Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
piątek 13.12.19

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
13. Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy: Ulicznicy

13. Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy: Ulicznicy

6.07.2019-28.07.2019
Gliwice


Plener i słońce plus wakacje w mieście to okoliczności, w których można spotkać gliwickich Uliczników na placach, w parkach, podczas włóczęgi po ruinach. Mają jeden cel: zabawę. Niczym średniowieczni minstrele tworzą namiastkę świata zawierającą więcej poetyckości niż rzeczywistości. Czarują i radują.

„Faceci z kratami”, czyli belgijskie Duo Berlingo przywiezie ze sobą kilkadziesiąt plastikowych skrzynek, które uruchomią wyobraźnię. To będzie trochę jak zabawa klockami – jednokolorowe, ale o wielu wymiarach i sensach. Do poukładania i porozwalania.

Niemiecki Zircus Morsa chwyci za deskę i wałek, by opowiedzieć o końcu jutra – poszukać utraconej równowagi i odnaleźć umiejętność balansowania w relacji z ludźmi i światem.

Szwajcarzy z kampanii Les Malles w obroty wezmą własne ciała i lalki. Tańcząc, opowiedzą o upływie życia, jego powtarzalności, rytmie i tym momencie, który łączy je z poezją, zmienia jego wymiar i perspektywę.

Trio The Primitives to panowie w średnim wieku, w garniturach. Na pozór członkowie technokratycznej korporacji. Oprócz telefonów komórkowych wyłączą nasze mózgi. Po co? Abyśmy zobaczyli, że to, za czym w życiu gonimy, bywa ułudą. A zamieszanie, które przy okazji robimy, jest przekomiczne.

Czesi z teatru V.O.S.A. usiądą na sześciu specjalnie konstruowanych maszynach jeżdżących (a może latających?) i przypomną o marzeniach. Zajdą wysoko (dosłownie)!

Ulicznicy to iluzja świata, w którym każdy czuje się rozkosznie. Kreacja nad kreacjami, dostarczanie uciechy, rozanielanie dzieci i weselenie dorosłych. Czysta euforia. Żeby nabrać oddechu i luzu, koniecznie trzeba poznać Uliczników. Sprawią, że się uśmiechniemy.

tekst: Magda Gościniak | zdjęcie: „The baïna trampa fritz fallen”, G. Bistaki (Francja)Program:

6.07 sobota
Park Chopina – Alejka Forum

godz. 14.00 > warsztaty kreatywne dla dzieci Teatru Barnaby

Park Chopina
godz. 16.00 > „Calineczka” – spektakl dla dzieci Teatru Barnaby

Każdy zna historię malutkiej dziewczynki, która jest mniejsza od łupiny orzecha, ale czyznacie… Naszą Calineczkę? Jeśli nie, to koniecznie musicie ją zobaczyć w marionetkowym przedstawieniu. Przeniesiemy się do baśniowej krainy, w której chrabąszcz przeleci tuż nad naszą głową, a ropucha zarechocze tak głośno, że nawet kret to usłyszy… Co z tego wyniknie? Zobaczcie sami. Magiczne stworzenia ze świata „Calineczki” wcale nie są takie straszne. Jeżeli posłuchacie ich historii, z pewnością się z nimi zaprzyjaźnicie.

godz. 17.00 > „Three of a kind” – spektakl The Primitives z Belgii

Trzech mężczyzn w średnim wieku. Mają na sobie garnitury. Chyba muszą coś dostarczyć,ale wygląda na to, że nie za bardzo pamiętają, ani co, ani gdzie, ani komu. Zgubili się. Są zdezorientowani, potykają się, tańczą, razem biegną i upadają, kurczowo się siebie trzymając. Równocześnie desperacko próbują opanować sytuację i zrealizować zapomniany cel. Spektakl „Three of a kind” stanowi zachętę, by się otworzyć i dać ponieść absurdalnie komicznemu teatrowi ruchu – żartobliwemu, wzruszającemu i absolutnie spontanicznemu. Jedno jest pewne – wszystko jest możliwe, a jedyna zasada to oczywiście ta, że nie ma żadnych zasad.

