Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
piątek 7.08.20

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
Ars Cameralis: O naturze świata

Ars Cameralis: O naturze świata

18.10.2019-8.12.2019
Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Katowice


28 kwietnia 1937 roku niemieckie siły powietrzne zbombardowały miasto Guernica w Kraju Basków. Niedługo po tym wydarzeniu Pablo Picasso, zainspirowany tragicznym incydentem, rozpoczął pracę nad pierwszą serią szkiców, które były początkiem powstania jednego z najbardziej rozpoznawalnych dzieł XX wieku.

W katowickiej BWA mamy okazję spojrzeć na dzieło Picassa na nowo dzięki pracom współczesnych artystów, Moniki Grzymali oraz Damiena Deroubaix, dla których natchnieniem stał się obraz „Guernica”. Damien odkrył te pracę w wieku 19 lat. Wydarzenie było tak intensywne, że dokonało przemiany w młodym Francuzie – chłopak poczuł powołanie do bycia artystą. Od tego momentu podejmuje dialog z hiszpańskim mistrzem, eksplorując wybrane motywy i tematy z twórczości Picassa.

Działalność Deroubaix charakteryzuje różnorodność form i technik. Artysta zajmuje się zarówno malarstwem olejnym, akwarelą, grafiką, ale także tworzy gobeliny, drzeworyty, rzeźby i instalacje. W jego twórczości motywy średniowiecznego danse macabre przeplatają się z tragicznymi rozdziałami współczesnej historii, aktualne obrazy mieszają się z folklorem i mitologią, a historia sztuki z heavy metalem. Jego prace można było zobaczyć w MUDAM w Luksemburgu czy MOMA w Nowym Jorku. Warto także wspomnieć, że w 2009 roku został nominowany do nagrody Marcela Duchampa.

Monika Grzymala jest artystką sztuk wizualnych. Tworzy rzeźby, grafiki oraz instalacje przestrzenne, które mają charakter pośredni między architektoniczną interwencją a wielkoformatowymi rysunkami. Przestrzeń i jej interakcja z ruchem ciała człowieka to jej główna inspiracja. Jednak to nie otoczenie wyznacza ostateczny kształt. Finalny wygląd dzieł kreuje niezwykła wyobraźnia i kreatywność artystki.

Wszystkie jej prace wykonywane są na miejscu wystawy. Bez korekty! Najważniejsze w procesie tworzenia są jej ręce, ciało i mózg. Instalacje wykonuje z foliowych lub papierowych taśm. Sama przyznaje, że: „taśma daje możliwości rysowania w przestrzeni”. Artystka pracuje sama, a montaż każdej instalacji jest jednocześnie procesem tworzenia.

oprac.: Adrianna Helena Mrowiec | zdjęcie: Damien Deroubaix, Pablo, 2016, olej i kolaż na płótnie, 200x150 cm, courtesy: Galerie Nosbaum & Reding, Luxembour„O naturze świata” – wystawa prac Moniki Grzymali i Damiena Deroubaix, inspirowana „Guernicą” Picassa. Kurator: Marek Zieliński. Wernisaż 18.10 (piątek), godz. 18.00. Wystawa potrwa do 8.12.

Wystawa w ramach 28. Festiwalu Ars Cameralis.


Bilety:
5,50 zł i 3 zł

po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2020, wszystkie prawa zastrzeżone