Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
poniedziałek 6.07.20

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
Wilq Superbohater

Wilq Superbohater

11.11.2019-13.11.2019
Teatr Śląski, Katowice


Teatr Śląski idzie za ciosem, żeby nie powiedzieć kopniakiem „Stasia i Złej Nogi”. Po ogromnym i w pełni zasłużonym sukcesie adaptacji komiksu o chłopcu i jego nie do końca wyimaginowanej przyjaciółce katowicka scena postanowiła jeszcze dokładniej przyjrzeć się fenomenowi polskiego komiksu i podbić stawkę. Tym razem na swoje deski zaprasza nie byle kogo, bo samego Wilqa Superbohatera.

Ten rysowany maksymalnie uproszczoną kreską bohater Bartosza i Tomasza Minkiewiczów jest dla polskiego komiksu tym samym, czym fraza Doroty Masłowskiej dla polskiej literatury – to przepyszna erupcja inteligenckiej, nieodparcie zabawnej chuliganerii. Sprośnej, bezczelnej i pełnej, jak mawiają autorzy, „słów na K., S., P., J., a nawet na H.!”, co łatwo pozwala dociec, że do ortografii języka ojczystego mają oni stosunek równie wywrotowy, jak i do wszystkich pozostałych tematów branych na warsztat.

Wytrychem do nich jest przewrotnie ujęta tęsknota za latami 90. z całym ich dobrodziejstwem inwentarza. Na powierzchni tego sentymentalnego sosu unoszą się: gry na Amigę, kult działkownictwa i uprawy roślin doniczkowych czy narodziny pierwszych osiedlowych siłowni.

Pikanterii projektowi dodaje fakt, że adaptatorem serii jest Michał Kmiecik, który często wprowadza do teatru taki sam element uroczej i bezpardonowej anarchii, jakim uwodzą komiksy braci Minkiewiczów i teksty boskiej M.C. Doris.

Zapnijmy zatem pasy i spójrzmy do góry, bo na pomoc katowiczanom w potrzebie wzywającym go świetlnym znakiem żółwia (gdyż „Wilq bardziej lubi nazwę Wilq, ale woli znak żółwia niż Wilqa”) już mknie przez nieboskłon nasz niezastąpiony Wilq. A że mknie aż z Opola? Cóż, jak mawia jego kolega Entombet: „Dziwnym nie jest”.

tekst: Pola Sobaś-Mikołajczyk | rys.: Bartosz Minkiewicz„Wilq Superbohater” – Bartosz i Tomasz Minkiewicz; tekst Michał Kmiecik, reż. Remigiusz Brzyk, scenogr. i kostiumy: Iga Słupska, Szymon Szewczyk, muz. Jacek Grudzień, asystentka reż. Ewa Borysewicz, inspicjent Dagmara Habryka-Białas, suflerka Kaśka Dudek. Wyst.: Bartłomiej Błaszczyński, Katarzyna Brzoska, Grażyna Bułka, Piotr Bułka, Dariusz Chojnacki, Barbara Lubos, Wiesław Sławik, Violetta Smolińska, Marcin Szaforz, Mateusz Znaniecki.


Spektakle w listopadzie:

11.11 poniedziałek
godz. 19.00 > pokaz przedpremierowy

12.11 wtorek
godz. 19.00 > prapremiera

13.11 środa
godz. 19.00

>>> spektakl na teatrslaski.art.pl


Bilety:
20-60 zł

po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2020, wszystkie prawa zastrzeżone