Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
piątek 30.10.20

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
Pora Prozy 2

Pora Prozy 2

8.10.2006-14.10.2006
Katowice


W październiku Śląsk ogarnie literaturomania. Wszystko za sprawą wielu imprez literackich. Największą z nich będzie kolejna odsłona całorocznego Festiwalu 4 Pory Książki - Pora Prozy 2, która w naszym regionie odbędzie się od 8 do 14 października w dwóch miastach: Katowicach i Bytomiu. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Kraje dalekie”, a gośćmi specjalnymi imprezy będą prozaicy z różnych stron świata.

PROGNOZY PROZY
Co nowego w polskiej prozie? Na pytanie odpowie świeża krew literatury: Jacek Dobrowolski, Jacek Dehnel i Aleksander Kosciów. Dobrowolski to laureat Konkursu Młodych Twórców Fundacji Kultury za ostatnią książkę „120 godzin, czyli upadek pewnego dżentelmena” (2006). Pozycja ta drażni przeładowaniem wątków, ale może zachwycić erudycją autora i wciągnąć dekadencką atmosferą. Dobrowolski znany jest jako inicjator i założyciel projektu kulturotwórczego „Orgia myśli”. Pisarstwo łączy z powołaniem filozofa. Jacek Dehnel to także autor w stylu dandysa. Dotychczas dał się poznać jako poeta i autor opowiadań. Swego czasu został namaszczony przez Miłosza, ostatnio jest sławny za sprawą programu kulturalnego „Łossskot”, swych stylowych surdutów i laski. Jego debiut powieściowy „Lala” ukaże się jeszcze w tym miesiącu. Trzecim autorem, o którym dopiero ma być głośno, jest tajemniczy Aleksander Kościów. Jego „Świat Nura” ma się ukazać w listopadzie.

MIEJSCA MAGICZNE
Swoimi spostrzeżeniami i przygodami na drugiej półkuli podzielą się trzej ludzie literatury. Ignacy Karpowicz, autor „Niehalo” zdradził, że opowie o „tropikalnym absurdzie, mentalności tuziemców i sposobach zabijania czasu”. A Karpowicz ma sporo do opowiedzenia na ten temat - podróżował po Ameryce Środkowej i Afryce Wschodniej, mieszkał w Kostaryce i Etiopii. Swoje opowieści snuć będą także finalista Nike 2006 – jeden z najpopularniejszych polskich prozaików Michał Witkowski , oraz krakowski pisarz, dramaturg, aktor, reżyser Adam Kwaśny.

Prosto z Brazylii na festiwal przyjedzie Paulo Lins. To właśnie wycinki z jego powieści „Miasto Boga” stały się kanwą filmu o tym samym tytule. Książka daje o wiele pełniejszy obraz brutalnego życia w fawelach Rio de Janeiro. Bohaterem książki jest społeczność mieszkańców Miasta Boga – czyli kolorowi ludzie z marginesu i ich marzenia. Atut tej książki to pokazanie wiele wątków w taki sposób, że czytelnik może dobrze poznać każdą z postaci. Dzieje się to za sprawą wnikliwości autora, który wchodzi w świat przedstawiony bez uprzedzeń, nie wartościuje. Efekt ten uzyskał dzięki badaniom antropologicznym na temat przestępczości w fawelach Rio de Janeiro, w których Paulo Lins brał udział w latach 1986-1993. Komunikatywność pisarza pozwoliła mu na wejście w ten świat i przedstawienie prawdziwych ludzi, uwikłanych w spiralę przemocy.

Drugim zagranicznym gościem będzie uznany hinduski pisarz Tarun J. Tejpal . Jego pierwsza powieść – Alchemia pożądania – stała się wielką sensacją literacką i natychmiast doczekała się licznych przekładów. Jest to zmysłowa historia z miłością do literatury i tajemnicą w tle. „Nareszcie mamy nową powieść, błyskotliwą i oryginalną, która przychodzi do nas z Indii” – napisał o tej książce Vidiadhar Surajprasad Naipaul, laureat literackiej nagrody Nobla za rok 2001. „Alchemia pożądania” zawiera w sobie to co stanowi elementy literatury z wyższej półki: wyrazistych bohaterów, tragiczny konflikt między miłością do kobiety, a ambicjami.

