Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
piątek 21.02.20

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
10. Palmjazz Festival

10. Palmjazz Festival

4.11.2019-6.12.2019
Centrum Kultury Jazovia, Gliwice
Arena Gliwice, Gliwice


Wkrótce w Gliwicach będzie miała miejsce kolejna edycja festiwalu PalmJazz, i choć może trudno w to uwierzyć, będzie to już dziesiąta odsłona tej imprezy. Program artystyczny jubileuszowej edycji nakreślił twórca i zarazem dyrektor artystyczny festiwalu Krzysztof Kobyliński. Od razu warto zaznaczyć, że wybór to niebanalny i różnorodny z gwiazdami jazzu w tle. Wśród tych ostatnich pojawią się gitarzysta John Scofield w duecie z Jonem Clearym, legendarny francuski skrzypek Jean-Luc Ponty z kwartetem prowadzonym przez jego córkę Clarę oraz norweski trębacz Nils Petter Molvær z zespołem.

Program ułożony jest bardzo starannie, zaprezentuje się wielu artystów, a impreza potrwa wiele dni. Każdy miłośnik jazzu powinien zatem znaleźć coś dla siebie. Bo obecnie jazz, jak chyba nigdy wcześniej, posiada wiele oblicz; często wchłania gatunki bliskoznaczne. Niełatwo dzisiaj dokonać podziału na poszczególne – powstałe na przestrzeni ostatnich dekad – style. Pewnie nie ma to nawet sensu, bo sami muzycy bardzo często zmieniają składy instrumentalne i wciąż sięgają po nowe stylistyki.

Wydaje się, że gliwicka impreza próbuje ukazać aktualną, może nawet nieco chaotyczną scenę światowego jazzu. Być może próbuje uchwycić coś, co najczęściej nazywamy „duchem czasu”. Dlatego warto wnikliwie prześledzić festiwalową ofertę i wybrać się na koncerty artystów sobie bliskich. A może lepiej będzie zdać się na przypadek i wybrać kogoś na chybił trafił, aby zapoznać się z całkiem nowym zjawiskiem muzycznym? Tegoroczny program sprzyja właśnie takim nietypowym wyborom. Odbiór muzyki z pewnością ułatwi słuchaczom specyficzne miejsce, w którym mieści się scena główna festiwalu, czyli położone w samym sercu gliwickiej starówki Centrum Kultury Jazovia.

tekst: Grzegorz Mucha | zdjęcie: Jean-Luc PontyProgram:

4.11 poniedziałek

CK Jazovia
godz. 18.30 > Rudy Linka Trio (Czechy)

Rudy Linka, urodzony Pradze, to światowej sławy gitarzysta, kompozytor, aranżer i producent. Zaczął grać na skrzypcach w wieku pięciu lat, a 9 lat później rozpoczął swoją przygodę z gitarą. W Szwecji kontynuował naukę zarówno gitary klasycznej, jak i jazzowej oraz kompozycji. W 1985 r. Otrzymał stypendium Jim Hall, aby studiować w Berklee College of Music w Bostonie, a następnie otrzymał stypendium w The New School w Nowym Jorku. Rudy studiował z trzema najbardziej legendarnymi gitarzystami w tej dziedzinie: Jim Hall, John Abercrombie i John Scofield. Po kilkudziesięciu latach nauki znalazł własne brzmienie, które dziś wyznacza muzykę Rudy Linka. Dziś Rudy organizuje swój cotygodniowy program radiowy w Czeskim Radiu – „Přímá linka" i własny program telewizyjny „Linka”. Jest założycielem i dyrektorem artystycznym międzynarodowego festiwalu muzycznego Bohemia JazzFest, który odbywa się co dwa tygodnie w lipcu w kilku miastach w Czechach. Jego muzyka to wykwintna sztuka, która pochłania słuchacza absolutnie w całości. Nie można też przejść obojętnie wobec jego techniki i wirtuozerii, a sam koncert to przeżycie jednorazowe.
Bilety 1 zł

godz. 21.00 > Entheos Trio (Włochy)
Skład zespołu: Tommy Caggiani perkusja, instrumenty perkusyjne, Edoardo Bignozzi gitara, Pierpaolo Principato fortepian

