Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
sobota 24.09.22

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
5:00. UA

5:00. UA

24.09.2022-22.10.2022
Teatr Śląski, Katowice
Teatr Mały, Tychy


Kobiety. Uciekinierki. Artystki. 14 różnych imion i nazwisk. Odmienne historie, jeden powód. Wspólna „Historia” zaczyna się o godzinie 5:00 rano, 24 lutego 2022 roku.

„I kto jest temu winien?” – to pytanie bardzo często pada w grupie 40 osób, jakie znalazły schronienie w mojej dzielnicy. To kobiety i dzieci, które uciekły nie ze strachu przed wojną, która przyjdzie – ale przed wojną, która po nie przyszła. Jedna z nich jeszcze teraz, we wrześniu, gdy słyszy przelatujący po niebie samolot, instynktownie się kuli. „Przepraszam – mówi – przeżyłam z córkami bombardowanie”.

Ukraińskie kobiety wtopiły się w nasz krajobraz. Ukraińskie dzieci we wrześniu rozpoczęły naukę w szkołach, trafiły do przedszkoli. Ukraińskie artystki przygotowały spektakl.

14 kobiet otrzymało wsparcie od Forum Dyrektorów Województwa Śląskiego i w ramach rezydencji artystycznej zrealizowało „5:00. UA” – performatywny spektakl, będący koprodukcją Teatru Małego w Tychach, Teatru Miejskiego w Gliwicach oraz Teatru Śląskiego w Katowicach. Reżyserką całości jest Yuliia Maslak, choreografię przygotowała Nina Zakharowa, a na scenie widzimy 12 ukraińskich artystek, które opowiadają własną historię i wspólną „Historię”.

Czy można pokazać traumę tańcem, operowym śpiewem, monologiem, poezją, muzyką, strumieniem świadomości, kolażem? Każda forma jest zasadna i każdej temat się wymyka. Teatr dokumentalny przekracza sam siebie, bo bohaterki tkają sceniczną opowieść z własnych doświadczeń. Chór kobiet zabiera głos, by pokazać jak wielką opresją jest używanie wojny jako narzędzia władzy. Grupa potrafi być wspólnym twarzo-grymaso-rucho-głosem, który jest wyrażany przez poszczególne indywidualności. Kolektyw złości i strachu, ale też wdzięczności za okazaną pomoc. Sceniczny wybuch, który chciałby skręcić tej wojnie kark. Wspólny front kobiet, we wspólnej sprawie. Na takim kręgu kobiet jeszcze nie byliście.

tekst: Magdalena Gościniak | zdjęcie: Przemysław Jendroska/ Teatr Śląski


„5:00. UA”, reżyseria Yuliia Maslak, choreografia Nina Zakharova, projekcje Szymon Suchoń. Wyst.: Tatiana Gerasymchuk, Maria Kardash, Halyna Lozynska, Anna Lysenko, Sofiia Mutylo, Dariia Novykova, Nataliia Pisarieva, Yerheniia Prysiazhna, Halyna Ryba, Kseniia Svistun, Kateryna Vasiukova, Nina Zakharova. Spektakl w języku ukraińskim z polskimi napisami.

Spektakl stworzony przez artystki z Ukrainy w ramach rezydencji artystycznej pod patronatem Forum Dyrektorów Teatrów Województwa Śląskiego. Powstał jako koprodukcja Teatru Małego w Tychach z Teatrem Miejskim w Gliwicach oraz Teatrem Śląskim w Katowicach.

Najbliższe spektakle
24, 25 i 30.09 > Katowice > Teatr Śląski (Scena w Malarni)
22.10 > godz. 18.00 > Tychy > Teatr Małypo imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.


Ultramaryna realizuje projekt pn. „Internetowa platforma czasu wolnego” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach RPO WSL na lata 2014-2020. Celem projektu jest zwiększenie innowacyjności, konkurencyjności i zatrudnienia w przedsiębiorstwie.
Efektem projektu będzie transformacja działalności w stronę rozwiązań cyfrowych. Wartość projektu: 180 628,90 PLN, dofinansowanie z UE: 128 035,50.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2022, wszystkie prawa zastrzeżone