Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
wtorek 9.08.22

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
Odys i świnie, czyli opowieść mitomana

Odys i świnie, czyli opowieść mitomana

2.09.2022-4.09.2022
Teatr Śląski, Katowice


48 pieśni wypełnionych scenami mordów, gwałtów (w tym także zbiorowych), okaleczeń, ludobójstwa, grabieży dóbr materialnych i dziedzictwa kulturowego, brutalnych uprowadzeń, handlu ludźmi, aktów nekrofilii, pedofilii oraz kilkunastu innych seksualnych wynaturzeń nieobjętych osobnym kodem w wykazie parafilii podlegających leczeniu.

Innymi słowy: „Iliada” i „Odyseja”. Dwa starożytne eposy, z których wywodzi się cała europejska literatura. Matki wszelkiej zachodniej narracji. Matki wyrodne i nieustannie wypominające swym nieudolnym naśladowcom powód, dla którego zmuszeni jesteśmy je nieustannie powielać.

Mianowicie fakt, że historia człowieka jest historią wojen. A każda wojna jest smętnym odbiciem 48 nieodparcie pięknych pieśni wypełnionych wyszczególnionym powyżej plugastwem.

Doskonale to uchwyciła Agata Duda-Gracz w „Odysie i świniach, czyli opowieści mitomana”, obdarzając starożytnych herosów nowożytnymi biografiami zanurzonymi w kolorycie polskiej historii najnowszej. Jej ramy wyznacza sekwencja niemej sceny zbiorowej w rytm narodowych pieśni od „Roty” przez „Międzynarodówkę”, „Boże, coś Polskę” i „Mury” aż po „Odę do radości”, a więc od wczesnego powojnia po akcesję. Każdej z tych pieśni towarzyszyło czekanie na Odysów, którzy wracali z wojny, podziemia czy emigracji nader okrężną drogą.

Dudę-Gracz bardziej od historii Odysa interesuje jego (często niejedna) porzucona rodzina decydująca się przy nim trwać pomimo smagań wichrów. Autorka wyciąga więc na światło dzienne przemilczane w muzeach II wojny światowej i „Solidarności” cierpienie Penelopy, świadomej, że konsekwencją czasów, gdy Odys ukrywał się u Kirke (przed wojną, internowaniem, aresztowaniem czy wojskiem), jest płaczący w kołysce Telegonos. Przypomina o udręce Antyklei, czyli matki Odysa, upozowanej na cichą świętą gastronomiczno-kolejkową, i niezliczonych bataliach toczonych przez jego zgorzkniałego ojca Laertesa ze wszystkimi i wszystkim.

Najwięcej jednak uwagi poświęca tytułowemu mitomanowi, czyli pierworodnemu Odysa, Telemachowi, zagadującemu ojcowską nieobecność, stwarzającemu go sobie na boskie podobieństwo tak przekonująco, że opowieść stała się prawdziwsza od swojego bohatera, dzięki czemu on sam przestał być potrzebny.

W ten biało-czerwony fresk już w dniu premiery wsiąkły też żółć z błękitem. W zadręczonej przez żołnierzy Odysa Kasandrze trudno dziś nie dopatrzeć się kobiet pogrzebanych w Buczy, a w pieśni o Lotofagach, którym w przedstawieniu włożono na głowy biskupie mitry, głośniej od dzwonienia spadających im pod nogi maleńkich bucików brzmi milczenie ich przywódcy nad zmasakrowanym ciałem. A i tak lepiej gdy milczy, niż gdyby miał pleść o dobiegającym spod bram szczekaniu.

tekst: Pola Sobaś-Mikołąjczyk | zdjęcie: Przemysław Jendroska


„Odys i świnie, czyli opowieść mitomana”, tekst i reżyseria Agata Duda-Gracz, scenografia i kostiumy Agata Duda-Gracz, muzyka Łukasz Wójcik-Zawierucha, choreografia Ewelina Adamska-Porczyk. Wyst.: Bartłomiej Błaszczyński, Michał Rolnicki, Anna Lemieszek, Emilia Kubiak i in.

Premiera: 29 kwietnia 2022

Spektakle we wrześniu
2.09 piątek, g. 19:00
3.09 sobota, g. 19:00
4.09 niedziela, g. 17:00

Duża Scena


Bilety:
40-70 zł

po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.


Ultramaryna realizuje projekt pn. „Internetowa platforma czasu wolnego” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach RPO WSL na lata 2014-2020. Celem projektu jest zwiększenie innowacyjności, konkurencyjności i zatrudnienia w przedsiębiorstwie.
Efektem projektu będzie transformacja działalności w stronę rozwiązań cyfrowych. Wartość projektu: 180 628,90 PLN, dofinansowanie z UE: 128 035,50.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2022, wszystkie prawa zastrzeżone