Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
piątek 10.07.20

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
Zajawka. Śląski hip-hop 1993-2003

Zajawka. Śląski hip-hop 1993-2003

7.06.2019-29.09.2019
Muzeum Śląskie, Katowice


Muzeum Śląskie pochyla się nad historią lokalnego hip-hopu. Dlaczego, w jaki sposób i z jakim rezultatem? Rozmawiamy z kuratorem startującej 7 czerwca wystawy – Szymonem Kobylarzem.

Ultramaryna: To nie pierwszy raz, kiedy Muzeum Śląskie zwraca uwagę na hip-hop z regionu. Jednak z takim rozmachem jeszcze nie opowiadało o jego przeszłości. Dlaczego robi to teraz?

Szymon Kobylarz: Takiej wystawy nie było jeszcze nie tylko u nas, ale i nigdzie w Polsce. Pomysł zrodził się w gronie muzealników i po nitce do kłębka, ponad 2,5 roku temu, trafił do mnie. Stało się tak za sprawą wspólnych znajomych, którzy wiedzieli, że się w kulturę hiphopową angażowałem, a do tego mam doświadczenie w realizacji mniejszych lub większych wystaw. Termin jak termin, to już splot wydarzeń, a proces powstawania wystawy w dużej instytucji trwa. Chyba nie mamy na Śląsku żadnej okrągłej rocznicy, przynajmniej ja o żadnej nie słyszałem. Nie towarzyszy to też żadnemu ważnemu wydarzeniu. Skrycie liczę na to, że ta wystawa takie sprowokuje. I że zmieni perspektywę, z której patrzy się na hip-hop w kraju.

Napomknąłeś o swoim zaangażowaniu w hip-hop. Czy mógłbyś powiedzieć o tym coś więcej? To nie było nic na szeroką skalę. Jak wielu moich znajomych, będąc nastolatkiem, zaczynałem od jeżdżenia na deskorolce. Później trochę malowałem graffiti i miałem swój hiphopowy zespół. Wreszcie poszedłem w organizowanie drobnych eventów i koncertów. Te szczeniackie zabawy miały bardzo duży wpływ. Od 2001 czy 2002 roku byłem mniej aktywny, ale kontakt ze środowiskiem starałem się utrzymywać. Próbuję być na bieżąco z tym, co dzieje się obecnie w muzyce i na scenie graffiti.

To już inna muzyka i w coraz mniejszym stopniu kultura. Liczysz się z tym, że dla młodego odbiorcy wystawa będzie wręcz egzotyczna? Powiedzmy sobie szczerze – ona gra na sentymentach związanych z okresem dojrzewania moim i naszych rówieśników, czyli 30- i 40-latków. Dla osób urodzonych po 2000 roku będzie to tym, czym dla nas spojrzenie na lata 70. Mogę tyko gdybać, co w głowie tych pokoleń siedzi, ale egzotyka może być magnesem, szansą zobaczenia, jak to się rodziło. Zresztą nie ukierunkowaliśmy wystawy.

Abstrahując od tego, że hip-hop jest obecnie zupełnie inny – choć podobnie jak wtedy dąży do wyróżnienia spośród tego, co go otacza – wydaje mi się, że ekspozycja będzie atrakcyjnym obrazem całych lat 90., z ich estetyką i klimatem. W jakimś stopniu tłumaczy również to, co działo się wtedy w polityce i kulturze.

Jak współpracowało się ze środowiskiem, które dość swobodnie traktuje terminy i instytucje, a do tego jest wewnętrznie poróżnione i nie przepada za kompromisami? Moje badania były szeroko zakrojone i dotyczyły ludzi funkcjonujących w świecie hiphopowym na różnych płaszczyznach. Na pogłębione wywiady z wszystkimi, do których chciałbym dotrzeć, zabrakło czasu. Rozmawiałem więc na wyrywki. Niektóre z osób z hiphopowego świecznika mogą czuć się poszkodowane, bo nie dotarłem do nich bezpośrednio. Ale brnąc poprzez liczne źródła, w tym materiały, które nieraz nie były nawet upublicznione, zauważyłem, że informacje często się powtarzają. Zamiast wałkować to samo, postanowiłem dać priorytet ludziom, którzy ze sceny zniknęli, postawić na ich optykę. Spodziewałem się, że środowisko – zwłaszcza graffiti – może być niechętnie nastawione do muzealnej współpracy, ale nie spotkałem się z żadną turbonegatywną sytuacją. Przeciwnie, hasło „muzeum” otwierało drzwi i uruchamiało kontakty. Zaskoczył nas wysyp materiałów pod sam koniec przygotowań.