Nowy projekt, powstały w 2019 roku, zainspirowany kilkoma ważnymi międzynarodowymi projektami. Nazwa grupy, nowej formacji trio to greckie słowo „Entheos” oznaczające „Bóg w sobie” i nawiązuje do świętych inspiracji melodii skomponowanych przez właśnie tychże trzech muzyków. Muzyka odkrywcza, porywająca, czasem może i tajemnicza. Trio przygotowuje własny autorski materiał do nagrania swojego pierwszego albumu w roku 2020. Premierowe utwory jeszcze nienagranej płyty wybrzmią podczas gliwickiego koncertu, przyjmijmy ich zatem bardzo gorąco.
Bilety 1 zł

6.11 środa
CK Jazovia
godz. 18.30 > Mikael Godée & Leszek Kulakowski Duo (Szwecja/ Polska)
Skład zespołu: Leszek Kułakowski fortepian, Mikael Godée saksofon sopranowy

Zetknięcie dwóch nietuzinkowych muzyków, połączenie sił szwedzkiego i słowiańskiego jazzu to muzycznych odkrycie najwyższej próby. Duet to prawdziwa opowieść o tym, co w duszy gra po dwóch stronach Bałtyku.

Leszek Kułakowski – kompozytor, pianista jazzowy, teoretyk muzyki, pedagog, zwany przez krytykę „wizjonerem jazzu”. Jako kompozytor tworzy muzykę współczesną, jest guru tzw. „trzeciego nurtu” – łączącego muzykę współczesną z jazzem, oraz kompozytorem ponad 150 utworów jazzowych na zróżnicowane obsady instrumentalne i instrumentalno–wokalne. W twórczości kompozytorskiej zafascynowany jazzem, traktowanym jako tworzywo uniwersalnej narracji muzycznej. W małych formach jazzowych eksperymentuje z materią dźwiękową łącząc treści jazzowe z aleatoryzmem, serializmem, polimodalizmem i politonalnością. Fascynacja muzyką i osobowością Krzysztofa Komedy inspiruje Kułakowskiego do organizacji Komeda Jazz Festival.

Mikael Godée ukończył Studia w Konserwatorium Muzycznym w Göteborgu. Występował w Szwecji, Finlandii, Danii, Norwegii, Wyspach Owczych, Polsce, Niemczech, Belgii, Holandii, Luksemburgu, Francji, Włoszech, Węgrzech, Austrii, Szwajcarii, Białorusi, Estonii, na Litwie, Łotwie, Rosji, w Izraelu, Brazylii, RPA, USA. Laureat nagród „Grammis” i „Jazz i Sverige”.
Bilety 1 zł

godz. 21.00 > Rain Sultanov & Shahin Novrasli (Azerbejdżan)
Skład zespołu: Rain Sultanov saksofon sopranowy, Shahin Novrashi fortepian

Duet geniuszy z Azerbejdżanu to pozycja obowiązkowa dla melomanów, którzy cenią sobie jazz-folk fusion. Rain Sultanov jest wiodącym saksofonistą jazzowym, który wniósł ogromny wkład w rozwój kultury jazzowej w Azerbejdżanie. Niewielu było w stanie przejść tak burzliwą i interesującą ścieżkę twórczą, bogatą i pełną wydarzeń muzycznych, jak Rain Sultanov. Rain jest autorytatywnym muzykiem jazzowym i wiodący przedstawicielem różnych form muzyki, z własnym stylem i mnóstwem pomysłów oraz projektów. Shahin Novrasli jest pianistą i kompozytorem. Miał okazję grać na wielu z największych scen jazowych na świecie. W wieku pięciu lat rozpoczął klasyczne studia w znanej Baku Bulbul Music School, a następnie w Hajibeyoy Academy of Music . Z duża gracją łączy swoją klasyczną wiedzę, tradycyjny folku ludowy „Mugham” i jazzowe wpływy. Shahin stworzył unikalny i urzeczywistniony muzyczny wszechświat, w którym łączy kultury wschodnie i zachodnie. Delikatna fala egzotycznych melodii, mocne i ostre harmonie, kapryśne wschodnie rytmy - to cechuje jego muzykę.
Bilety 1 zł

7.11 czwartek
CK Jazovia
godz. 18.30 i 21.00 > Roby Lakatos & Improvision Quartet (Węgry/ Polska)

