Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
wtorek 7.02.23

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
Festiwal Tauron Nowa Muzyka Katowice 2019

Festiwal Tauron Nowa Muzyka Katowice 2019

20.06.2019-22.06.2019
Katowice


Pomimo coraz większego zagęszczenia wakacyjnych festiwali Tauron Nowa Muzyka wciąż pozostaje w czołówce letnich imprez muzycznych na Śląsku i od ponad dekady zapewnia swoim gościom ogromną różnorodność doznań.

Szukacie elektronicznej klasyki? Czeka na Was Kraftwerk ze swoim multimedialnym widowiskiem. Tęsknicie za grubymi bitami i brudnym brzmieniem brytyjskich ulic? Zagra dla Was Skepta. Marzy Wam się, by zgubić dwie noce w tańcu? Jak co roku scena Red Bulla oferuje to, co najciekawsze we współczesnej muzyce elektronicznej. Dbacie o swoją reputację i nie zniżacie się do słuchania rzeczy, które mają powyżej tysiąca odtworzeń na tubce? Scena Carbon Wojciecha Kucharczyka zaspokoi wszystkie Wasze pragnienia. Tropicie muzyczne odkrycia? Sprawdźcie koniecznie scenę Future.
KRAFTWERK: ABSOLUT
Technologia rozwija się w zastraszającym tempie, spełniając przewidywania jeszcze do niedawna będące tylko wizjami bardziej błyskotliwych pisarzy SF bądź scenarzystów. Muzyka? Obecnie mikrogatunki gasną, zanim zdążą się na dobre rozwinąć, zaś czujni obserwatorzy trendów wiedzą, że jeśli media o czymś mówią, to znaczy, że już nie wypada się z tym pokazywać. Wszystko zmienia się jak… no właśnie, niby jak w kalejdoskopie, ale są przecież pokolenia, które nie mają pojęcia, czym on jest. A jednak Kraftwerk po blisko 50 latach wciąż jest zespołem inspirującym innych twórców, a dla organizatorów festiwali stanowi zapewnienie, że ściągną tłumy.

To nie jest jedna z tych anglosaskich owianych narkotyczno-pijacką legendą grup, która sypie anegdotami z rękawa, wspominając, jak objeżdżała stadiony świata. Całe to zamieszanie zaczęło się w 1967 roku od sztywnych, lakonicznych niemieckich studentów w Düsseldorfie, z dala od zawsze modnego Berlina. Kraftwerk był trochę jak z pracowni Bauhausu – jedną nogą w wyzwolonej, karmionej teoriami sztuce, drugą zaś w konkretnej, dźwiękowej w tym przypadku, inżynierii. Z tym że ekipa Gropiusa i Miesa van der Rohe robiła rzeczy masowe, a zespół Hüttera i Schneidera elitarne, przeznaczone dla koneserów twórczości określanej mianem krautrocka. Ta niszowość miała stać się przeszłością.

Przełomem okazał się „Autobahn” z 1974 roku – dynamiczna syntezatorowa symfonia na klaksony, silniki i opony, z mnóstwem nieskomplikowanych melodii. To tam pojawiło się firmowe brzmienie i tych czterech śmiertelnie poważnych facetów. A potem to już historia muzyki elektronicznej i popkultury jednocześnie, przyprawiona świetnym designem i bardzo specyficznym poczuciem humoru. Trudno znaleźć redakcję, która nie miałaby „Trans Europa Express” (1977) w swoich podsumowaniach płyt wszech czasów. I rozgłośnię radiową, która nie zagrałby niebywale chwytliwych singli z „Die Mensch-Maschine” (1978). Od motywów przewodnich „Die Roboter”, „Das Model” i „Neonlicht” nadal zresztą nie sposób się uwolnić.

„Kraftwerk to rozsądek i struktura, apolliński ład w muzyce, z rzadka tylko brzmiącej tak, jakby w proces jej tworzenia w ogóle zaangażowany był czynnik organiczny. W najlepszych jej momentach można usłyszeć dźwięki tak znakomicie przygotowane oraz rytmy i melodie tak absolutnie doskonałe w swej prostocie, że dostrzec w nich można wręcz idee, platońskie formy, których nie stworzył człowiek, lecz coś mniej omylnego, mniej ludzkiego, wręcz nadludzkiego” – trafnie zauważał David Buckley w biograficznym „Kraftwerk. Publikation”. I ten skok od antycznego kanonu do sztucznej inteligencji jest tu na miejscu, bo grupa jest ponadczasowa. Napędza ją mocarny paradoks. Jest głęboko humanistyczna i zdehumanizowana jednocześnie.

