Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
środa 13.11.19

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
Plaid

Plaid

14.10.2005 | godz. 21.00
Elektro Klub, Katowice


Nigdy nie mieli okazji zostać pierwszoplanowymi gwiazdami elektroniki, jak Aphex Twin czy Squarepusher. Duet Plaid to pionierzy elektroniki, a każdy słuchacz, dla którego mają wielkie znaczenie dwa słowa: idm i Warp, z pewnością stawi się na ich występie.

Andy Turner i Ed Handley spotkali się w połowie lat 80., a ich fascynacja elektroniką i hip-hopem doprowadziła do założenia wspólnie z Kenem Downie grupy Black Dog i wydania dziś już klasyka „Bytes” – krążka, który definiował scenę idm i inteligentnego techno wraz z dokonaniami Autechre czy Aphex Twina. W 1992 połączenie hiphopowej rytmiki z ambientowymi brzmieniami wytyczyło nowe ścieżki w elektronicznych poszukiwaniach. Trzy lata później wydają jeszcze album „Spanners”, rezygnują ze współpracy z Kenem i poświęcają się wyłącznie pracy jako Plaid. Projekt Black Dog istnieje do dziś jako solowa działalność Downie’go, wydaje płyty raz z lepszym lub raz z gorszym skutkiem.

Pierwsze utwory duetu to raczej dość proste wariacje w temacie muzyki tanecznej, dopiero „Not For Threes” (1997) przyniosło prawdziwy przełom w ich historii. Album był komercyjnym sukcesem, na jednym z utworów swego głosu udzieliła Björk, panowie współpracowali z nią remiksując jej utwory i odbyli wspólną 8-miesięczną trasę koncertową. Kolejne pozycje: „Rest Proof Clockwork”, „Double Figure” i „Trainer”, będące zbiorem utworów z wczesnego okresu działania grupy, tylko umacniały wysoką pozycję projektu w świecie nowej elektroniki.

Panowie znani są z tego, iż większość swoich pieniędzy inwestują w sprzęt zarówno analogowy, jak i digitalny, ale jednocześnie są bardzo wygodni i całość ich twórczości zamyka się w obrębie dwóch laptopów. Ostatni album „Spokes”, wydany w 2003 roku, potwierdził świetne zdolności obu muzyków, jednak nie urzekł w żaden sposób krytyki. Ale większość fanów idm była zadowolona. Ich koncerty to formalnie dźwiękowe sety na dwa laptopy. A w zawartości mieści się spójna stylistycznie mieszanka utworów z różnych płyt, wzbogacona o sprawne wizualizacje.
—Bartek Hilszczański


Bilety:
30 zł

po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2019, wszystkie prawa zastrzeżone