jakie tworzymy, a także o tym, jak bezradni jesteśmy wobec tych stworzonych przez nas samych barier.
bilety 20 zł

Teatr Śląski, Duża Scena
godz. 20.00 > „Przewodnik” („Guide”) – scen. i wyk. Věra Ondrašíkova & Collective (Czechy)

Niezwykła, kreowana światłem teatralna podróż przez czas. Projekt o spotkaniu teraźniejszości i przyszłości, młodego siebie z sobą starszym lub starszego siebie z sobą młodszym. Zapierający dech w piersiach maestrią budowania scenicznej iluzji projekt łączący teatr plastyczny, muzykę i teatr tańca.
bilety 20 zł

30.09 niedziela
Teatr Gry i Ludzie
godz. 17.00 > „Camille” – spektakl w wyk. Kamili Klamut (Wrocław)
bilety 20 zł

Teatr Śląski, Duża Scena
godz. 19.00 > „Fauna” – spektakl Fauna Circus (Wlk. Brytania)

Wciągające obserwatorium pierwotnych zachowań, stworzone przez artystów z wiodących zespołów cyrkowych (Gravity & Other Myths, NoFit State Circus, Seven Fingers i Poivre Rose).
bilety 20 zł

Teatr Śląski, plac przed teatrem
godz. 20.30 > „Silence/Cisza w Troi” – spektakl plenerowy Teatru Biuro Podróży (Poznań), reż. Paweł Szkotak>>> Open The Door @ Fb
>>> teatrslaski.art.plpo imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2018
2.07.2018
Off Festival 2017
8.08.2017
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2017
7.07.2017
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2019, wszystkie prawa zastrzeżone      
hacklink panel hacklink web tasarım hacklink panel eskişehir evden eve nakliyat hacklink satış istanbul evden eve nakliyat instagram takipçi hilesi wordpress seo wso shell hacklink satış hacklink hacklink satış halı yıkama evden eve nakliyat hacklink al paykasa bozum hacklink satış hacklink satış instagram takipçi satın al instagram free followers free followers for instagram instagram takipçi instagram takipçi free instagram followers instagram takipçi kasma instagram beğeni hilesi cheat follower for instagram instagram giriş instagram free follower Zonguldak Escort Escort Samsun Samsun Escort Mersin Escort Malatya Escort Kayseri Escort Kayseri Escort Bayan Gaziantep Escort Gaziantep Escort Bayan Escort Gaziantep Eskisehir Escort Eskişehir Escort Bayan Bursa Escort Bursa Escort Bayan Bursa Escort Beylikdüzü Escort Beylikdüzü Escort Escort Beylikdüzü Beylikdüzü Escort Antalya Escort Bayan Antalya Escort Alanya Escort Escort Alanya Adana Escort Escort Malatya Alanya Escort Konya Escort Bodrum Escort Kuşadası Escort Hatay Escort Gaziantep Escort Adana Escort Kıbrıs escort bayan Girne escort Bursa Escort Cami Halıları Promosyon ürünleri çiğköfte Cami Halıları Cami Halıları İstanbul Escort Mersin Escort pendik escort Beylikdüzü Escort Ataşehir Escort Ankara Escort Antalya Escort Ankara escort Pendik Escort Kadıköy Escort ankara escort Ankara Escort Beylikdüzü Escort Keciören Escort Çankaya Escort rus porno izle istanbul Escort ANKARA ESCORT Bahçeşehir Escort Beylikdüzü Escort Beylikdüzü Escort Bodrum Escort porno izle Eryaman Escort ankara escort Ankara Escort İzmir Escort Ankara Escort izmir Escort Antalya escort izmir escort şişli escort ankara escort ankara escort Kurtköy Escort Bahçeşehir Escort ankara escort Pendik escort şişli escort beylikdüzü escort beylikdüzü escort izmir escort Kartal Escort ankara escort maltepe escort rus porno Sincan Escort Ataşehir Escort http://www.ankaraal.com/ ankara escort Ankara Escort