Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
piątek 30.10.20

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
JaZZ i okolice: Dave Douglas Quintet

JaZZ i okolice: Dave Douglas Quintet

24.10.2006 | godz. 20.00
Jazz Club Hipnoza, Katowice


Dave Douglas to obecnie jedna z najważniejszych postaci kreujących świat muzyki improwizowanej. Ktoś, kto tworzy dźwięki nie jako serię powiązanych ze sobą nut, ale jako zamkniętą muzykę przez duże M. Jego koncert będzie kolejnym istotnym wydarzeniem jazzowym w naszym regionie.

Douglas nie jest przeciętnym jazzmanem, zdolnym jedynie grać sprawne i długie solówki. Jest muzykiem, dla którego improwizacja jest tylko jednym z licznych środków wypowiedzi artystycznej. Warto prześledzić jego fascynacje. Najbardziej ceni kompozytorów-wizjonerów i prawdopodobnie sam jest zainteresowany wejściem do ich grona. Ciekawe, iż zalicza on do nich bardzo różnych artystów, ponieważ są pomiędzy nimi tacy ludzie, jak: Miles Davis, Igor Stravinsky, Steve Wonder, John Coltrane, John Cage, The Beatles, Björk czy Don Ellis. Interesuje go w równym stopniu tradycyjna kultura żydowska, współczesna muzyka klasyczna oraz jazz, blues i musical. Inspiruje go także wiele wydarzeń pozamuzycznych. Reaguje na sytuację polityczną i na zjawiska społeczne. Interesuje się literaturą i czyni z niej ważny składnik swojej sztuki.

Dla Douglasa nadrzędnym celem jest sięganie do głębi muzyki. Dobra muzyka zaczyna się dla niego dopiero wtedy, gdy potrafi wychwycić istotę ludzkich uczuć. Pod tym względem za swojego mentora uważa Milesa Davisa, który zawsze trafiał wprost do serca. Stwarza to najlepszą komunikację z słuchaczem i wykracza poza wszelkie kategorie. Istotnie, kategorie zdają się dla niego nie istnieć. Tworzy muzykę, znajdującą się pomiędzy improwizacją a kompozycją. Nie zwraca uwagi na sztukę, która zmusza słuchacza do przyjęcia jej za pewnik. Zachęca słuchaczy do przebudzenia się i zastanowienia nad muzyką i nad jej rolą w ich życiu.

Douglas jest znakomitym trębaczem oraz kompozytorem. Jest tytanem pracy twórczej. Wydał dwadzieścia płyt w ciągu dziesięciu lat. Jego twórczość można podzielić na kilka odrębnych stylów. Prowadzony przez niego Tiny Bell Trio kładzie nacisk na motywy jego ulubionego folkloru bałkańskiego, którego smutek śmiało łączy z improwizacją. Szereg płyt zawiera muzykę reprezentującą osiągnięcia współczesnej muzyki poważnej i jazzu, która ma wyjątkowo naturalną strukturę. Mamy znakomite nagrania składające hołd wielkim twórcom historii jazzu, takim jak np.: Roland Kirk, Woody Shaw, Wayne Shorter czy jego ulubionej pianistki Mary Lou Williams. Koncertuje bądź nagrywa w duetach z improwizatorami, będącymi dziś legendami sceny free - Mishą Mengelbergiem i Hanem Benninkiem. Potrafi zadziwić absolutnie nostalgicznymi dźwiękami z pogranicza europejskiej muzyki salonowej i jazzu. Douglas usuwa ograniczenia pojęciowe i dzięki temu jest w stanie przekształcać jazz i jego okolice.

Dave Douglas jest przy tym człowiekiem skromnym. Wie, że jest wielu dobrych muzyków. Potrafi spojrzeć na siebie krytycznie i doskonale zdaje sobie sprawę ze swoich ograniczeń. Ma np. wątpliwości dotyczące własnej gry w wysokich rejestrach. Dlatego bardzo dużo czasu poświęca rozwijaniu techniki. Grając słyszy dźwięk zbliżony do dźwięku saksofonu tenorowego, dlatego chętniej używa niskiego rejestru. Poza tym zastanawia się nad nowymi sposobami użycia trąbki w zespole. W swoich kompozycjach używa jej oszczędnie. Wkomponowuje ją w składy, do których dotąd nie należała. Stale ryzykuje.

Muzyk już kilka razy odwiedzał nasz kraj, m.in. z Masadą Johna Zorna. Tym razem z Davem Douglasem wystąpią: Donny McCaslin – saksofon tenorowy, Uri Caine – Fender Rhodes Mark II, James Genus – kontrabas, Clarence Penn – perkusja. Bezpośrednią artystyczną inspiracją dla kwintetu jest twórczość Milesa Davisa i Steve'a Lacy.
—Jan Kordowicz


zdjęcie: materiały prasowe


Bilety:
40 złPrzedsprzedaż:
30 zł do 14.10
po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2020, wszystkie prawa zastrzeżone