Projekt Roby Lakatos & Polish Friends zrodził się w lutym 2013 roku, kiedy do Krakowa zawitał słynny węgierski wirtuoz skrzypiec Roby Lakatos, aby wystąpić na koncercie w krakowskiej Filharmonii. Organizatorzy koncertu zaprosili wówczas młodego, ale już z bogatym dorobkiem artystycznym, klarnecistę krakowskiego Szymona Klimę, który wystąpił gościnnie u boku Roby Lakatosa. W tym czasie Szymon Klima wraz z grupą krakowskich muzyków jazzowych zrealizował niezwykle interesujący, łączący idiom klasyczny z jazzową improwizacją, projekt muzyczny „Lutosławski Retuned” poświęcony w całości twórczości Witolda Lutosławskiego i obejmujący również tą część jego twórczości, którą kompozytor podpisywał pseudonimem Derwid. Tak rozpoczęła się współpraca, której owocem był kolejny koncert w sierpniu 2013 roku w Starej Zajezdni w Krakowie, a także koncert na rozpoczęcie roku 2014, również w Starej Zajezdni w Krakowie. Obok Robiego Lakatosa oraz Szymona Klimy wystąpią, tak znakomici muzycy jak: zdobywca nagrody Fryderyka pianista Dominik Wania, kontrabasista i kompozytor Adam Kowalewski, który brał m.in. udział w wielu koncertach i nagraniach płytowych u boku Nigela Kennedy’ego, klarnecista Krzysztof Klima oraz perkusista Sebastian Frankiewicz.
Bilety 50 zł

9.11 sobota
CK Jazovia
godz. 18.30 i 21.00 > Jean-Luc Ponty Officiel & Clara Ponty Quartet (Stany Zjednoczone)
Skład zespołu: Jean-Luc Ponty skrzypce, Clara Ponty fortepian, klawisze/efekty elektroniczne, wokal, Nathanael Malnoury kontrabas, Damien Schmitt perkusja

Jean-Luc Ponty i jego córka Clara Ponty oferują wyjątkowy i kameralny koncert własnych, autorskich kompozycji z mieszanką klasyki Jean-Luca i oryginalnych kompozycji Clary z zachwycającym perkusistą, Damienem Schmittem i kontrabasistą Nathanaelem Malnoury. Razem tworzą bardzo kreatywną sekcję rytmiczną, która wprowadza nowoczesnego ducha, jednocześnie utrzymując liryczną i poetycką stronę repertuaru. Kwartet wykazuje intensywną, świeżą i komunikatywną energię.
Bilety 95 zł

11.11 poniedziałek
CK Jazovia
godz. 18.30 > Jennifer Kamikazi Trio (Wielka Brytania)
Skład zespołu: Jennifer Kamikazi (Wielka Brytania) wokal, gitara, Štefan Szabó (Słowacja) gitara, Martin Gerla (Czechy) kontrabas

Autentyczność muzyki Jennifer Kamikazi jest zakorzeniona w przemyślanych obserwacjach otaczającej rzeczywistości i codziennego życia, przedstawiająca tematy samotności, strachu i niepewności. Te problemy rozwiązuje jednak z delikatnością i optymizmem, odzwierciedlając jej naturę zarówno na scenie, jak i poza nią. Jako dumna wychowana w Londynie dziewczyna z Rwandy, Kamikazi czerpie inspirację z muzyki swojego wschodnioafrykańskiego dziedzictwa. Kamikazi samodzielnie wydała swoją debiutancką EPkę Wildflower w 2016 roku, która przyniosła jej niezwykły sukces dzięki ponad pół milionowi odtworzeń na Spotify i tysiącom słuchaczy Soundcloud. W planach ma kolejne produkcje, począwszy od singla „You & I”, wraz z urzekającym teledyskiem, który przyciąga intymnością. Jeśli ten singiel jest jakimś wskaźnikiem tego, co dzieje się w jej artystycznej karierze, z radością możemy spodziewać się pięknej i łagodnej muzyki. Ma za sobą wiele podróży po Europie, prezentując charakterystyczne brzmienie i regularnie występując w Sofar Sounds czy Ronnie Scott. Rok 2019 będzie bez wątpienia ekscytującym rokiem dla Kamikazi z nową muzyką, trasą koncertową po Czechach i koncertami w Londynie. Nie ma wątpliwości, że jest kimś kogo warto posłuchać tej jesieni.
Bilety 1 zł

godz. 21.00 > AMC Trio & Unit (Słowacja)
Formacje zagrają w składzie – AMC Trio: Peter Adamkovic fortepian, Martin Marincak bas, Stanislav Cvanciger perkusja; Unit: Samuel Marincak gitara,Peter Kocis instrumenty klawiszowe Miroslav Szirmai instrumenty perkusyjne

