Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
środa 8.04.20

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
Tchnienie

Tchnienie

8.02.2019-14.02.2019
Teatr Miejski w Gliwicach, Gliwice


Przez jednych wyczekiwane, u innych pojawia się z przypadku. U jeszcze innych nie pojawia się wcale – ze zrządzenia losu, albo z własnego wyboru. Podobno świat z nim jest diametralnie inny niż ten sprzed niego. Dziecko.

Ona i on. Młodzi, samodzielni, wykształceni. Całkiem nieźle sobie dają radę w zmiennych, mało stabilnych okolicznościach. Przecież takie jest życie, trzeba być elastycznym. Co jednak dzieje się, gdy do głosu dochodzi biologia i zaczynają myśleć o potomku? Zdecydują się? Nie zdecydują? Koniec odsłony pierwszej.

Podobno na kłopoty i pojawiające się w związku wątpliwości najlepsze jest dziecko. Wszem i wobec panuje jednak przekonanie, że o wczesnej ciąży nie mówi się nikomu. Nie wolno zapeszać.

Teatr Miejski w Gliwicach – mimo że peszy szczerością opowieści – nie zapesza. To będzie historia miłosna, która się wydarza i nie wydarza jednocześnie. Każda scena może być ostatnią. Każda scena może być pierwszą. Zmiennych jest przecież nieskończona ilość, a ludzi ponad siedem milionów. Kochają się, rozstają, zdradzają, potem znowu łączą w parę. Czasem żenią, czasem rozwodzą. Albo wcale nie formalizują związku. Znamy dziesiątki takich par i setki odsłon takich opowieści.

Tym razem jednak będzie inaczej. W roli główniej wystąpi brak pewności. Tchnienie to nie oddech. „Możemy o tym porozmawiać” – powie on (ona). „Ale nie robić” – dopowie ona (on). Didaskalia uzupełnią: „Sztuka powinna rozgrywać się w mieście, w którym jest wystawiana. Wszelkie odniesienia w tekście sugerujące inne miejsce powinny być zmienione”.

Czy jesteśmy w stanie złapać sens tej opowieści i nie spanikować? W 2013 roku „Płuca” Duncana Macmillana, na podstawie których oparto gliwicki spektakl, otrzymały nagrodę The Off West End Theatre Awards (tzw. „Offies”) dla najlepszej sztuki niezależnej.

tekst: Magdalena Gościniak | zdjęcie: Radosław Kaźmierczak„Tchnienie” – Duncan Macmillan; przeł. Anna Gujska, reż. Rafał Szumski, scengor. i kostiumy Aleksandra Grabowska, muz. Daniel Malchar. Wyst.: Alina Czyżewska, Łukasz Kucharzewski, Daniel Malchar, Kamil Malchar.

Premiera: 8.02 (piątek), godz. 19.00, mała scena

Pozostałe spektakle w lutym:
9.02 (sobota), godz. 19.00
10.02 (niedziela), godz. 18.00
14.02 (czwartek), godz. 19.00
Wszystkie spektakle odbywają się na małej scenie Teatru Miejskiego

>>> Spektakl na stronie Teatru Miejskiego w Gliwicach


Bilety:
34 zł i 29 zł

po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2020, wszystkie prawa zastrzeżone