Rynek
godz. 19.00 > „Three of a kind” – walking act w wykonaniu The Primitives z Belgii

7.07 niedziela Rynek
godz. 16.00 > „No way back” – spektakl Duo Berlingo z Belgii

Dwóch przyjaciół łączy fascynacja plastikowymi skrzynkami. Podczas swych działań gubią się oni pośród reguł i przekraczają coraz to nowe granice, aż w końcu budowane przez nich wieże muszą runąć. Zabawne cyrkowe przedstawienie o koleżeńskiej zabawie, o konflikcie, a w pewnym sensie… tak, oczywiście, o życiu. Rezygnują z wygody i pewności co do podejmowanych działań i próbują spełnić swe marzenia, tworząc przy tym chaos i przekraczając wszelkie granice. Im wyższe budują swe wieże, tym są bliżej spełnienia marzeń. A może to tylko iluzja?

godz. 17.00 > „Manto” – spektakl Les Malles ze Szwajcarii

Dwoje starych ludzi, Georges i Victoria, wyłania się spośród wiszących na wieszaku płaszczy i zaprasza publiczność na chwilę spojrzenia w przestrzeń pełną poezji i tańca, co prowadzi, z pewną dozą humoru, do refleksji nad przemijaniem i starością. Les Malles, co w języku francuskim oznacza kufry bądź walizy, to młoda grupa teatralna założona w marcu 2016 roku przez lalkarza Romaina Guex i tancerkę Céline Fellay. Ich zamiarem jest tworzenie projektów artystycznych, w których pełnowymiarowe lalki, gesty i taniec łączą się w akcji teatralnej prezentowanej w przestrzeniach publicznych.

12.07 piątek
Objazdowy Dom Kultury, Forum Inspirujących Spotkań (ul. Lipowa 1)

godz. 19.00 > Wieczór kabaretowy: „Przyjęcie” – Kabaret Czesuaf

Czesuaf to doświadczony, ale ciągle jeszcze młody kabaret z Poznania. Prezentujący inteligentny, niebanalny humor dla widzów na scenach całej Polski. Trzej fajni faceci i jedna fajna babka. Od 2002 roku grupa stworzyła kilkanaście autorskich programów komediowych, zdobyła nagrody na największych festiwalach kabaretowych i wystąpiła w najważniejszych realizacjach telewizyjnych. Najbardziej rozpoznawalne numery kabaretu to m.in. „Mowa nienawiści”, „Rośliny doniczkowe” i „Ferie w Zakopanem”.

13.07 sobota
Park Chopina – Alejka Forum

godz. 14.00 > warsztaty kreatywne dla dzieci Hapijama Fun Art

Park Chopina
godz. 16.00 > „Pchła Szachrajka” – spektakl dla dzieci Teatru Żelaznego

Kolorowe widowisko dla najmłodszych widzów, w czasie którego dzieci odbędą wspaniałą podróż z małą, krnąbrną i bardzo psotną Pchełką. Pomysłowa scenografia przenosi widzów do kolejnych miejsc, jakie odwiedza bohaterka. Muzyka lat 20-tych, barwna scenografia, wartka gra aktorska sprawiają, że widzowie się bawią fantastycznie. Odwiedzając kolejne miejsca, przemierza lądy i morza, by dostarczyć dzieciom wiele emocji, a także niezliczonych powodów do śmiechu. Barwne lalki i wesołe piosenki sprawią, że najmłodsi widzowie pokochają teatr i zapoznają się z najlepszą literaturą dziecięcą.

godz. 18.00 > „Pozor už nemôžem” – spektakl Teatru Delikates

Czy istnieje Graal? Jeśli tak, to gdzie się on znajduje? Przy tak rozwiniętej świadomości i możliwościach technologicznych, znalezienie Graala nie powinno być trudnym zadaniem. Jednak do tej pory Graal pozostaje legendą i mitem. Zadając sobie całą masę pytań dotyczących Graala dochodzimy do wniosku, że może on być wszystkim i wszędzie. Jedni go bagatelizują, inni zatracają się w poszukiwaniach. Jest zagadnieniem intrygującym, jak również zabawnym, bo ile można bić pianę na ten temat?

14.07 niedziela
Rynek

godz. 18.00 > „Historia muzyki” – Muzikanty, show muzyczne

Szalona lekcja muzyki na kilkanaście instrumentów w rękach wędrownych muzykantów. Grajkowie przy okazji prowadzenia swoistej audycji muzycznej przechodzą od starochińskich melodii ludowych przez światowy folk, europejską muzykę klasyczną, jazz i hity dwudziestowiecznej muzyki rozrywkowej, aż po najnowsze dokonania rynku muzycznego. Wśród instrumentów goszczą chińskie erhu, afrykańskie kazoo, odrobinę podrasowane skrzypce i ukulele, ale także własnej konstrukcji: kontrabas z miotły, fujarki z rurek PCV i instrumenty perkusyjne ze sprzętów AGD. A wszystko to w oparciu o elektroniczne efekty i technikę live loopingu. „Historia muzyki” to z jednej strony koncert, z drugiej widowisko, które co chwilę pożycza sobie do wspólnego grania widownię, udowadniając tym samym, że (przy odrobinie pomocy) z każdego wydobyć można drzemiącego w nim muzyka. W sposób zdecydowanie zabawny.

