Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
poniedziałek 30.01.23

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
Ze szpaczej budki 3

Ze szpaczej budki 3

31.12.2023


Oczywiście najmądrzejszym pomysłem tego lata będzie zwleczenie się z kanapy i wybranie się w plener, póki jeszcze można. Gdyby jednak pogoda nie dopisała, a pandemiczne obostrzenia wróciły szybciej, niż się spodziewamy, mamy dla Was trzy propozycje, z którymi można zapoznać się równie dobrze w domu, jak gdzieś nad wodą czy w lesie.

EKRAN
Luźne letnie wieczory to dobra pora, by dowiedzieć się, jak uniknąć wkręcenia w piramidę finansową i zawalenia całego domu niepotrzebnymi rzeczami, których nikt od nas nie chce kupić. Umożliwia nam to 10-odcinkowy serial Netfliksa pod obiecującym tytułem „Jak zostać Bogiem na Florydzie”. Opowieść skupiona na trójosobowej rodzinie, która ledwie wiąże koniec z końcem, próbując znaleźć jakichkolwiek chętnych na środki czystości i produkty gospodarstwa domowego, sprzedawane w systemie sprzedaży bezpośredniej, początkowo może się wydawać dość tragiczna. A jednak szybko nabiera groteskowego tempa i przemienia się w zjadliwą satyrę na American dream. Główna w tym zasługa świetnej Kirsten Dunst, która po raz kolejny udowadnia swój wybitny talent komediowy. Niemniej reszta obsady również robi wiele, by serial bawił, zaskakiwał i zabierał nas w zupełnie niespodziewane miejsca, osiągając czasem poziom dziwności kojarzący się z legendarnym „Twin Peaks”.

O swoim ogromnym talencie aktorskim przypomina w tym roku również Kate Winslet, obsadzona w tytułowej roli w serialu „Mare z Easttown”, gdzie przyszło jej grać zmęczoną życiem policjantkę, wrzuconą w sam środek małomiasteczkowej zbrodni i skomplikowanych relacji pomiędzy mieszkańcami miasteczka. Choć do samej intrygi serialu można mieć kilka zastrzeżeń, to od długiego czasu nie było w telewizji historii, która lepiej i skuteczniej wykorzystywałaby klimat miejsca w samym środku niczego, z dala od wszelkich centrów cywilizacyjnych, gdzie każdy zna każdego, a tajemnice są nie do utrzymania. Świetne zdjęcia, fantastyczne duety Winslet z pozostałą częścią obsady (zwłaszcza żeńską) i dość wciągająca zagadka kryminalna – udany przepis na spędzenie kilku wieczorów.

PAPIER
Być może należycie do wyznawców tezy, że lektury wakacyjne powinny być lekkie, łatwe i przyjemne. I nie ma w tym nic złego, ale w tym roku takie podejście może spowodować, że przegapicie najciekawszą letnią premierę, która zdecydowanie do lekkich, łatwych i przyjemnych nie należy. To wielowątkowa, rozbudowana opowieść o upadku szkockiego przemysłu górniczego widziana oczami zagubionego 10-latka, który żyje w świecie pozbawionym ojców, zdominowanym przez matki próbujące na wszelkie sposoby uniknąć stoczenia się w otchłań krańcowej biedy.

Dlaczego więc mielibyście sięgać po „Shuggiego Baina” Douglasa Stuarta? Bo to być może najbardziej górnośląska powieść w dziejach literatury, choć od początku do końca jej akcja toczy się w Szkocji. Niemal wszystko, co czytamy w tej przejmującej powieści, to prawie lustrzane odbicie sytuacji Górnego Śląska w pierwszej połowie lat 90., dodatkowo przełożone z ogromnym wyczuciem górniczego języka i emocji.

tekst: Marceli Szpak | na zdjęciu kadr z serialu „Mare z Easttown”
ultramaryna, lipiec/sierpień 2021Więcej dziewczyńskich i kobiecych rekomendacji Marcelego Szpaka w Ze szpaczej budki 2.

Zobacz też jak się nie nudzić w pandemii w Ze szpaczej budki 1.

po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.


Ultramaryna realizuje projekt pn. „Internetowa platforma czasu wolnego” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach RPO WSL na lata 2014-2020. Celem projektu jest zwiększenie innowacyjności, konkurencyjności i zatrudnienia w przedsiębiorstwie.
Efektem projektu będzie transformacja działalności w stronę rozwiązań cyfrowych. Wartość projektu: 180 628,90 PLN, dofinansowanie z UE: 128 035,50.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2022, wszystkie prawa zastrzeżone