AMC Trio to formacja z Presova na Słowacji, która dzięki wielu udanym trasom po Europie Środkowej wyrobiła sobie markę wśród fanów jazzu. Działający bez lidera zespół trzech równorzędnych muzyków tworzą: pianista Peter Adamkovic, kontrabasista Martin Martincak i perkusista Stano Cvanciger. Mają na koncie kilka wydawnictw, a debiutancka płyta „Thor-Iza” z 2006 roku spotkała się wówczas z pozytywnym oddźwiękiem, a jeszcze większym sukcesem okazała się „Soul Of The Mountain”, na której gościnnie zagrał słynny szwedzki gitarzysta Ulf Wakenius.
Bilety 1 zł

12.11 wtorek
CK Jazovia
godz. 18.30 > Krzysztof „Puma” Piasecki Duo (Polska)

Ten wyjątkowy duet to spotkanie rodzinne – ojca i córki, dla których muzyka jest najważniejsza. Zaskakujące aranżacje, pełne wdzięku i finezji harmonie, a także nieprzeciętne umiejętności wokalno-instrumentalna sprawiają, że odbiorca musi dać się pozytywnie zaskoczyć. Krzysztof "Puma" Piasecki jest absolwentem Katowickiej Akademii Muzycznej, wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Nagrał dziewieć płyt autorskich. Laureat Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach. Otrzymał stypendium Berklee College of Music w Bostonie. W 1997 Zdobył tytuł Najlepszego Gitarzysty Jazzowego pisma muzycznego "Gitara i Bas". Występował na wspólnej scenie między innymi z Mickiem Sternem, Bobem Malachem, Davidem Wecklem, Scottem Hendersonem, Dennisem Chambersem i Jeffem Berlinem. Katarzyna „Puma” Piasecka – wokalistka, pianistka, kompozytorka, aranz˙erka, dyrygentka, autorka tekstów, producentka, pedagog. Jest absolwentką Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie kompozycji i aranżacji prof. Andrzeja Zubka. Jest stypendystką Berklee College of Music w Bostonie w Stanach Zjednoczonych, gdzie współpracowała z amerykańskimi artystami wielkiego formatu.
Bilety 1 zł

godz. 21.00 > Marcin Wasilewski Trio (Polska)
Skład zespołu: Michał Miśkiewicz perkusja, Marcin Wasilewski fortepian, Sławomir Kurkiewicz kontrabas

Trio Marcin Wasilewskiego łączy wielką jazzową tradycję i nowoczesność, w kluczowej dla współczesnego jazzu i także ogromnie wymagającej formule fortepianowego trio, a jednocześnie potrafi znaleźć w jej obrębie swój własny rozpoznawalny głos. To także jeden z najbardziej konsekwentnie rozwijających się zespołów polskiej sceny, otwarty na inspiracje otaczającą ich muzyką i przekuwający je we własny język muzycznej wypowiedzi. Uznawana jest za jedną z najwybitniejszych i unikatowych formacji jazzowych swojego pokolenia, cieszy się uznaniem zarówno na scenie krajowej, jak i zagranicznej. W 2019 roku zespół obchodzi 25 rocznicę istnienia w niezmienionym składzie. Jego historia sięga jednak 1990 roku. Wówczas powstała formacja Simple Acoustic Trio złożona z uczniów liceum muzycznego w Koszalinie. Na scenie zadebiutowali rok później. Niemal od samego początku zespół zaznaczał swoją obecność na scenie zbierając najbardziej prestiżowe nagrody zarówno w Polsce jak i za jej granicami. W 1993 roku do składu dołączył jako ostatni, perkusista Michał Miśkiewicz, syn słynnego jazzowego saksofonisty Henryka Miśkiewicza. Od tego momentu formacja działa jako kompletny band niepoddający się żadnym personalnym zawirowaniom.
Bilety 50 zł