POKAZ PROZY
Mocnym punktem tegorocznej edycji Pory Prozy jest prezentacja uznanych pisarzy i ich najnowszych osiągnięć. W sekcji Pokaz Prozy (13.10) odbędzie się spotkanie z Włodzimierzem Kowalewskim i Zbigniew Mentzlem, którzy rozmawiać będą o swoich najlepszych opowiadaniach. Historie obu autorów znalazły się w antologii „Pokaz prozy”, która, jak pisze wydawca, „przedstawia to, co ważne, wartościowe, reprezentatywne, mające szansę przetrwać próbę czasu. Składają się na nią opowiadania największych polskich prozaików. Wszyscy należą do jednej grupy pokoleniowej – tzw. średniego pokolenia, urodzonych w okresie mniej więcej 1945-1960. Każdy z nich osiągnął spektakularny sukces, zdobywając prestiżowe nagrody i rozgłos liczony obcojęzycznymi przekładami ich książek; stał się 'wizytówką' polskiej literatury.”

Włodzimierz Kowalewski to twórca daleki od awangardy. Jego tradycjonalizm bierze się nie z poddańczej wierności realizmowi, ale z dbałości o autentyzm sytuacji i opowiadanie historii w sposób, w którym forma idzie w parze z treścią (o co czasami trudno u młodych pisarzy, potrafiących często zachłysnąć się samą formą, zapominając o treści). Ulubiony typ bohatera Kowalewskiego – inteligent nieudacznik życiowy – traktowany jest często jako medium, co pozwala pisarzowi na ton przypowieści, przez co przedstawione sytuacje można odczytywać alegorycznie. Jego zbiór opowiadań „Powrót do Breitenheide” i powieść „Bóg zapłacz!” były nominowane do literackiej nagrody Nike w roku 1998 i 2001.

Zbigniew Mentzel to tegoroczny finalista Nagrody Nike za powieść „Wszystkie języki świata”. Oprócz ostatniej książki Mentzel opublikował tomy esejów Pod kreską (1990) „Laufra” (1998) oraz „Niebezpieczne narzędzie w ustach” (2001). Jerzy Pilch napisał kiedyś o nim, że „o świecie chce opowiadać i opowiada w sposób powieściowy (powiedzmy: quasi-powieściowy)”. Jako stały felietonista współpracował m.in. z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Przekrojem” oraz gazetą giełdy „Parkiet”. Od dziesięciu lat inwestuje na rynku kapitałowym. W 1995 został laureatem warszawskiej Akademii Gry Na Giełdzie.

WOKÓŁ NOWOŚCI
Swoją ulubioną książkę nadchodzącego sezonu przedstawi główny krytyk literacki „Gazety Wyborczej”, piszący także w wielu pismach literackich, adiunkt w Zakładzie Krytyki Literackiej UŚ – Dariusz Nowacki. Będzie on rozmawiał o książce„Tak to ten” z jej autorem Jerzym Sosnowskim znanym z radiowej Trójki, gdzie prowadzi i tworzy program kulturalny „Klubu Trójki”. Sosnowski jest autorem m.in. „Apokryfu Agłai” (2001), „Wielościanu” (2001), tomu opowiadań „Linia nocna” (2002), „Prąd zatokowy” (2003) oraz autobiografii duchowej pt. „Ach” (2005). „Tak to ten” jest swego rodzajem spełnieniem marzeń autora, który tak opisuje swoją powieść: „Od dawna marzyłem o napisaniu czegoś, co by zasługiwało na miano „powieści-worka”. Ten podgatunek można wyodrębnić, zbierając teksty z pierwszej połowy dwudziestego wieku (Miciński, Irzykowski, Witkacy, Gombrowicz jako autor „Ferdydurke”; w jakimś sensie Andrzejewski z „Miazgą”). Reguła jest taka, że nie ma reguł: pomiędzy okładki opatrzone nazwiskiem autora i tytułem można włożyć wszystko, jak do worka. Jeśli się uda, przynosi to efekt polifoniczny, kwadrofoniczny, wytwarza się mini-uniwersum tekstów, w których czytelnik sam wybiera ścieżkę, rzecz jasna nie bez wskazówek autora. Pisarz jest także autorem zajmującego dziennika internetowego, który znajduje się pod adresem: j.sosnowski.nazwa.pl.