Muzeum zaapelowało do osób postronnych o dostarczanie pamiątek. Z jakim rezultatem? Odzew był różny, o żadnym pospolitym ruszeniu nie sposób mówić. Sporo ciekawych materiałów wykraczało niestety poza lata, które sobie zakreśliliśmy: 1993-2003. Z innych nie mogliśmy skorzystać ze względu na prawa autorskie i prawa do wizerunku. Perełką było fizyczne demo Kalibra 44, którego nigdzie wcześniej – włącznie ze zbiorami chłopaków z zespołu – nie udało nam się znaleźć.

Ramy czasowe 1993-2003 są niejednoznaczne. Co spowodowało, że to właśnie w ich obrębie się poruszaliście? To decyzja kuratorska, czyli moja. Początkowo myślałem po prostu o latach 90., ale ramy czasowe są konieczne przy pracy z materiałem w jakimś sensie ograniczonym. Szukałem punktów kluczowych i symbolicznych. W roku 1993 powstał Kaliber 44. Daty są różne, zależnie od źródeł, a sam Dab nie potrafi stwierdzić arbitralnie, natomiast list dołączony do nadesłanej nam kasety demo podaje właśnie ’93, a nawet doprecyzowuje, że chodzi o listopad.

Oczywiście Kaliber funkcjonował wcześniej pod różnymi szalonymi nazwami, śląska scena w swojej protohiphopowej formie również. Data zamykająca to rozwiązanie Paktofoniki i wielki pożegnalny koncert w Spodku, który upamiętnił postać Magika. Plany zakończenia działalności były już wcześniej, mówimy jednak o spektakularnym wydarzeniu. I to nie tylko w skali Śląska.

Co zobaczy człowiek, który zdecyduje się wpaść na wystawę? Dużo materiału archiwalnego, który kontrastuje ze sobą na różnych płaszczyznach i który rzadko można zobaczyć w muzeum. Z racji tego, że jest z lat 90., nie traktujemy go jeszcze w kategoriach muzealno-historycznych. Dla osób związanych z kulturą wysoką może wydawać się zbyt surowy, żeby pokazywać go w tak poważnej instytucji. Jest natomiast żywy, odnosi się do prywatnego i hermetycznego świata. To w przewadze zdjęcia, niekoniecznie wykonywane przez wybitnych fotografów.

Które eksponaty uważasz za najcenniejsze, szczególnie godne uwagi? Materiałów VHS nie ma zbyt wiele, ale ten pokazujący jeden z pierwszych jamów graffiti w Katowicach jest wyjątkowy. Zorganizowano go w celu pożegnania Sisera – cenionego lokalnego writera, który wyjeżdżał do Stanów Zjednoczonych. Malowano w samym centrum miasta, pod wiaduktem, przy kinie Rialto. Byłem tam wtedy jako obserwator, więc niesamowite było skonfrontowanie się z tym po 20 latach. Samo miejsce jest bardzo ważne. W 1991 roku, naprzeciwko ściany, na której odbywał się jam, powstało pierwsze poważne graffiti. Wykonali je szwedzcy writerzy. Praca przez lata stanowiła warsztatowo punkt odniesienia, a decyzja o tym, by malować obok niej, jest symboliczna, świadczy o wzroście świadomości środowiska.

tekst: Marcin Flint | zdjęcie: Rap tapes by Grędziu„Zajawka. Śląski hip-hop 1993-2003” – wystawa opowiada o początkach fascynacji hip-hopem na Śląsku. Pokazuje pierwszą dekadę jego rozwoju, pierwsze próby tworzenia i zmagania się z problemami typowymi dla pionierów każdej nowej dziedziny. Prezentacja ma na celu przyjrzenie się relacjom, które miały wpływ na kształt hiphopowej subkultury. Jest próbą mapowania środowiska oraz jego aktywności na Śląsku i poza nim. Ważnym jej elementem jest też próba osadzenia hiphopowych wydarzeń w kontekście lat 90. i zmian, jakie wtedy następowały. Wystawa dla osób 16+ (młodsze zwiedzają pod opieką osoby dorosłej). Wernisaż 7.06 (piątek), godz. 18.00. Wystawa trwa do 29.09.

>>> wystawa oraz wydarzenia towarzyszące na stronie Muzeum Śląskiego
>>> wydarzenie na Fb
>>> debata i projekcja filmu „Jesteś Bogiem” na Fb


Bilety:
wernisaż wstęp wolny

po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2020, wszystkie prawa zastrzeżone