14.11 czwartek
CK Jazovia
godz. 18.30 > Jazzlab Orcheztra (Kanada)
Skład zespołu: saksofony: Samuel Blais, Mario Allard, Alex Francoeur, trąbka: Jacques Kuba Seguin, Thomas Morelli, fortepian Félix Stussi, bas Alain Bédard, perkusja Louis Vincent Hamel

Jazzlab Orchestra to zespół 8 muzyków z Montrealu, który prezentuje autorską a zarazem kreatywną muzykę od 2003 roku - Orkiestra świętuje w tym roku swoje szesnaste urodziny. Ten kolektyw współpracy artystycznej przyniósł wiele projektów na przestrzeni lat, ale zawsze współpracuje z najlepszymi muzykami montrealskiej sceny jazzowej. Po 6 albumach i ponad 250 koncertach na całym świecie Jazzlab prezentuje obecnie album Quintessence, muzykę kompozytora i pianisty Félixa Stüssi. W muzycznym menu: wyrafinowane doświadczenie eksplorujące istotę samego jazzu. Felix Stussi uwielbia przygodę i świeży wiatr. Od czasu przeprowadzki ze Szwajcarii do Kanady Stussi odwrócił się od modnej prasy, a jazz i kompozycja są teraz jego głównym celem. Powraca regularnie do Europy, aby grać ze znanymi zespołami.
Bilety 1 zł

godz. 21.00 > Marcin Wyrostek Duo

Akordeonista, zwycięzca polskiej, drugiej edycji programu Mam Talent. Jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i członkiem Amerykańskiego Stowarzyszenia Akordeonistów. Edukację muzyczną kontynuował w PSM I i II st. w Jeleniej Górze. Spędzał całe noce ćwicząc na akordeonie w garażu, aby nie budzić domowników. Swoją pasję rozwijał pod kierunkiem prof. Joachima Pichury na Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie obecnie jest wykładowcą. Jest laureatem ponad 30 konkursów (w kraju i za granicą). Jednym z najbardziej ekscytujących wyzwań muzycznych był wspólny występ z Bobbym McFerrinem w 2010 roku. Jest założycielem kilku projektów muzycznych w tym „Marcin Wyrostek Band” (dawniej Corazon) oraz „Marcin Wyrostek Band & Dance Show” z udziałem najlepszych polskich tancerzy – Anny Głogowskiej, Jana Klimenta i Tomasza Barańskiego. Nagrał cztery autorskie płyty, za które otrzymał m.in potrójną platynę oraz nominację do Fryderyka.
Bilety 50 zł

15.11 piątek
Hala Arena Gliwice
godz. 19.00 > Krzysztof Kobyliński & Friends
Wspólnie wystąpią: Krzysztof Kobyliński, KK Pearls (Polska/ Izrael/ Kolumbia): Reut Rivka wokal, sopran, Edi Sanchez bas, Dima Gorelik gitara, Waldemar Lindner perkusja; Stanisław Soyka, Erik Truffaz, Aukso Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia

To wydarzenie stanowi największe przedsięwzięcie koncertowe zarówno 10, jubileuszowej edycji PalmJazz, jak i dotychczasowego dorobku festiwalu. Jeden wieczór, jedna scena, dziesiątki muzyków i dwutysięczna publiczność, która będzie mogła uczestniczyć w wieloetapowym koncercie, mającym wbić się w produktywne rewiry wyobraźni odbiorcy muzyki i stworzyć tam emocjonalny spektakl. Tego wieczoru zostaną także wręczone nagrody laureatom tytułu „Innowator Śląska 2019”

Krzysztof Kobyliński to multizadaniowy kompozytor, aranżer, pianista, muzyk zorientowany w kierunku. Według Spotify jest jednym z najczęściej słuchanych w świecie polskich jazzmanów. Autor kilkudziesięciu albumów i wersji koncertowych projektów, w których brała udział czołówka polskiej i światowej sceny okołojazzowej. Tworzy muzykę i koncertuje w wielu formatach: Piano Solo, w duetach z Erikiem Truffaz, Daniele Di Bonaventura, w polsko-izraelsko-kolumbijskim, autorskim zespole KK Pearls oraz z orkiestrami smyczkowymi, symfonicznymi, a także z chórem gregoriańskim. Z pełnym zaangażowaniem uczestniczy w kreowaniu kultury, jako twórca Centrum Kultury Jazovia i dyrektor artystyczny realizowanych tam przedsięwzięć.