Skład osobowy formacji mógł się zmienić, dźwiękotwórcze możliwości maszyn również, a nagrania Kraftwerk nadal mają taką samą siłę rażenia – w domach i na koncertach. Z tym, że oprawa tych ostatnich akurat ewoluuje, będąc odpowiednio trójwymiarowa i multimedialna. Goście wyspiarskiego Tate Modern, baskijskiego Muzeum Guggenheima i niemieckiej Neue National Galerie powinni się w Katowicach poczuć dobrze. Muzycy byli tu już zaraz po premierze ustanawiającego ich pozycję albumu „Computerwelt”. Dali w 1981 roku w Spodku dwa niezapomniane koncerty na okoliczność karnawału Solidarności. Tak, wyczucie historycznej chwili również mają doskonałe.TYPY ULTRA_REDAKCYJNE


Marceli Szpak: Arabskie tańce, brytyjski rap, bezgraniczna awangarda trzymana w ryzach przez bity i melodię, czyli klasyczny koktajl wrażeń à la TNM:
FATIMA AL QADIRI
Artystka, która w ostatnich latach gościła w najważniejszych dla współczesnej muzyki wytwórniach, takich jak WARP i Hyperdub, wprowadzając świeżość i bliskowschodnią bezkompromisowość do tak – wydawać by się mogło – dawno już okrzepłych gatunków, jak trance czy juke, i przypominając światu, że łączenie tańca z kulturą queer to nie tylko zachodni wynalazek.

>>> przeczytaj wywiad z Wojciechem Kucharczykiem o tym, co jeszcze będzie się działo w tym roku na scenie Carbon

SKEPTA
Koncert dla tych, którym wciąż jest smutno, że The Streets zawiesiło działalność. Jedyny brytyjski raper, który mógłby stanąć w szranki z Mikiem Skinnerem i na dodatek wygrać ten pojedynek, zasypując przeciwnika dołującymi obrazkami z brytyjskich miast, ułożonymi do niezwykle zaraźliwych, choć raczej spokojnych bitów. Jeśli kochacie Roots Manuva, a przy „Original pirate material” wytańczyliście tyle godzin, że wstyd się przyznać, nie może Was zabraknąć pod sceną.

LAUREL HALO
Występ, podczas którego spotkać może Was wszystko: od freejazzowych sampli, przez chicagowski bit, po depresyjne piosenki. Każdy z tych elementów idealnie przenika się z innymi, zatapiając się w mistrzowskich sztuczkach producenckich, obmyślanych przez kobietę, która od prawie dekady udowadnia, że w muzyce elektronicznej nie trzeba zawierać kompromisów, a inspirację można czerpać z wszystkiego: od awangardowych nagrań Johna Cage’a po field recordingi i popowe melodie.

Adrian Chorębała: Co roku festiwal stawia przed nami wyzwanie: jak wybrać koncerty tak, by zgadzały się z naszą osobowością, i równocześnie jaki ryzykowny wybór może sprawić, że odkryjemy swoje nowe ulubione dźwięki. Mogąc wskazać tylko trzech artystów, których chcę polecić w tym roku, postawiłem na nastroje z odmiennych galaktyk:


RHYE
Dla melancholijnych marzycieli. 2012 rok, do internetu trafiają dwie piosenki pełne niezwykłej wrażliwości, z tajemniczym falsetem, marzycielskim tonem i zgrabnymi harmoniami. „Open” i „The fall” narobiły sporo zamieszania – spekulowano, kim jest ta „nowa Sade”? Wyjaśnienie zagadki nadeszło wraz z długogrającym krążkiem „Woman” w 2013 roku. Okazało się, że za projektem stoją Mike Milosh i Robin Hannibal, a pierwszy z nich jest właścicielem tej oryginalnej barwy głosu. Od tego czasu doszło do wielu zmian w składzie, ale kolejne płyty udowadniają, że stylowe piosenki o dużym ładunku emocjonalnym są doskonałym antidotum na nudę popu. Rhye udało się bowiem pogodzić chwytliwość muzyki trafiającej do mas z autorskim, od razu rozpoznawalnym brzmieniem.

MATTHEW DEAR
Dla otwartych na eksperymentalne piosenki. Matthew Dear jest człowiekiem o wielu twarzach. Jako Audion, Jabberjaw i False grał minimal i ciężkie techno, ale jego skłonność do pisania chwytliwych, choć dziwacznych piosenek sprawiła, że już pod swoim nazwiskiem rozprawia się z tym gatunkiem na własnych zasadach. Na koncie ma 5 albumów, a każdy z nich stanowi osobny rozdział w historii avantpopowej elektroniki przesiąkniętej duchem wielu stylistyk. Jego ostatnia płyta „Bunny” została określona w „Guardianie” jako „eklektyczny postpunk na bazie ciężkiej elektroniki”. Jesteście gotowi zmierzyć się z tą wizją?

