Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
poniedziałek 6.07.20

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
Przegląd ekranizacji prozy Olgi Tokarczuk

Przegląd ekranizacji prozy Olgi Tokarczuk

13.12.2019-15.12.2019
Kino Amok – Scena Bajka, Gliwice


Kiedy gruchnęła wieść, że literacka Nagroda Nobla trafia w ręce Olgi Tokarczuk, najbardziej cieszyli się zwykli czytelnicy. To dość niespotykane, bo nagrody często promują twórców zamkniętych w hermetycznych kapsułach i niechętnie piszących dla szerokiego grona odbiorców. Tymczasem Tokarczuk wielokrotnie zdobywała laury przyznawane przez samych czytelników, a jej książki zawsze sprzedawały się w wielkich nakładach. Dlatego w głowie się nie mieści, że prozę noblistki przeniesiono na kinowy ekran zaledwie sześć razy, a na podstawie jej powieści powstał tylko jeden film pełnometrażowy!

„Pokot” Agnieszki Holland, bo o nim mowa, oraz dwa średnie metraże (rewelacyjny „Żurek” Ryszarda Brylskiego z wybitną kreacją Katarzyny Figury i „Zniknięcie” Adama Uryniaka), a także trzy szorty (błyskotliwa „Aria Diva” Agnieszki Smoczyńskiej, „Glicynia” Izabeli Kiszczak i czeska „Noc w Mariandzie” w reżyserii Matěja Chlupáčka, Mai Hamplovej i Martina Hradeckiego) – oto dosłownie cała filmografia na podstawie książek Tokarczuk. Wszystkie sześć możemy zobaczyć w kinie Amok od 13 do 15 grudnia.

tekst: Joanna Malicka | zdjęcie: „Pokot”, reż. Agnieszka Holland


Program:

13.12 (piątek), godz. 18.00

„Ariva Diva”, reż. Agnieszka Smoczyńska
. Wyst.: Katarzyna Figura, Ewa Podleś, Gabriela Muskała, Sławomir Grzymkowski, Oliwier Kozłowski, Alan Kozłowski i in. (Polska, 2007, 30 min)

Basia ma kochającego męża i dwóch synów. Wydaje jej się, że ma poukładane życie. I tak jest do momentu, kiedy do mieszkania piętro wyżej wprowadza się diva operowa. Na podstawie opowiadania „Ariadna na Naksos” z tomu „Gra na wielu bębenkach”.

„Żurek”, reż. Ryszard Brylski. Wyst.: Katarzyna Figura, Natalia Rybicka, Zbigniew Zamachowski, Marek Kasprzyk, Hanna Polk, Krzysztof Ogłoza, Rafał Szałajko, Andrzej Szopa i in. (Polska, 2003, 70 min.)

Halina Iwanek, niestara, ale zmęczona życiem wdowa, mieszka z piętnastoletnią córką Iwonką. Kiedy dziewczyna rodzi synka, Halina postanawia odnaleźć jego ojca. Na podstawie opowiadania „Żurek” z tomu „Gra na wielu bębenkach”.


14.12 (sobota), godz. 18.00

„Glicynia”, reż. Izabela Kiszczak
. Wyst. Barbara Kurzaj, Marta Maria Wiśniewska, Dominika Stroka (Polska, 2016, 18 min.)

Młoda para spodziewająca się dziecka mieszka u matki dziewczyny. Pomiędzy starszą kobietą i jej zięciem budzi się fascynacja, która wykracza poza przyjęte ramy rodzinne. Na podstawie opowiadania „Glicynia” z tomu „Gra na wielu bębenkach”.

„Noc w Mariandzie”, reż. Matěj Chlupáček, Maja Hamplová, Martin Hradecký, (Czechy, 2019, 25 min.)

Krysia Popłoch pewnego dnia słyszy głos tajemniczego mężczyzny, który przedstawia się jako Amos i wyznaje jej miłość. Kobieta postanawia go odnaleźć. Na wątkach powieści „Dom dzienny, dom nocny” (rozdział „Amos”).

„Zniknięcie”, reż. Adam Uryniak. Wyst.: Michał Chołka, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Kornelia Trawkowska, Przemysław Chojęta, Jerzy Trela i in. (Polska, 2011, 63 min.)

Michał Kunicki wiedzie spokojne życie przy boku żony. Ich szczęście burzy zaginięcie kobiety. Mężczyzna za wszelką cenę próbuje dowiedzieć się, co tak naprawdę się stało. Na wątkach powieści „Bieguni” (rozdziały „Kunicki. Woda” i „Kunicki. Ziemia”).


15.12 (niedziela), godz. 18.00

„Pokot”, reż. Agnieszka Holland
. Wyst.: Agnieszka Mandat, Wiktor Zborowski, Jakub Gierszał, Patrycja Volny, Miroslav Klobot, Borys Szyc, Andrzej Grabowski, Andrzej Konopka; (Polska/ Czechy/ Niemcy, 2016, 128 min.)

Janina Duszejko jest emerytowaną in­żynierką, miłośniczką astrologii i wegetarianką. Kiedyś budowała mosty na Bliskim Wschodzie, dziś mieszka samotnie w Sudetach. Pewnej zimowej nocy odnajduje ciało swojego sąsiada, kłusownika. Okoliczności śmierci mężczyzny są niezwykle tajemnicze, gdyż jedyne ślady, które znajdowały się wokół jego domu, to odciski racic saren. Duszejko, widząc niemoc policji, rozpoczyna własne, nie­konwencjonalne śledztw

>>> amok.gliwice.pl
>>> przegląd na Fb


Bilety:
bilety: 12-18 zł
karnety: 30-48 zł

po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2020, wszystkie prawa zastrzeżone