Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
piątek 21.02.20

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
Korzenie współczesności

Korzenie współczesności

6.09.2019-6.10.2019
Sosnowieckie Centrum Sztuki Zamek Sielecki, Sosnowiec


Sosnowieckie Centrum Sztuki przygotowuje wystawę, jakiej na Górnym Śląsku i w Zagłębiu nie było dawno. Działająca w jego ramach Galeria Extravagance od początku istnienia, czyli od lat 90., kojarzona jest głównie z prezentowania artystów pracujących w klasycznych mediach, takich jak malarstwo, grafika czy rzeźba. Zresztą sami artyści, którzy pojawiali się w galerii, również często byli klasykami polskiej sztuki. Swoje wystawy mieli tam, by sięgnąć tylko po pierwsze z brzegu przykłady, m.in. Jan Berdyszak, Janina Kraupe czy Jerzy Nowosielski.

W tym roku galeria wyciągnęła wnioski z dotychczasowej strategii i przygotowała wystawę, na której liczba gwiazd polskiej sztuki powojennej osiągnie poziom masy krytycznej. W przestrzeniach Extravagance spotkają się m.in. Roman Opałka, Tadeusz Kantor, Edward Krasiński, Henryk Stażewski, Koji Kamoji i wielu innych. Wystawę przygotowano z rozmachem – prace sprowadzono z instytucji w całej Polsce i od prywatnych kolekcjonerów.

Ambicje organizatorów są spore. Jak pisze kuratorka, Małgorzata Malinowska-Klimek: „Ekspozycja będzie prezentować najważniejsze problemy polskiej sztuki współczesnej: warunki jej rozwoju, podejmowane przez nią tematy, najciekawsze nurty i różnorodność form wypowiedzi”. Wystawa ma pokazywać ciągłość w polskiej sztuce i genezę tego, co w galeriach i muzeach oglądamy dzisiaj. Zadanie nie należy do łatwych, bo przecież sztuka w Polsce nie jest zamkniętym obiegiem i wpływają na nią również zjawiska z zewnątrz. Trudno ułożyć jej trajektorie tak, by tych wpływów z zagranicy nie uwzględnić. Niemniej sztuka zawsze powstaje w dialogu – pokoleniowym lub towarzyskim. I ten właśnie dialog wystawa ma ukazywać.

tekst: Łukasz Białkowski | zdjęcie: Wilhelm Sasnal, „Rower damski”, 1999, olej płótno, 70x70 cm (reprodukcja: Kolekcja Sztuki Galerii Bielskiej BWA)„Korzenie współczesności” – ekspozycja prezentująca najważniejsze problemy polskiej sztuki współczesnej. Prace pochodzą z Kolekcji Galerii 72 Muzeum Ziemi Chełmskiej, Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA, zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz z kolekcji prywatnych. Artystki i artyści: Jan Berdyszak, Jerzy Bereś, Judyta Bernaś, Zbigniew Blukacz, Urszula Broll, Tadeusz Brzozowski, Anna Bujak, Karina Czernek, Stanisław Dróżdż, Jerzy Duda-Gracz, Andrzej Dudek-Dürer, Edward Dwurnik, Ryszard Grzyb, Władysław Hasior, Paweł Jarodzki, Jerzy Kałucki, Koji Kamoji, Wassily Kandinsky, Tadeusz Kantor, Elżbieta Kapusta-Kozera, Piotr Kossakowski, Edward Krasiński, Janina Kraupe, Natalia Lach-Lachowicz, Lucjan Mianowski, Michał Minor, Teresa Miszkin, Jerzy Nowosielski, Roman Opałka, Patrycja Pawęzowska, Maria Pinińska-Bereś, Artur Przebindowski, Jacek Rykała, Wilhelm Sasnal, Henryk Stażewski, Andrzej Szewczyk, Ireneusz Walczak, Ewa Zawadzka, Joanna Zdzienicka. Wernisaż 6.09 (sobota), godz. 18.00. Wystawa trwa do 6.10.

>>> wystawa na zameksielecki.pl
>>> wydarzenie na Fb

Bilety:
0,10-5 zł

po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2020, wszystkie prawa zastrzeżone