Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
sobota 17.04.21

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
JaZZ i okolice: Otomo Yoshihide’s New Jazz Ensamble

JaZZ i okolice: Otomo Yoshihide’s New Jazz Ensamble

21.05.2005 | godz. 20.00
Jazz Club Hipnoza, Katowice


Kolejny raz będziemy mieli okazję się przekonać, że jazz to nie tylko muzyka uprawiana przez starszych eleganckich panów, którzy od 40 lat grają jeden i ten sam kawałek, ale także przestrzeń dopuszczająca do wielu eksperymentów i łączenia porządków, zdawać by się mogło całkowicie do siebie nie przystających. Do naszego cudownego miasta zawita bowiem jedno z najważniejszych zjawisk nowej muzyki improwizowanej, czyli Otomo Yoshihide’s New Jazz Ensamble.

Lider tego projektu dał się poznać słuchaczom już w latach 80. jako niestrudzony eksperymentator i performer, stale eksplorujący nowe rejony sonicznej ekspresji, mistrz samplera i gramofonów. W latach 90. Yoshihide zasłynął tworząc jedną z czołowych formacji japońskiego undergroundu – Ground Zero i można śmiało powiedzieć, że niewiele było w tych czasach projektów tak radykalnie eksperymentujących z muzyczną wrażliwością słuchacza.

Po zakończeniu działalności Ground Zero Yoshihide zwrócił się w stronę bardziej stonowanej muzyki, nieco przystępniejszej wersji jazzu i założył kwintet sygnowany własnym nazwiskiem. I tu jednak oczywiście nie obywa się bez eksperymentów, w czym wydatnie wspomagają go dwie legendarne postacie japońskiej sceny elektronicznej – Sachiko M oraz Masami Akita, znany szerszemu gronu słuchaczy jako Merzbow. Wychodząc od klasycznych free jazzowych standardów takich mistrzów, jak Eric Dolphy, Yoshihide i spółka starają się na nowo zreinterpretować i zdefiniować założenia muzyki improwizowanej. Na swoich płytach: „Flutter”, „Tails Out” tworzą wstrząsającą mieszankę analogowych szumów, drażniących dronów, popowych melodii, noisowych ścian dźwięku z coverami Beatlesów i genialnymi partiami saksofonu, budując nową wersję jazzu, zwanego „onkyo”.

Niewątpliwie zapowiada się koncert, który żadnego słuchacza nie pozostawi obojętnym, zmuszając go albo do bezwarunkowej miłości, albo do natychmiastowej ucieczki w krainę kojących dźwięków Jana Garbarka.—Marcin Wróbel

JaZZ i okolice: Otomo Yoshihide’s New Jazz Ensamble (Otomo Yoshihide – git., Alfred Harth – saks., Kenta Tsugami – saks., Hiroaki Mizutani – bas, Yasuhiro Yoshigaki – perk., Dachiko Matsubara – regulator fal zmiennych, Phew – wokal, Kumiko Takara – wibrafon)


Bilety:
40 zł i 30 złPrzedsprzedaż:
30 zł i 20 zł do 13 maja
po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2021, wszystkie prawa zastrzeżone