YVES TUMOR
Dla odważnych miłośników nowych brzmień. 9.1/10 – tak oceniono na Pitchforku „Safe in the hands of love”, czyli zeszłoroczny album Yves’a Tumora. Jego płytę doceniono także w „The Wire”, „The Quietus” czy „The Guardian”. Co mają w sobie nagrania Seana Bowiego (to jego prawdziwe imię i nazwisko), że wywołują takie zachwyty? Muzykę, którą można określić dwoma słowami: wolność i szaleństwo. Szkicowy charakter jego kompozycji wskazuje na to, że ramy piosenkowe są tutaj za ciasne, ale czy „Lifetime” nie można nazwać hymnem dzisiejszych niepokornych słuchaczy? Czy macie odwagę stawić czoła tej nonszalanckiej wizji eksperymentu? Sprawdźcie!

tekst: Marcin Flint, Marceli Szpak, Adrian Chorębała | zdjęcia: Peter Boettcher, Phillip Aumann, Genevieve Medow Jenkins, Jordan Hemingway


Program:
20.06 czwartek
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Sala Koncertowa

20.00 > Rhye


21.06 piątek
MCK, Scena Miasta Muzyki

20.00 > Fisz Emade Tworzywo
22.00 > Kraftwerk 3-D
00:30 > The Mouse Outfit

Tauron Music Hall
19.00 > Jazzanova
21.00 > Gaika
23.30 > Amnesia Scanner
01:30 > Bjarki live AV

Red Bull Music
21.00 > Sosky
23.00 > Kornél Kovács
01.00 > Novo Line
02.00 > Karen Gwyer
03.00 > Marie Davidson
04.00 > Neon Chambers
05.00 > Oscar Mulero

Future!/ carbon
19.00 > Mala Herba (Oramics showcase)
20.00 > Isnt (Oramics showcase)
21.00 > Awa
22.00 > Muka
00:00 > Lafawndah
01.30 > Coucou Chloe
03.00 > Brat Star

secret stage
23.00 > Atom & Jacek Sienkiewicz
04.00 > Anja Schneider
06.00 > Deena Abdelwahed

Amfiteatr NOSPR
23.00 > Envee
01.00 > Askjell

Scena kameralna NOSPR
21.00 > Resina
23.00 > Madison McFerrin


22.06 sobota
MCK, Scena Miasta Muzyki

20.00 > Smolik/ Kev Fox
22.00 > Apparat live
00.00 > Skepta

Tauron Music Hall
19.00 > Król
21.00 > Andrea Belfi
23.00 > Yves Tumor
01.00 > GusGus

Red Bull Music
21.00 > Kamp!
22.00 > Wrong Dials
23.00 > Thomas Fehlmann
00.00 > Laurel Halo
02.00 > Mariel Ito
04.00 > Roman Flügel
06.00 > Matthew Dear

Future!/ carbon
19.00 > Ana Carla Maza
20.30 > Tatiana Heuman
22.00 > Fatima Al Qadiri
00.00 > Ivo Dimchev
01.30 > Dogheadsurigeri (Oramics showcase)
02.30 > Avtomat (Oramics showcase)
03.30 > Monster (Oramics showcase)

secret stage
22.00 > Ptakh_Jung
00.00 > Slikback
02.30 > Hvob live (clubset)
04.30 > Sosky (live)

Amfiteatr NOSPR
23.00 > Kamil Pivot
01.00 > Rat Kru

Scena kameralna NOSPR
21.00 > Lisa Morgenstern
23.00 > Káryyn


23.06 niedziela
Fajrant na Sztauwajerach
(wstęp wolny)
09.00-11.00 > Piotr Bejnar
11.00-13.00 > Michał Margański
13.00-14.00 > Jaromir Kaminski
14.30-16.30 > Raidho
16.30-18.00 > GYRL
18.00-20.00 > Glasse
20.00-22.00 > Red Axes

>>> festiwalnowamuzyka.pl
>>> Tauron Nowa Muzyka na Fb
>>> wydarzenie na Fb


Bilety:
bilet 1-dniowy (piątek lub sobota) 199-229 zł
karnet 2-dniowy (piątek, sobota) 329 zł
karnet 3-dniowy (czwartek, piątek, sobota) 389 zł

po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.


Ultramaryna realizuje projekt pn. „Internetowa platforma czasu wolnego” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach RPO WSL na lata 2014-2020. Celem projektu jest zwiększenie innowacyjności, konkurencyjności i zatrudnienia w przedsiębiorstwie.
Efektem projektu będzie transformacja działalności w stronę rozwiązań cyfrowych. Wartość projektu: 180 628,90 PLN, dofinansowanie z UE: 128 035,50.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2022, wszystkie prawa zastrzeżone