Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
sobota 19.10.19

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
Dani Siciliano

Dani Siciliano

24.02.2007 | godz. 20.00
Elektro Klub, Katowice


Występ Dani Siciliano w Katowicach będzie doskonałą okazją do posłuchania na żywo muzyki rozrywkowej epoki „post-everything”. Siciliano kojarzona jest głównie jako wokalistka z płyt Matthew Herberta, jednego z czołowych przedstawicieli bardziej eksperymentalnego skrzydła muzyki klubowej, prywatnie zaś jej życiowego partnera. Po raz pierwszy odwiedziła Polskę właśnie z nim, kiedy wraz z orkiestrą wystąpili w warszawskim teatrze Roma.

W 2005 roku Dani zdecydowała się wydać materiał sygnowany swoim własnym nazwiskiem. Owocem tej decyzji był intrygujący album „Likes”. Wypełniają go piosenki noszące dość wyraźne piętno rozpoznawalnego stylu Herberta, który zresztą miał niemały udział w produkcji nagrań, są jednak wyraźnym krokiem wokalistki w nowym kierunku, próbą sprawdzenia się w nieco innej stylistyce. Muzyczna propozycja Dani stanowi eklektyczne, lecz spójne połączenie nowoczesnych studyjnych technik z wpływami funku, jazzu, elektro, ale i rocka (vide oryginalny cover „Come As You Are” Nirvany). Żywe instrumenty współgrają z charakterystycznie ciętymi samplami, najważniejszy jest jednak tutaj niezwykle stylowy głos Siciliano. Choć w recenzjach pojawiały się głosy mówiące o tym, że Dani nie do końca poradziła sobie z utrzymaniem dramaturgii na całej płycie, generalnie spotkała się ona z ciepłym przyjęciem.

Kontynuacją i rozwinięciem zasygnalizowanego na debiutanckim krążku stylu jest wydany w 2006 roku album „Slappers”, brzmiący znacznie bardziej zdecydowanie i soczyście. Materiał nagrywany był jednocześnie z ostatnią płytą Herberta „Scales”, na której Siciliano również śpiewa. Można spotkać się z opiniami, że jej własna propozycja jest bardziej odważna, trudniejsza i mniej przebojowa z tej pary. Warto samemu porównać oba krążki i wyciągnąć własne wnioski. Sama artystka mówi, że miała ogromny wpływ na całokształt swojego dzieła, nie tylko nagrywała wokale ale również niektóre partie instrumentalne oraz sample, uczestniczyła również aktywnie w procesie produkcji. Można więc uznać tę płytę za wykładnię jej stylu, który lokuje ją w czołówce twórców nowoczesnego, ambitnego i otwartego na licznych inspiracjach popu. Niech za przykład tej stylistyki posłuży płyta „Ruby Blue” Roisin Murphy, wokalistki znanej dawniej z Moloko, którą również wyprodukował Matthew Herbert. Chodzi mi o muzykę rozrywkową na miarę początku XXI wieku, wolną od wszystkich negatywnych skojarzeń, jakie może wywoływać określenie „pop” skompromitowane przez masowo produkowaną, komercyjną papkę, nachalnie promowaną przez największe rozgłośnie radiowe.

Artyści tacy jak Siciliano przypominają, że można tworzyć muzykę lekką, łatwą i przyjemną, jednocześnie zachowując swoją indywidualność i nie zamykając się w schematach. Siła jej piosenek to otwartość na brzmieniowe eksperymenty z jednoczesnym odniesieniem do najlepszej tradycji kobiecej wokalistyki, sięgającej złotej ery swingu. Koncert Dani Siciliano może się okazać sporą niespodzianką, warto przekonać się osobiście, jak radzi sobie na nowej, samodzielnej drodze.
—Wojtek Mszyca Jr>>> posłuchajBilety:
30 zł

po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2019, wszystkie prawa zastrzeżone