19.07 piątek
Objazdowy Dom Kultury, Forum Inspirujących Spotkań (ul. Lipowa 1)

godz. 19.00 > Wieczór stand-up – występują: Damian Kubik, Marcin Zbigniew Wojciech, Tomasz Jachimek

Trzech komików z, chciałoby się powiedzieć, trzech stron świata. Reprezentujący Zagłębie Damian Kubik (znany od czasu do czasu jako Antoni Gorgoń Grucha), wywodzący się z Rybnika Marcin Zbigniew Wojciech i reprezentujący centralną Polskę Tomasz Jachimek, to mieszanka gwarantująca wieczór inteligentnego.

20.07 sobota
Park Chopina – Alejka Forum

godz. 14.00 > warsztaty kreatywne dla dzieci Teatru Falkoshow

Park Chopina
godz. 16.00 > „Złota Ryba z cyklu Kapitańskie Opowieści” – spektakl dla dzieci Teatru Falkoshow

Po wielu latach ciężkiej służby na okrętach kapitan żeglugi postanowił zająć się tym, co lubi najbardziej – snuciem opowieści. Kiedyś przemierzał morza i oceany, a dziś wędruje po suchym lądzie ze swym ogromnym kufrem podróżnym, w którym ukryte są tajemnicze ruchome obrazy. Jego słowa sprawiają, iż historie rozrastają się, a bohaterowie ożywają na oczach widzów. Tylko wtajemniczonym kapitan może zdradzić sekrety działania niezwykłego teatru magnesu i obrazów. Po raz pierwszy na świecie do poruszania postaciami użyta została siła magnetyczna. Tym razem wilk morski chciałby Wam opowiedzieć o rybaku i jego żonie, którzy na własnej skórze odczuli, że zachłanność prowadzi do zguby.

godz. 17.00 > „La fin demain” – spektakl Zirkus Morsa z Niemiec

Dwoje artystów, deska i… tekturowa rura. Niczym rozbitkowie uwięzieni na plaży wykreowanej w ich wyobraźni, spotykają się, poznają i nabierają do siebie zaufania. Wspólnie tracą i odzyskują równowagę, korzystając z prostych, z pozoru bezużytecznych przedmiotów, takich jak deska, tekturowa rura, lina, wyłowiony z morza kawałek drewna. Dążą do wspólnej równowagi, badając granice swoich możliwości. Celem wspólnej pracy duetu jest kwestionowanie stylu życia w świecie pozbawionym właściwych proporcji. Testując granice swoich możliwości, dążą oni przede wszystkim do zaspokojenia ciekawości.

godz. 18.00 > „Vysoké snění” – spektakl V.O.S.A. Theatre z Czech

Przedstawienie – parada – o specyficznej, często przyrównywanej do tej spod znaku Bohumila Hrabala, poetyce. Tytuł spektaklu może być tłumaczony na różne sposoby (czy to: Wielkie marzenia czy też Okruchy wielkich snów), ale zawsze oddaje skalę wyjątkowości przedsięwzięcia – to naprawdę wielkie, spektakularne widowisko przenoszące widza w krainę fantazji i pięknych iluzji. Oryginalny korowód przemierza miasto w rytm muzyki granej na żywo, a tworzą go zapierające dech w piersiach wehikuły – specjalnie zaprojektowane pojazdy na ogromnych (największych w Europie!) kołach, których ruch oparty jest na zasadzie działania rowerów i welocypedów. Te bardzo zaawansowane technologicznie i wielofunkcyjne machiny służą jako scena, teatr lalek i konstrukcja do akrobacji, bywa też że transportują muzyków wraz z całym systemem nagłaśniającym… Dziwaczne postaci pojawiające się na „latających maszynach” są w ciągłym ruchu „niczym atomy tworzące razem cząsteczki mikro-opowieści o ludzkich żądzach”, wchodząc w zaskakujące interakcje w rozmaitych fantastycznych sceneriach.

21.07 niedziela
Park Chopina

godz. 16.00 i 18.00 > „La fin demain” – spektakl Zirkus Morsa z Niemiec

26.07 piątek
Objazdowy Dom Kultury, Forum Inspirujących Spotkań (ul. Lipowa 1)

godz. 19.00 > wieczór komedii improwizowanej: „Narwani Impro Show” – Narwani z Kontekstu

