Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
poniedziałek 6.07.20

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
Ameryka według Scorsese

Ameryka według Scorsese

12.11.2019-26.11.2019
Kino Kosmos, Katowice


Listopad miesiącem Martina Scorsese! Tego wybitnego reżysera, wielkiego miłośnika historii kina, mistrza języka filmowego, a także wyjątkowo wnikliwego obserwatora Ameryki chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Scorsese należy do grona klasyków, którzy zbudowali wizualną mitologię tego fascynującego kraju, a jednocześnie potrafili pokazać najmroczniejszy zakątek jego duszy.

W kinie Kosmos przez cały listopad będziemy mogli oglądać filmy Scorsesego, które właśnie o tym opowiadają. Od „Ulic nędzy” i słynnego „Taksówkarza” – obrazów Nowego Jorku, które w latach 70. wstrząsały swoją brutalnością i szczerością – przez nieco groteskowe „Po godzinach”, wspaniałych „Chłopców z ferajny”, aż po wciąż budzące kontrowersje „Ostatnie kuszenie Chrystusa” (w ramach Klubu Filmowego Ambasada).

Pamiętajmy: Scorsese zawsze był reżyserem kinowym i dlatego oglądanie jego filmów ma sens wyłącznie na dużym ekranie, bo w całej okazałości widać piękno kompozycji, koloru, trzeciego i czwartego planu. Dlatego nie czekajmy na netfliksową premierę „Irlandczyka”, tylko biegnijmy do kina, gdzie ten wybitny obraz będzie pokazywany przez pięć dni przed swoją streamingową premierą.

tekst: Joanna Malicka | zdjęcie: „Taksówkarz” (kadr z filmu)

Program:

12.11 wtorek

godz. 18.30 > „Chłopcy z ferajny”, reż. Martin Scorsese, scenar.: Martin Scorsese, Nicholas Pileggi. Wyst.: Robert De Niro, Ray Liotta, Joe Pesci, Lorraine Bracco; USA, 1990, 164 min.

Henry Hill jest świeżo upieczonym gangsterem. Jego partnerzy za wszelką cenę chcą zajść jak najwyżej w hierarchii i zabiją każdego, kto stanie im na drodze. „Chłopcy z ferajny” to często uznawany za najlepszy film reżysera. Powstał w oparciu o książkę „Wiseguy”, Nicholasa Pileggiego, należącą do literatury faktu.
>>> Czytaj więcej o filmie

15.11 piątek
godz. 18.00 > prelekcja filmoznawcy Jakuba Pudełko + pokaz filmu: „Taksówkarz”, reż. Martin Scorsese, scenar. Paul Schrader. Wyst.: Robert de Niro, Jodie Foster, Harvey Keitel; USA, 1976, 113 min.

Realistyczna do granic historia nowojorskiego weterana wojennego pracującego jako taksówkarz w Nowym Jorku. Męczy go bezsenność i otaczający brud. Gdy poznaje 12-letnią prostytutkę, posuwa się daleko, alby ją ocalić.
>>> Czytaj więcej o filmie

19.11 wtorek
godz. 18.30 > Klub filmowy Ambasada: prelekcja oraz dyskusja po filmie, prowadzi doktor nauk humanistycznych i religioznawczyni Anna Zaczkowska + pokaz filmu: „Ostatnie kuszenie Chrystusa”, reż. Martin Scorsese, scenar. Paul Schrader. Wyst.: Willem Dafoe, Harvey Keitel, David Bowie, Barbara Hershey; USA/ Kanada, 1988, 164 min.

Film jest adaptacją książki Nikosa Kazantzakisa z 1951 roku. Cieśla Jezus z Nazaretu współpracuje z Rzymianami, tworząc krzyże, na których ci wieszają żydowskich buntowników. Judasz dostrzga w nim Mesjasza. kuszony przez demony, postanawia się dowiedzieć, co przeznaczył dla niego Bóg.
>>> Czytaj więcej o filmie

20.11 środa
godz. 18.30 > „Po godzinach”, reż. Martin Scorsese, scenar. Joseph Minion. Wyst.: Griffin Dunne, Rosanna Arquette, Linda Fiorentino; USA, 1985, 97 min.

Programista komputerowy, Paul Hacket, jest zamożnym nowojorczykiem, wiodącym uporządkowane życie. Któregoś wieczoru wybiera się na randkę do Soho. To będzie najgorsza noc jego życia.
>>> Czytaj więcej o filmie

26.11 wtorek
godz. 18.00 > prelekcja filmoznawcy Jakuba Pudełko + pokaz filmu: „Ulice nędzy”, reż. Martin Scorsese, scenar. Martin Scorsese, Mardik Martin. Wyst.: Harvey Keitel, Robert De Niro, Richard Romanus; USA, 1973, 112 min.

„Ulice nędzy” to zapowiedź nowego oblicza sztuki filmowej w wykonaniu Martina Scorsese. To częściowo historia życia reżysera. Głównym bohaterem jest Charlie, który pracuje dla mafii kontrolującej nowojorską Małą Italię. Pragnie piąć się wyżej w przestępczej hierarchii. Na drodze do celu staje mu przyjaźń z zadłużonym Johnnym Boyem.
>>> Czytaj więcej o filmie


>>> kosmos.katowice.pl
>>> cykl na Fb


Bilety:
14 zł i 12 zł

po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2020, wszystkie prawa zastrzeżone