KK Pearls to świat w jednym zespole. Wielokulturowość, wynikająca z różnych źródeł i korzeni artystów, znajduje doskonały wyraz w wykonywanej muzyce. Muzycy KK Pearls krążą wokół jazzu, klasyki i etno. Na scenie pojawi się artysta słowa obdarzony wyjątkowymi umiejętnościami wokalnymi i sceniczną charyzmą – Stanisław Soyka, Śpiewak, instrumentalista, kompozytor – już od lat należy do grona największych artystów polskiej sceny muzycznej. Wypracował swój własny język muzyczny, przez co należy do grona artystów, których styl rozpoznaje się od pierwszych dźwięków. Erik Truffaz to francuski wirtuoz, zaliczany jest do grona najwybitniejszych współczesnych trębaczy jazzowych i postrzega się go jako następcę Milesa Davisa. Dzieje się tak nie tylko z uwagi na jego artystyczną różnorodność, ale przede wszystkim wybitne wyczucie dźwięków. Artysta zwykle wnosi do swoich kompozycji elementy hip-hopu, rocka i elektroniki. Artystą towarzyszyć będzie jedna z najlepszych orkiestr kameralnych w Europie, niekwestionowany lider zespołów tego rodzaju w Polsce. Kilka lat temu Marek Moś zaangażował orkiestrę do projektu Krzysztof Kobyliński & Ethnojazz Orchestra.
Bilety 1-30 zł

24.11 niedziela
CK Jazovia
godz. 18.30 > Dainius Pulauskas Group (Litwa)
Skład zespołu: Dainius Pulauskas fortepian, instrumenty klawiszowe, Valerijus Ramoska trąbka, flugelhorn, Liutauras Janusaitis saksofon tenorowy, Eugenijus Jonavicius gitara, Domas Aleksa bas, Augustas Baronas perkusja

Dainius Pulauskas Group powstała w 1996 roku i od razu stała się jedną z najbardziej wpływowych i wiodących litewskich zespołów jazzowych, a zarazem grupą uznaną na całym świecie za ambasadora litewskiego jazzu. Krytyk jazzowy Jan Patterson, na swoim portalu z artykułami „All About Jazz” (10 października 2011 r.) opisał zespół Pulauskasa jako wyjątkowy sekstet, którego mieszanka melodii, liryzmu i zaskakujących aranżacji, stawia go zdecydowanie na czele progresywnego europejskiego jazz-fusion. Lider grupy określany jest jako „pianista-klawiszowiec, który bez wątpienia jest jednym z najciekawszych kompozytorów europejskiego jazzu i od siedemnastu lat dowodzi wyjątkowym i niepowtarzalnym bandem”. To koncert, który może zaskoczyć wielu melomanów, wprost zabrać w daleką podróż, która wypełniona będzie pastelowymi kolorami.
Bilety 1 zł

godz. 21.00 > Nils Petter Molvaer Group (Norwegia)
Skład zespołu: Nils Petter Molvaer trąbka, efekty elektroniczne, Geir Sundstol gitara, banjo, Jo Berger Myhre bas, klawisze, Erland Dahlen perkusja

Nils Petter Molvaer to norweski trębacz, kompozytor i producent, który łączy wiele gatunków i stylów muzycznych - jazz, ambient, house, electro i break beaty, a także elementy hip-hopu, rocka i popu. Bez trudu przekształca je w niepowtarzalne i trzymające w napięciu pejzaże dźwiękowe o dużej intensywności. Jego niezwykła łatwość w radzeniu sobie z często sprzecznymi konwencjami tak wielu gatunków spowodowałby duże zainteresowanie muzyką akustyczną i elektryczną. Ta umiejętność przypominająca kameleona sprawiła, że stał się bardzo poszukiwanym i popularnym muzykiem w Oslo, co ostatecznie doprowadziło do powstania jego barwnego i różnorodnego życiorysu jako sidemana. Molvaer ma własne, bardzo indywidualne brzmienie, na które wpływ ma zarówno poezja skandynawskiej natury, jak i kalkulacja elektroniczna, a także inspiratorzy tacy jak Miles Davis czy Jon Hassell. Słuchając jego gry, łatwo zapomnieć, że jego instrument to trąbka.
Bilety 50 zł

