Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
piątek 30.10.20

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
Jaga (Jazzist)

Jaga (Jazzist)

7.05.2005 | godz. 20.00
Jazz Club Hipnoza, Katowice


To już dwa lata minęły od pierwszej wizyty norweskiego nu-jazzowego kolektywu Jaga Jazzist w Katowicach. Ich pierwsza wizyta w Polsce miała miejsce w momencie, kiedy rozpoczynali swoją międzynarodową karierę, lokalna w Norwegii trwała już od kilku lat. Najciekawszy jest fakt, że artystyczny sukces idzie w parze z komercyjnym. Album „The Stix” na liście sprzedaży w Norwegii w momencie wydania ustępował jedynie płytom Coldplay i Queens Of The Stone Age.

Rozpoczęli 10 lat temu i szybko ta 9-osobowa grupa stała się niespotykanym muzycznym fenomenem. Z pewnością rodzeństwo Horntveth’ów nie mogło przewidzieć takiego sukcesu, powołując do życia 1994 roku wraz z grupą innych młodych muzyków ten skład. Wkrótce 14-letni multiinstrumentalista Lars Horntveth zostaje obwołany cudownym dzieckiem norweskiego jazzu, a to dzięki kompozycjom i aranżacjom utworów jego autorstwa. Zresztą wszyscy muzycy Jaga należą do bardzo zdolnych i aktywnych, współtworzyli lub brali udział w ponad 30 projektach o przeróżnej stylistyce, od kameralistyki do rocka. Jak głosi legenda, w Norwegii nie powstaje żadna płyta, na której nie pojawiłby się któryś z muzyków Jaga Jazzist. To otwarcie muzyków na różne muzyczne stylistyki i dźwięki jest kluczem to unikatowego brzmienia. Umykają wszelkim kategoryzacjom, najbliżej określenia ich muzyki jest termin „fusion”, ale w znaczeniu, jakiego nadały mu pierwsze lata XXI wieku.

Potężny arsenał instrumentalny: samplery, perkusja, bas, gitary elektryczne, Fender, puzon, trąbki, tuba, wibrafon, klarnet basowy oraz zestaw 10 muzyków, którzy mają stale pełne ręce roboty, potrafią dać słuchaczom niezapomniane wrażenia dźwiękowe. W ten oto sposób Jaga tworzą przepiękną melodyjną muzykę, która jest bardzo delikatna i subtelna, podrasowaną młodzieńczym nu-jazzowym wykopem. Jednocześnie świetnie udaje im się równoważyć element ludzki z elementem maszynowo-elektronicznym. Ich dyskografia może przyprawić o zawrót głowy. Pierwsza płyta ukazuje się 1996 roku, dwa lata później wychodzi epka „Magazine”, nad brzmieniem której pracował Helge Sten aka Deathprod. Ich debiut długogrający „A Livingroom Hush”, wydany przez norweski oddział Warner, sprzedaje się w samej ojczyźnie muzyków w 18 tysiącach kopii! Później przechodzą do małej wytwórni Smalltown Supersound, a po fali świetnych recenzji i rewelacyjnie przyjętej trasie koncertowej zostają szybko przyjęci pod opiekuńcze skrzydła Ninja Tune.

Otrzymują cała lawinę nagród i wyróżnień: zostają ambasadorami kulturalnymi swojego kraju, a płyta „A Living Room Hush” uznana zostaje jazzową płytą roku 2002 przez radio BBC. Obecnie znajdują się w niezwykle długiej trasie koncertowej, na której w ciągu półtora miesiąca zagrają blisko 30 koncertów, co budzi podejrzenia, że mają jeszcze sporą ławkę rezerwowych muzyków. Promują swój najnowszy album „What We Must”, który ukazał się 25 kwietnia, i który może zaskoczyć wielu fanów. W swej nazwie zrezygnowali z członu Jazzist i wydaje się, że w muzyce również. Jak brzmią zmiany w muzyce Jaga, przekonamy się na żywo.—Bartek Hilszczański


Bilety:
45 zł

po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2020, wszystkie prawa zastrzeżone