Jedną z odsłon Pory Prozy jest także Minifestiwal Literacki Minimalizm, który odbędzie się w Bytomiu 14 października, a o którym przeczytasz tutaj. Szczegółowy rozkład Pory Prozy 2 na Śląsku znajdziesz poniżej.
―Adrian Chorębała

Bytom, Galeria Kronika (Rynek 26)
14.10 sobota, godz. 17.00

Minifestiwal literacki Minimalizm
Miniwykład: Krzysztof Kowalczyk - Twarowski.
Minidyskusja: Dariusz Nowacki, Adrian Chorębała, Anna Kałuża, Marta Cuber, Agnieszka Nęcka, Wojciech Rusinek.
Minirezentacje: Piotr Czerniawski, Marta Dzido, Ewa Schilling, Joanna Wilengowska, Jakub Żulczyk.


Katowice, Górnośląskie Centrum Kultury, sala Teatru Korez (pl. Sejmu Śląskiego 2)
8.10 niedziela, godz. 20.00

Prognozy Prozy
Tegoroczni debiutanci - Jacek Dehnel, Jacek Dobrowolski i Aleksander Kościów – prezentują swoje książki.
Prowadzi: Robert Ostaszewski.

9.10 poniedziałek, godz. 20.00
Wokół nowości
Spotkanie z Jerzym Sosnowskim i jego najnowszą książką „Tak to ten”.
Prowadzi: Dariusz Nowacki.

10.10 wtorek, godz. 20.00
Miejsca magiczne: Ameryka Łacińska
O swoich podróżniczo-literackich fascynacjach rozmawiają: Ignacy Karpowicz, Adam Kwaśny i Michał Witkowski.
Prowadzi: Urszula Kropiwiec.

11.10 środa, godz. 20.00
Spotkanie z hinduskim pisarzem Tarunem Tejpalem, autorem „Alchemii pożądania”.
Prowadzi: Krzysztof Siwczyk.

12.10 czwartek, godz. 20.00
Spotkanie z brazylijskim pisarzem Paulo Linsem, autorem „Miasta Boga”.
Prowadzi: Dagmara Luboń.

13.10 piątek
Festiwal Kultura Polskich Czasopism
godz. 10.00, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego, ul. Plac Sejmu Śląskiego 1, Sala Rady Wydziału Sympozjum literaturoznawcze: „Idea zaangażowania we współczesnym życiu literackim”
Uczestniczą: Krzysztof Krasuski, Józef Olejniczak, Agnieszka Nęcka, Wojciech Rusinek, Paweł Tomczok. Prowadzi: Krzysztof Uniłowski.

godz. 15.00
Pokaz filmu: „Redaktor” (41 min.).

godz. 16.00, Górnośląskie Centrum Kultury, pl. Sejmu Śląskiego 2, Dyskusja: „Giedroyc – wszystko to, czego nam brakuje: niezależność”. Uczestniczą: Adam Dziadek, Leonard Neuger, Krzysztof Kłosiński, Piotr Śliwiński, Krzysztof Uniłowski, Marek Zaleski.

godz. 20.00
Pokaz prozy. Złota dwunastka
Najlepsi autorzy - Włodzimierz Kowalewski i Zbigniew Mentzel - rozmawiają o swoich najlepszych opowiadaniach.
Prowadzi: Cezary Polak


na zdjęciu: Paulo Lins


Bilety:
wstęp wolny

po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2020, wszystkie prawa zastrzeżone