28.11 czwartek
CK Jazovia
godz. 18.30 > Franz Hackl Quartet (Stany Zjednoczone/ Austria)

Franz Hackl urodził się w Tyrolu w Austrii. W wieku jedenastu lat zdecydował się pójść w ślady ojca, czyli rozpoczął naukę gry na trąbce. Bogata wiedza Franza Hackla jako trębacza, kompozytora, producenta, a nawet nauczyciela i producenta instrumentów dętych ostatecznie określa go jako nieustannie rozwijającego się artystę. Występował już jako solista swojego ulubionego instrumentu w tradycyjnych austriackich zespołach dętych blaszanych. Oprócz tego, że był pierwszym i najważniejszym nauczycielem gry na trąbce, jego ojciec po mistrzowsku nauczył go, jak robić wysokiej klasy instrumenty dęte z mosiądzu w ich rodzinnym biznesie. Franz jest absolwentem Konserwatorium Wiedeńskiego i otrzymał tytuł magistra jazzu na Manhattan School of Music. Studiował pod okiem (i uchem) legendy trąbki Lewa Soloff, a Lew był właśnie powodem, dla którego Franz przeprowadził się do Nowego Jorku. Kwartet Hackla to szczery hołd złożony prawdziwej muzyce. Uwodzicielskie wprost dźwięki, którym nie potrafi się oprzeć nawet najbardziej wybredny słuchacz.
Bilety 1 zł

godz. 21.00 > Blue Brass Band feat. David Murray (Stany Zjednoczone/ Austria)
Skład zespołu: David Murray saksofon, Paul Zauner puzon, Wolfram Serschmidt bas, Dusan Novakov perkusja

Davida Murraya to jeden z najważniejszych saksofonistów naszych czasów. Po latach, ponownie tworzy projekt z końcówki lat 80., w którym koncertował z puzonistą Paulem Zaunerem. Muzyka zespołu łączy w sobie to co najlepsze. Jak napisał Financial Times (Mike Hobart): „To, co otrzymaliśmy, to majestatyczny występ jazzowego ikonoklasta w najlepszej jazzowej formie, rozciągający się na znajomy materiał z wrażliwym tchnieniem”.
Bilety 50 zł

29.11 piątek
CK Jazovia
godz. 18.30 > Wieczór filmowy na PalmJazz: „Amazing Grace: Aretha Franklin”, reż. Sydney Pollack

Koncertowy dokument, którego główną bohaterką jest Aretha Franklin. Materiał do filmu został nagrany w styczniu 1972 roku w New Missionary Baptist Church w Los Angeles. Aretha Franklin nagrywała wówczas album koncertowy, który później otrzymał nagrodę Grammy i stał się najczęściej kupowaną płytą z muzyką gospel w historii. Dokument nigdy wcześniej nie był publikowany ze względu na wątpliwości wytwórni Warner Bros. Kariera Arethy Franklin rozpoczęła się w 1956 roku. Ogromną popularność Amerykanka zdobyła pod koniec lat 60. i na początku 70. XX wieku. Ma na koncie przeboje "I Never Loved A Man (The Way I Love You)", "Respect", "Baby I Love You", "Chain Of Fools", "(Sweet Sweet Baby) Since You've Been Gone", "Think". W 1987 roku Aretha Franklin została pierwszą kobietą, która została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame. Piosenkarka ma na koncie 20 nagród Grammy (w tym dwie honorowe) oraz 20 przebojów numer jeden na Billboard R&B Singles Chart.
Bilety 1 zł

godz. 21.00 > Wieczór filmowy na PalmJazz: „Blue Note Records: Beyond the Notes”, reż. Sophie Huber

