|
 |
 |

 | W stronê niemo¿liwego. Zespó³ Filmowy Silesia 1972-198320.02.2022
|
Kawa³ek historii ¦l±ska, który zosta³ zapomniany, zostaje przywrócony do ¿ycia w barwnej ksi±¿ce Agaty Tecl-Szubert „W stronê niemo¿liwego”.
Trzymam w rêku niezwyk³± ksi±¿kê, która w nietuzinkowy sposób opowiada fascynuj±c± historiê. Nie jest to ksi±¿ka filmoznawcza, nie jest to ksi±¿ka historyczna, nie jest to ksi±¿ka reporterska, nie jest to w koñcu wywiad-rzeka. Niemniej ka¿dy z tych elementów jest w niej obecny i doskonale widoczny.
Nie zra¼cie siê tematem – to opowie¶æ o nieistniej±cym od lat Zespole Filmowym „Silesia”, który na prze³omie lat 70. i 80. mia³ zamieniæ ¦l±sk w Hollywood. Brzmi mo¿e i drêtwo, ale tylko do momentu, kiedy we¼miecie do rêki to edytorskie cacko, zaprojektowane przez Marcina Wysockiego. Nowoczesny, ascetyczny i jednocze¶nie rozbuchany (tak, to mo¿liwe), dopracowany w ka¿dym szczególe projekt (odjechana ok³adka, ró¿ne sposoby ³amania, rozmaite kroje pisma, dwa rodzaje papieru, dwa kolory druku, czerwone zdjêcia i czerwona nitka, któr± ksi±¿kê zszyto, masa archiwaliów i grafik) zachêca do czytania.
„W stronê niemo¿liwego. Zespó³ Filmowy »Silesia« 1972-1983” jest efektem wieloletniej pracy, niezliczonych spotkañ i rozmów z kilkudziesiêcioma osobami. Chocia¿ – jak mówi autorka – gdyby nie sploty okoliczno¶ci, ksi±¿ka zapewne nigdy by nie powsta³a. Na samym pocz±tku by³a filmoznawcza praca magisterska, któr± Agata Tecl-Szubert napisa³a pod okiem prof. Andrzeja Gwo¼dzia. To on pokaza³ autorce archiwum Zespo³u Filmowego „Silesia”, które sk³ada³o siê z paru pude³ na krzy¿ i dwóch porywaj±cych listów (oczywi¶cie szybko okaza³o siê, ¿e w pud³ach jest ich wiêcej). A do tego zawiera³o dokumenty jedynie z pierwszego okresu istnienia zespo³u.
Autorka postanowi³a dowiedzieæ siê, co by³o dalej. Odgrzebywanie zapomnianych faktów, wielogodzinne rozmowy z Kazimierzem Kutzem, Ernestem Bryllem, Janem F. Lewandowskim, Tadeuszem Baljonem, Feliksem Netzem i innymi, niezliczone godziny spêdzone w Filmotece Narodowej i poszukiwania zaginionych lub niezinwentaryzowanych dokumentów. Wszystko to u¶wiadomi³o Tecl-Szubert, ¿e ma przed sob± fascynuj±c± historiê ludzi, którzy na krótk± chwilê zjednoczyli siê we wspólnej wizji. Praca magisterska powsta³a, ale pomys³ publikacji autorka zarzuci³a na kilka lat. A¿ do momentu, kiedy po ¶mierci Lewandowskiego wpad³y jej w rêce plany zbudowania ¶l±skiego „Hollywood”. Plany zapomniane i g³êboko ukryte w prywatnych zbiorach, zakopane w papierach. Tecl-Szubert zaczê³a poszukiwania na nowo. Znów spotka³a siê z bohaterami tamtych wydarzeñ, ale teraz pojawi³a siê zupe³nie nowa perspektywa.
„Kiedy siêgnê³am po tê historiê po latach, zauwa¿y³am trzy nowe aspekty, które mnie sam± zaciekawi³y. Dosz³am do wniosku, ¿e to w³a¶nie one mogê byæ interesuj±ce dla wspó³czesnego czytelnika”– opowiada autorka. „Po pierwsze, sama idea zespo³ów filmowych i pomys³ na twórcze dzia³anie w zespole, razem, w niezale¿no¶ci twórczej. Wydaje mi siê, ¿e w ostatnim czasie takie my¶lenie znów jest bardzo popularne, od NGO-sów po oddolne inicjatywy. Po drugie, niesamowity ferment i pomys³ Kazimierza Kutza, który chcia³ stworzyæ na ¦l±sku co¶ naprawdê wielkiego. Ta szeroko¶æ wizji, któr± mia³, do dzi¶ wydaje siê inspiruj±ca. I w koñcu twórczo¶æ dwóch wspó³czesnych artystek: Laury Paweli i Zuzanny Janin, które w swoich pracach (na ró¿ne sposoby) wykorzystuj± archiwa filmowe, o¿ywiaj± je poprzez dzia³anie artystyczne. Prace obu w nieoczywisty i lu¼ny sposób zwi±zane s± w³a¶nie z Zespo³em Filmowym »Silesia«. To by³a szansa na nowe opowiedzenie tej historii”.
I rzeczywi¶cie. Tak przefiltrowana przez nowoczesn± perspektywê opowie¶æ naprawdê g³êboko wci±ga.
tekst: Joanna Malicka | zdjêcie: Rados³aw Ka¼mierczak (na zdjêciu Agata Tecl-Szubert)
Agata Tecl-Szubert „W stronê niemo¿liwego. Zespó³ Filmowy »Silesia« 1972-1983”. Premiera 20 lutego 2022. Ksi±¿ka do kupienia na stronie Silesii Film. Cena: 65 z³.
|
 |
 |
|
 |

|
 |
|