Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
sobota 18.01.20

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
Off Festival

Off Festival

18.08.2006-20.08.2006
Mysłowice


Jeśli nie miałeś w ciągu roku czasu, by ujrzeć na koncercie najciekawsze polskie zespoły niezależne ostatnich sezonów, będziesz miał okazję nadrobić zaległości w ciągu jednego sierpniowego weekendu w Mysłowicach. Wszystko za sprawą Off Festivalu.

ZAGRANICZNY AKCENT
Ale Off Festival to także koncerty zagranicznych gwiazd. Najważniejsze z nich to Banco de Gaia i I Am X. Pierwszy z nich to zespół Toby’ego Marksa. Brytyjska kapela zasłynęła dzięki kultowej dzisiaj w pewnych kręgach płycie „Last Train To Lhasa” (1995). To, co wydaje się dziś rzeczą oczywistą – łączenie rytmów tanecznych z elementami dalekowschodniej muzyki etnicznej i ambientu – wtedy było innowacją. W Mysłowicach będzie można się przekonać, w jakim kierunku ewoluowała muzyka Brytyjczyka, bowiem będzie promował swój najnowszy krążek.

I Am X to solowy projekt Chrisa Cornera, wokalisty i lidera Sneaker Pimps. Rytmiczna motoryka, naleciałości z lat 80. i specyficzny wokal tworzą charakterystykę I Am X. Demoniczno-taneczny projekt zaspokoi gusta zarówno fanów niepokojącego triphopowego brzmienia, jak i mocnych elektronicznych dźwięków. Przykładem muzycznego przeobrażenia od elektroniki do żywego grania jest austriacka grupa Sofa Surfers. Wiedeńska formacja zaczynała od samplowania jazzu, trip-hopu i dubu. Ich ostatni album jest natomiast zwrotem ku post rockowej, transowej muzyce gitarowej. Zagrają jeszcze islandzka formacja Bang Gang oraz Norwegowie z tria White Birch.

Skąd taki wybór? „Każdy z tych zespołów jest mi dobrze znany. Nie było w wyborze tych formacji żadnego przypadku, ale niewątpliwie duże znaczenie, oprócz tego, że jestem fanem większości z nich, miał budżet, jakim dysponuję. Miałem dwie opcje: albo zapraszam dwa duże nazwiska, albo pięć trochę mniejszych. Wybrałem pięć mniejszych, bo w roli promotora występuję po raz pierwszy i chciałem zacząć od czegoś, co mnie nie przerośnie” – tłumaczy Artur Rojek, dyrektor artystyczny festiwalu.

ALFABET POLSKIEJ MUZYKI NIEZALEŻNEJ
Co do polskich wykonawców, Rojek tak objaśnia klucz doboru: „Zaprosiłem artystów, których lubię, których sam chciałbym zobaczyć i którzy jako zjawiska wydają się być ciekawe dla odbiorcy Off Festivalu. Obok młodych grup, jak The Car Is On Fire, Kanał Audytywny czy Psychocukier pojawią się też legendy polskiej alternatywy, jak chociażby Lech Janerka. Zresztą Lech, T. Love, Marysia Peszek czy Lenny Valentino to najbardziej znane nazwy festiwalu, o których myślę, że przyciągną ludzi.” Dla orientacji słuchaczy krótki alfabet:

A – Asi Mina: mik.musikowy projekt Asi Bronisławskiej. Kobieca wrażliwość i niefrasobliwość skontrapunktowana z dziecięcą ekspresją.
C – Car Is On Fire (The): bezczelni warszawiacy, którzy pokazali swoim debiutem, że można zaistnieć w dance-punkowej światowej rewolucji, nie zrzynając z innych.
D – Delons: przypadek debiutu z opóźnionym zapłonem. Jałowiecki – frontman grupy – jak nikt w Polsce potrafi napisać „indie” piosenkę, która potrafi być równie angielska w melodii, co polska w wymowie.
G – Gutierez: członkowie kultowej, funkowej formacji Mofoplan w swej nowej, zupełnie innej odsłonie.
H – Hurt: autorzy przeboju „Załoga G”, który pojawił się nieoczekiwanie po 10 latach działalności. Stało się to dla nich błogosławieństwem i przekleństwem zarazem.
I – Iowa Super Soccer: alt country z polskiego Manchesteru? Czemu nie. Jedni z niewielu z Mysłowic, którzy na początku swej kariery nie kopiują największego zespołu z tego miasta.
K – Kanał Audytywny: „skirtotymiczny nondefinitiv” – jak się sami określają. Poza tendencją do długich skomplikowanych nazw, mają także skłonność do wychodzenia poza hiphopowe schematy w rejony psychodeliczne.
L – Lachowicz: kiedyś długo związany ze Ścianką, teraz sam sobie sterem i okrętem, penetruje obszary piosenki akustycznej, namiętnie naznaczając je swoim autorskim piętnem.
Ł – Łąki Łan: w kategorii wygłupu jest ok. Muzycznie ci mieszkańcy łąki chcą być jak Pogodno, wychodzi im produkt słabośmiesznopogodnopodobny.
M – Maria Peszek: jej płyta „Miasto mania” miała być niszowa, stała się kultowa. Maria talentów pełna sprawiła, że nastąpiła na jej punkcie „supermania”, i proszę bez gdybania.
M – Mitch & Mitch: totalny profesjonalizm muzyczny jest punktem wyjścia do groteskowej zabawy w stylu Dzikiego Zachodu, nieokrzesanego Wschodu, arcydowcipnego Południa i megapsychodelicznej Północy. Oh yeah!
M – Motyw: niby się od wszystkiego odcinają, ale i tak są zanurzeni w gitarowym, mysłowickim sosie.
M – Muzykoterapia: terapia dźwiękiem i wdziękiem Izy Kowalewskiej. Słowiańska energia, nowoczesne brzmienie i oldschoolowe piękno.
O – Öszibarack: DJ Patrisia i przyjaciele udowadniają, że w Polsce może istnieć inteligentna muzyka taneczna. Kobiecy elektropop, z głosem, który albo się podoba, albo nie...
P – Psychocukier: psychodelicflowerpunknoisegarage??? Łódzcy gitarowcy z udarem słonecznym, psychopatyczni łowcy melodii surowych i nietuzinkowych. Wielka nadzieja i słaba wiara. W jednej z trzech głównych ról – niepokorny Deuce.
P – Pustki: ulubieńcy środowiska literackiego i krytyków muzycznych. Mają pecha – są zbyt oryginalni, jak na polski rynek. Mają opinię grzecznego zespołu, co jest tylko przykrywką dla ich tajemnych sprawek.
R – Robotobibok: transjazzujący anarchiści rytmu. Omijają mielizny improwizacji dzięki skłonności do braku rutyny. Wrocławski produkt eksportowy.

Pozostałe polskie zespoły grające na Off Festivalu są tak znane, że nie potrzebują alfabetycznego wprowadzenia.

FILMY Z MUZYKĄ W TLE
Oprócz muzyki na Off Festivalu odbędzie się także przegląd filmów Przemysława Wojcieszka (w kinie Znicz). Młodego reżysera z Wrocławia wielokrotnie nagradzano za pokazywanie polskiej rzeczywistości z autorskiej perspektywy. „Nie widziałem wszystkich jego filmów – opowiada Artur Rojek – ale postać Wojcieszka jest dla mnie symboliczna, jeżeli chodzi o wizerunek współczesnego pokolenia 30-latków, do którego sam należę. Przedstawia historie, z którymi się identyfikuję i które są moim zdaniem bardzo mądre. Przy okazji nie moralizuje i jest subtelny... Jego filmy poza tym mają silny podtekst muzyczny. Weźmy chociażby historię chłopaka – fana The Smiths, bohatera ‘Głośniej od bomb’ czy ‘W dół kolorowym wzgórzem’ zaczerpnięty z tytułu kultowej formacji Red House Painters. Sam Wojcieszek jest wielkim fanem muzyki gitarowej, kolekcjonerem winyli, czyli reżyserem nieprzypadkowym w temacie Off Festival.”
―Adrian Chorębała

