Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
sobota 17.04.21

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
Festiwal Nowa Muzyka: DJ Krush, Cristian Vogel, Swayzak

Festiwal Nowa Muzyka: DJ Krush, Cristian Vogel, Swayzak

17.06.2006 | godz. 16.00
Galeria Szyb Wilson, Katowice


W postindustrialnych ruinach śląskiego krajobrazu przyjdzie nam tym razem zetknąć się z kilkoma najważniejszymi postaciami współczesnej sceny elektro. 17 czerwca, w przewidzianej na 1000 osób hali pokopalnianej, będziemy mieli okazję zobaczyć na jedynym koncercie w Polsce trojkę wykonawców, która od lat wytycza nowe ścieżki w stechnicyzowanym graniu.

W ramach festiwalu Nowa Muzyka usłyszymy Cristiana Vogla, artystę, którego płyta „Absolute Time”, niesamowity koktajl złożony z hałasu, ambientowych obrazów i obłędnego wyczucia improwizacji, była dla techno tym, czym „A Love Supreme” Coltrane’a dla jazzu. Muzyk jest współodpowiedzialny również za sukcesy duetu Super_Collider (który tworzył z Jamie Lidellem), łączącego w niespotykany sposób ciężkie, techniczne brzmienia z funkową lekkością i rytmiką. Tu prezentował będzie zapewne materiał ze swej najnowszej płyty „Station 55”, zawierającej to, co w muzyce Vogla najlepsze i najciekawsze, czyli jazzowe kompozycje brutalnie zmieszane z industrialnym hałasem i kraftwerkową inwencją w traktowaniu syntezatorów.

Chwilę później przyjdzie nam się zapoznać z dokonaniami londyńskiego duetu Swayzak, zespołu, który zaczynał od dość typowo house’owych produkcji, by na każdej kolejnej płycie przesuwać się coraz bardziej w stronę awangardowego, minimalnego brzmienia. Łącząc proste, sprawiające czasem wrażenie monotonnych, kompozycje z duża ilością zimnych syntetycznych dźwięków, z szumami, dronami i hałasem, cały czas jednak zachowują taneczną energię. Choć przyznać trzeba, że jest to taniec dla ludzi ze specyficznym poczuciem rytmu. Nie jest to zdecydowanie drugi Westbam, lecz zdecydowanie jedno z najciekawszych zjawisk w obszarze muzyki poszukującej nowych rozwiązań i nieznanych wcześniej środków wyrazu.

Ostatnią gwiazdą tego wieczoru będzie legenda japońskiego hip-hopu, jeden z twórców downtempo i abstrakcyjnych brzmień – DJ Krush. Ten azjatycki twórca od lat jest uważany za najważniejszą postać nowej elektroniki i swoją pozycje potwierdza praktycznie każdym wydanym albumem. Potrafi w obrębie jednej płyty połączyć tak różne tradycje, jak rytmy utrzymane w klimatach Wu-Tang Klan z klasyczną japońską muzyką dworską i jazzowymi wpływami. Krush stworzył jedno z najgenialniejszych wydawnictw ostatnich dwóch dekad, płytę „Ki-Oku”, przy współudziale rewelacyjnego trębacza Toshinoro Kondo. Namówił też do współpracy postaci z zupełnie innych bajek, jak gwiazdę folkowego R&B, Zap Mama. Występ w Katowicach zbiega się w czasie z premierą najnowszej krushowej produkcji, podwójną płytą „Stepping Stones”, będącą zbiorem jego autorskich remiksów, dokonanych na własnych utworach z poprzednich płyt, która ma spore szanse stać się tanecznym albumem roku 2006.

Oczywiście festiwal to nie tylko gwiazdy, ale przede wszystkim konkurs, przeznaczony dla tych twórców, którym nie pasuje ujawnianie swej twórczości w sformatowanych radiach, którzy penetrują różne obszary współczesnej muzyki elektronicznej, od ciężkiej i trudnej w odbiorze awangardy, przez post-rockowe ściany gitar, po zwiewne i eklektyczne zabawy z popem. Będzie to więc być może okazja, by po raz pierwszy na żywo zobaczyć nie tylko wielkich świata elektroniki, ale także tych, którzy w przyszłości będą wypełniać katalogi wytwórni takich, jak Mo’Wax, Tresor czy Warp.

Całość festiwalu odbywać będzie się na dwóch scenach, pojawią się także rozpoznawalne już teraz postaci polskiej elektroniki, jak CH District. Organizatorzy, oprócz muzyki i nagród dla wyróżniających się wykonawców, zapewniają także dojazd spod Elektro Klubu (Pl. Sejmu Śląskiego) oraz stoiska z jedzeniem, ponieważ zapowiada się całonocna impreza. Zdecydowanie warto się wybrać, szczególnie gdy ma się ochotę skosztować tego, co w muzyce współczesnej najciekawsze i najświeższe.
―Marceli Szpak


Bilety:
50 złPrzedsprzedaż:
40 zł
po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2021, wszystkie prawa zastrzeżone