Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
niedziela 7.06.20

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
Matthew Shipp Trio

Matthew Shipp Trio

14.03.2005 | godz. 20.00
Jazz Club Hipnoza, Katowice


Pianista jazzowy Matthew Shipp jest jednym z najważniejszych kontynuatorów poszukiwań twórczych awangardy jazzowej połowy lat 70., zwanej nowojorską sceną loftową, a także eksperymentalnej pianistyki Cecila Taylora. Grę na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat, a na granie jazzu zdecydował się już jako dwunastolatek, nigdy nie odebrał jednak formalnego wykształcenia muzycznego, studiując muzykę samodzielnie oraz pod opieką innych muzyków jazzowych.

W 1984 roku przeprowadził się z rodzinnego Wilmington do Nowego Jorku, gdzie zetknął się z artystami awangardy loftowej. Od 1989 roku Shipp współtworzy brzmienie kwartetu saksofonisty Davida S. Ware’a, prowadzi własne akustyczne trio, występuje w interesujących duetach (z Joe Morrisem, Matem Manerim, Roscoe Mitchellem, Williamem Parkerem, Robem Brownem). W ostatnim czasie bierze również udział w tworzeniu nowej muzyki improwizowanej, powstającej na styku jazzu, hip-hopu, muzyki klubowej i eksperymentalnej elektroniki, określanej jako nu-bop. Bardzo ciekawe płyty z jego udziałem ukazują się w Thirsty Ear rec. oraz Hatology. Shipp jest muzykiem poszukującym wciąż nowych form artystycznego wyrazu, nie jest jednak rewolucjonistą, lecz raczej artystą, który we współczesny kontekst wkłada wartości muzyki odkryte przez jazzowe awangardy lat 60. i 70.

Ostatnia płyta tria Matthew Shippa – „The Trio Plays Ware” (Splasc(h) 2004), poświęcona jest twórczości Davida S. Ware’a. W Katowicach, obok pianisty zagrają: na kontrabasie William Parker, obecnie uważany za jednego z najważniejszych przedstawicieli współczesnego oblicza free jazzu oraz perkusista Gerald Cleaver. W Hipnozie możemy spodziewać się zatem koncertu o zdecydowanie free jazzowym charakterze, chociaż udział perkusisty Geralda Cleavera wydaje się pomostem łączącym dwa muzyczne obszary w twórczości pianisty: free jazzowy i nu-bopowy. Trio MS rozpoczyna wiosenny cykl koncertów poświęconych nowojorskiej scenie jazzowej, już w kwietniu usłyszymy gitarowy kwartet perkusisty Joeya Barona „Killer Joe”, następnie trio pianisty Uri Caine’a i zespół gitarzysty Elliotta Sharpa. —Andrzej Kalinowski

Matthew Shipp Trio (Gerald Cleaver – perk., William Parker – kontrabas, Matthew Shipp – fortepian


Bilety:
30 zł

po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2020, wszystkie prawa zastrzeżone