Film opowiada historię jednej z najsłynniejszych wytwórni płytowych, której płyty są dobrze znane każdemu słuchaczowi jazzu. Firma Blue Note została założona w 1939 roku przez niemieckiego emigranta Alfreda Liona i amerykańskiego pisarza Maxa Margulisa, który wyłożył środki na jej utworzenie. Wkrótce potem Margulisa zastąpił inny niemiecki emigrant, fotograf Francis Wolff. I to właśnie tych dwóch gentlemanów miało doprowadzić do sukcesu i ponadczasowego znaczenia wytwórni. Ponieważ panowie nie znali się na muzyce, roli doradcy w tej dziedzinie podjął się saksofonista Ike Quebec. I już wkrótce potem dla firmy zaczęli nagrywać tacy mistrzowie, jak Thelonious Monk, Art Blakey, John Coltrane, Bud Powell czy Miles Davis. Film sięga do historii i przedstawia jej fascynujący obraz. Na dokument składają się nagrania z początków działalności wytwórni Blue Note, archiwalne fotografie i rejestracja współczesnej sesji nagraniowej, w której uczestniczyły gwiazdy jazzu starszych i młodych pokoleń. Poza sferą wizualną wielkim atutem obrazu jest znakomicie opracowany i odtworzony dźwięk.
Bilety 1 zł

5.12 czwartek
CK Jazovia
godz. 18.30 i 21.00 > Avishai Cohen Trio (Izrael/ Azerbejżdzan)
Skład zespołu: Avishai Cohen – bas, Elchin Shirinov – fortepian, Noam David – perkusja

Geniusz kontrabasu. Jeden z najciekawszych i najbardziej rozchwytywanych muzyków jazzowych ostatniej dekady. Jego talent docenili Chick Corea, Herbie Hancock i Bobby McFerrin. Magazyn „Down Beat” nazwał go „wizjonerem gatunku” i „jedną z postaci otwierających jazz na nowe obszary”. Avishai ma unikalną zdolność łączenia wysublimowanej muzyki z szeroką popularnością. Kariera artysty rozpoczęła się na dobre od współpracy z Chickiem Coreą. Lata spędzone pod skrzydłami słynnego lidera sprawiły, że o Avishaiu zaczęto głośno mówić i pisać jako o nowej wschodzącej gwieździe basowych strun i niekwestionowanym wirtuozie. Wraz z Coreą zagrał niezliczoną ilość koncertów i z czasem stał się rytmicznym filarem niemal wszystkich jego artystycznych przedsięwzięć. Cohen nagrywał i występował także z wieloma gwiazdami jazzu, takimi jak: Bobby McFerrin, Herbie Hancock, Paquito D'Rivera, Danilo Perez. Pierwsze autorskie grupy i nagrania pod własnym nazwiskiem datują się na 1998 rok. Od tego czasu Avishai nagrał kilkanaście albumów i wystąpił na wszystkich liczących się festiwalach na świecie. Sensacją ostatnich lat jest łączenie przez Avishaia gry na kontrabasie ze śpiewem, artysta czyni to w sposób zjawiskowy, a wielkie powodzenie ostatnich krążków potwierdza to najlepiej.
Bilety 95 zł

6.12 czwartek
CK Jazovia
godz. 14.00, 16.00 i 18.00 > Jazzowy Mikołaj dla dzieci

Są mniejsze wzrostem, ale mają większą wyobraźnię. Mają w muzyce mniejsze doświadczenie, ale zdecydowanie większą możliwość jej przyswajania. Dzieciaki! Jazz jest też dla nich. Na zakończenie jubileuszowwego PalmJazz wydarzenie jakiego jeszcze nie było. Jazzowy Mikołaj dla dzieci. w tym szczególnym dniu, jakim jest 6 grudnia, odbędzie się muzyczna kreacja połączoną z jazzem, śpiewem, animacją, tańcem a nawet współtworzeniem wspólnie muzyki. Na scenie i wśród publiczności dowodzić będą: Joanna Kusy-Szpotańska – animatorka dziecięca, choreografka i prowadząca działania związane z nauką tańca, baletu i ruchu. Przyjaciółka wszystkich dzieci świata. Edi Sanchez – muzyk, który dźwiękami pochłonięty jest totalnie. Reprezentuje latynoamerykańskie rytmy. Pochodzi z KolumbiiPo części muzycznej na salę koncertową Jazovii przybędzie prawdziwy Mikołaj, który każdemu dziecku wręczy cenny i tak ważny w tym dniu prezent. Wydarzenie przeznaczone jest dla dzieci w wieku od 3 do 8 lat oraz rodziców i opiekunów. Uczestnicy (o ile to możliwe) proszeni są o zabranie z domu małej przeszkadzajki perkusyjnej. Może to być drobna grzechotka, malutki bębenek.
Bilety 20 zł i 1 zł


>>> palmjazz.plpo imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2020, wszystkie prawa zastrzeżone