Mysłowice, kąpielsko Słupna

Program Off Festival:

18 sierpnia
Scena 1 - Słupna Park
Iowa Super Soccer (godz. 12.30)
Łąki Łan (godz. 13.50)
Silver Rocket (godz. 15.20)
Cracow Klezmer Band (godz. 16.45)
Maria Peszek (godz. 18.15)
Lenny Valentino (godz. 20.30)
Banco De Gaia (UK), godz. 23.00

Scena 2 - Słupna Park
Motyw (godz. 12.00)
Oszibarack (godz. 13.15)
Kanał Audytywny (godz. 14.30)
Hurt (godz. 16.00)
The Car Is On Fire (godz. 17.30)
Bang Gang (Islandia), godz. 19.30
Skalpel (godz. 21.45)

Drum'n'bass Offstage, od godz. 14.00
DJe: Nitrogen Tri Hydride (Absurd Squad / Kraków), Fob vs N.one (Neuropunks / Katowice), Mephy (Drumsilezja Crew / Mysłowice), Blizzard (Industrial Clinic / Bełchatów), eM (Drumsilezja Crew / Siemianowice), Irritant (Noisewax / Chorzów), N0id vs Upalny (Neuropunks / Siemianowice). VJe: Ava (Drumsilezja / Katowice), Van (Seleecta / Katowice)

Dodatkowe wydarzenia i atrakcje (bezpłatne)
Międzynarodowe Targi Wolontariatu, pokaz filmów z festiwalu Watch Doc, Święto Radości Dzieci i Młodzieży, Wesołe Miasteczko "Piccolo", Internet Cafe


19 sierpnia
Scena 1 - Słupna Park
Gutierez (godz. 11.30)
Psychocukier (godz. 12.30)
Apteka (godz. 13.50)
John Porter i Nieprzyzwoity Zespół (godz. 15.20)
Strachy na Lachy (godz. 16.45)
T.Love (godz. 18.15)
Sofa Surfers (Austria), godz. 20.30
I Am X (UK), godz. 23.00

Scena 2 - Słupna Park
plebiscyt (godz. 12.00)
Delons (godz. 13.15)
Lachowicz (godz. 14.30)
Mitch&Mitch (godz. 16.00)
Pustki (godz. 17.30)
Lech Janerka (godz. 19.30)
White Birch (Norwegia), godz. 21.45

Electro-Breakz Offedition, od godz. 12.00
DJe: Psilo (Hilander / Opole), Jacob Larsen (M.N.I.A.M / Mysłowice), eM (Drumsilezja / Siemianowice), HRD vs JD (BitSet / Mysłowice), N.one (Neuropunks / Gliwice), Martin Arrowz (Silesia Bankiet Union / Katowice), 5:cet (Brak2Sensu / Katowice), Mephy (Drumsilezja / Mysłowice), Kayenne (Other Sounds / Katowice). VJe: Ava (Drumsilezja / Katowice), Van (Seleecta / Katowice)

Dodatkowe wydarzenia i atrakcje (bezpłatne)
Międzynarodowe Targi Wolontariatu, pokaz filmów z festiwalu Watch Doc, Święto Radości Dzieci i Młodzieży, Wesołe Miasteczko "Piccolo", Internet Cafe


20 sierpnia
Off Jazz - MOKiS Trójkąt - Mysłowice Brzezinka:
spotkanie z reżyserem oraz pokaz filmu "Głośniej od bomb", reż. Przemysław Wojcieszek (godz. 15.00)
Graftmann (godz. 17.15)
Asi Mina (godz. 18.00)
Muzykoterapia (godz. 19.30)
Robotobibok (godz. 21.15)


Bilety:
bilet dwudniowy (18.08/19.08) - 20 zł, bilet na 20.08 - 15 zł

po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2019, wszystkie prawa zastrzeżone