Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
niedziela 19.01.20

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
Problemy pierwszego świata, czyli życie przed śmiercią

Problemy pierwszego świata, czyli życie przed śmiercią

1.08.2019-7.09.2019
Rondo Sztuki, Katowice


W internetowej rzeczywistości pełno jest memów wyśmiewających problemy pierwszego świata – trudności, które tak naprawdę nijak mają się do faktycznych przeciwieństw jak głód, przemoc, walka o przetrwanie. Kurator wystawy, Stach Szabłowski, pisze: „Życiu może zagrozić tylko śmierć, ta jednak odsunięta jest w nieokreśloną przyszłość. W pierwszym świecie żyje się aż do śmierci”.

„Problemy pierwszego świata, czyli życie przed śmiercią” to nie tylko wystawa malarstwa, ale także o malarstwie. Okazuje się, że ta dyscyplina sztuki stanowi jeden z problemów naszej nowoczesnej rzeczywistości. Zajmowanie się nią, interpretowanie, odczuwanie jest „pewnego rodzaju przywilejem: społecznym, kulturowym, ekonomicznym”.

Prawda jest też taka, że znamy rozwiązania na poważne problemy. W teorii wiemy, że głodnych należy nakarmić, a wojnę uleczyć pokojem. Trudy pierwszego świata, choć błahe, są nierozwiązywalne. Kurator wystawy pisze: „Ci, którzy je mają, pragną borykać się z nimi dalej. Ci, którzy ich nie mają, pragną je mieć, i dążą do tego – poprzez migrację, globalizację, modernizację, ekonomiczny wzrost, albo przynajmniej na gruncie aspiracji i marzeń. W tym świetle nieważkość pierwszoświatowych problemów nabiera jednak pewnej wagi. Przestają być takie śmieszne, samym śmiechem nie da się ich zbyć i nie wystarczy mem, aby się z nimi rozprawić”.

Wystawa z jednej strony ukazuje malarstwo poprzez problemy pierwszego świata. Z drugiej, zmusza nas do poszukiwań życia, które odbija się w obrazie i trwa... do śmierci.

oprac.: Adrianna Helena Mrowiec | zdjęcie: Łukasz Karolkiewicz, „Neuroza”, 2018„Problemy pierwszego świata, czyli życie przed śmiercią” – wystawa zbiorowa. Artystki i artyści: Karolina Bielawska, Agata Bogacka, Agnieszka Brzeżańska, Bartek Buczek, Grzegorz Drozd, Michał Frydrych, Łukasz Korolkiewicz, Dominika Kowynia, Agata Kus, Norman Leto, Marcin Maciejowski, Robert Maciejuk, Anna Panek, Michał Slezkin; aranżacja przestrzeni Michał Frydrych, indentyfikacja graficzna Łukasz Dybalski, kurator Stach Szabłowski. W pierwszym świecie malarstwo jest jednym z jego problemów. Możliwość zajmowania się tą dyscypliną jest pewnego rodzaju przywilejem: społecznym, kulturowym i ekonomicznym. Artyści komentują status współczesnego malarstwa. Wobec globalnych problemów, z którymi mierzy się cały świat, problemy tego pierwszego wydają się rzeczywiście śmieszne, godne memów, a nie obrazów. Wystawa jest propozycją spojrzenia na malarstwo przez pryzmat „problemów pierwszego świata”, a także jest poszukiwaniem odbijającego się w malarstwie obrazu życia, które trwa aż – i tylko – do śmierci. . Pierwsza odsłona wystawy odbyła się w Fundacji Stefana Gierowskiego w Warszawie. Wernisaż 1.08 (czwartek), g. 20.00. Wystawa potrwa do 7.09.

>>> wystawa na Fb


Bilety:
wstęp wolny

po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2019, wszystkie prawa zastrzeżone