Wrocławsko-opolska Grupa Improwizacyjna Narwani z Kontekstu powstała w 2010 roku z członków Kabaretów Chyba, Dabz i Fczfartek. Systematycznie pojawiają się w Opolu w Teatrze im. J. Kochanowskiego, tworząc Kabaretowe Wieczory Artystyczne (Kawa). Grupa na scenie tworzy na żywo skecze, scenki rodzajowe, piosenki, wiersze, improwizuje quasi-gry telewizyjne. Tematy, bohaterów, miejsca akcji podrzuca publiczność, mając tym samym realny wpływ na niemal wszystko, co dzieje się na scenie. Zapewnia to nieustanny kontakt z widownią, sprawiając, że każdy występ jest czymś więcej niż spektaklem do biernego oglądania. Inspiracją dla improwizacyjnego wyżywania się na scenie był telewizyjny program „Whose line is it anyway”, ale prawdziwie stymulującą częścią występu są widzowie, którzy sprawiają, że każdy występ jest niepowtarzalnym wydarzeniem i zaskakuje zarówno publiczność, jak i artystów.

27.07 sobota
Park Chopina – Alejka Forum

godz. 14.00 > warsztaty kreatywne dla dzieci prowadzone przez Małe Mi – Wędrowny Teatr Lalek

Park Chopina
godz. 16.00 > „Igraszki z dropsem”- spektakl dla dzieci Wędrownego Teatru Lalek Małe Mi

Bajka Jana Brzechwy „Pan Drops i jego trupa” jest inspiracją do zabawy w teatr i pełną niespodziewanych zwrotów akcji opowieścią o obieżyświatach, powsinogach, trampach, włóczęgach, wagabundach, trubadurach, jednym słowem o wędrownych grajkach. Piękne lalki – marionetki sycylijskie, autorstwa Katarzyny Samosiej, zabytkowy kufer podróżny – zamieniony w teatralną scenę, muzyka grana na żywo przez Małgorzatę Przędzak, to gwarancja wysmakowanej i udanej teatralnej podróży.

Ruiny Teatru Victoria
godz. 19.00 > „Król Dawid – live!” – monodram muzyczny Sambora Dudzińskiego

Sambor Dudziński – wokalista, performer, tancerz, konstruktor instrumentów. Wojownik sztuki, bezkompromisowy, nienasycony. Jego monolog oparty jest na dwóch fabularnych filarach: z jednej strony biblijny przekaz o burzliwym życiu natchnionego psalmisty – króla Dawida, z drugiej – legenda o dybuku, niespokojnym duchu, biorącym w posiadanie ciało śmiertelnika na czas, póki rabin nie nakłoni go do wyjawienia swego imienia i nie każe wyjść przez mały palec u nogi opętanego. Nawiedzony młodzieniec opowiada historię Dawida. Współczesność przeplata się w jego głowie się z epizodami biblijnymi. Słuchamy o skomplikowanych losach ludzi unieśmiertelnionych w Starym Testamencie, jakbyśmy czytali współczesną literaturę faktu, gdzie historie i pragnienia zwykłych ludzi przeplatają się z wielką polityką i teologią. Król Dawid – jedna z najwspanialszych postaci w dziejach Izraela – zmaga się z własną nikczemnością, zawiścią, pożądliwością i świętością. Kiedy krzywdzi, krzywdzi bezlitośnie, kiedy kocha, robi to bezwzględnie, upodabniając się w miłości do swego Stwórcy, którego obecności doświadcza w swych pełnych emocji pieśniach.

Park Chopina
godz. 21.00 > „The baïna trampa fritz fallen” – spektakl zespołu G. Bistaki z Francji

Łopaty do śniegu, miotły, kilogramy zboża – wszystko to w zadziwiający sposób przemieszcza się, uruchamiane rękami mężczyzn odzianych w nieskazitelną biel. Porywają oni publiczność w choreograficzno-muzyczną podróż poprzez obszary zmieniających się obrazów i sytuacji. Ich działania opierają się na minimalistycznej i absurdalnej fuzji żonglerki, tańca i ekspresji teatralnej. G. Bistaki to zespół złożony z 5 artystów – żonglerów, tancerzy i aktorów, których działania oparte są na koncepcji stałego wykorzystywania ciała do operowania różnymi przedmiotami w określonej przestrzeni. To eksperymentalny cyrk choreograficzny, uzależniony w dużej mierze od zarówno fizycznych jaki i społecznych cech przestrzeni, w której występuje.

28.07 niedziela
Park Chopina

godz. 21.00 > „The baïna trampa fritz fallen” – spektakl zespołu G. Bistaki z Francji


>>> ulicznicy.pl
>>> Ulicznicy na Fb


Bilety:
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
Na spektakl w Ruinach Teatru Victoria obowiązkowa rezerwacja i odbiór darmowych wejściówek w GCOP COK Perełka, ul. Studzienna 6 (tel. 32 7752053) oraz bezpośrednio przed spektaklami.

po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2019, wszystkie prawa zastrzeżone