Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
sobota 24.09.22

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
LETNI CITY BREAK W LIPSKU

Kajakiem po ścieżkach wodnych w Lipsku, zdjęcie: Romeo Felsenreich


W Lipsku życie powoli wraca do normalności. Muzea, galerie i inne instytucje kulturalne znów otwierają się dla publiczności, zaś letnia pogoda zaprasza do wypoczynku na łonie natury.

Trasy rowerowe
Rower i Lipsk to nierozłączna para. Jednoślad towarzyszy mieszkańcom miasta w drodze do pracy, szkoły, na zakupy czy nad jezioro. Rowerem jeździ tu prawie każdy, niezależnie od pory dnia czy nocy. Magnesem dla wyznawców dłuższych wycieczek niewątpliwie są okoliczne trasy rowerowe: stukilometrowa Neuseenland-Radroute na terenie Nowego Pojezierza Lipskiego, Leipzig-Elbe-Radroute wiodąca na wschód w kierunku rzeki Łaby, ponad stukilometrowa tematyczna Kohle-Dampf-Licht informująca o historii wydobywania węgla na tych terenach czy Grüner Ring zataczająca koło wokół całego Lipska.
www.leipzig.travel/blog/pl/najpiekniejsze-trasy-rowerowe-w-lipsku-i-okolicach

Ścieżki wodne
Lipsk to dawne miasto przemysłowe. Z industrialnej spuścizny mieszkańcy i turyści korzystają do dziś. Już sam Karl Heine, ojciec rozwoju przemysłowego Lipska, dobrze wiedział, że rozbudowanie szlaków wodnych to kluczowy krok w przód. Obecnie na kajaku lub łódce można przepłynąć tu niezliczoną ilość kilometrów. Nic tylko wyruszyć po jednym ze szlaków: na zachód w kierunku postindustrialnych dzielnic Lipska, na południe przez las łęgowy Auwald w poszukiwaniu objętych ochroną zimorodków, nad jeziora Nowego Pojezierza Lipskiego.
www.leipzig.travel/blog/pl/sciezki-wodne-w-lipsku-odkryj-z-nami-lipsk-z-perspektywy-kajaku

Nowe Pojezierze Lipskie
Niegdyś wydobywano tu węgiel brunatny, dziś to mekka dla wyznawców sportów wodnych, kolarstwa i aktywnego wypoczynku. „Kulki” wygrywa plebiscyty na krystalicznie czystą wodę, „Schladi” świetnie nadaje się do objechania go na rolkach, a nad „Cossi” każdy lipszczanin śmiga odpocząć po pracy. Nad Markkleeberger See warto powspinać się w parku linowym i sprawdzić siłę fal wodnych w parku kajakowym.
www.leipzig.travel/blog/pl/nowe-pojezierze-lipskie

Park kajakowy w Markkleebergu
Przed letnimi igrzyskami olimpijskimi w roku 2012 Lipsk kandydował na gospodarza zawodów. Konkursu wprawdzie nie wygrał, za to przy okazji wybudowano park kajakowy Kanupark Markkleeberg na południowym brzegu jeziora Markkleeberger See. Można tu poczuć prawdziwą moc wody i na własnej skórze (lub piance neoprenowej) sprawdzić, co to single- lub power-rafting, bodyboarding czy hydrospeed.

Wspinaczka
Wyznawcy wspinania koniecznie powinni się przekonać, co Lipsk ma do zaoferowania. Ciekawostką na wspinaczkowej mapie miasta jest ścianka K4 na osiedlu w dzielnicy Grünau. Wygląda wprawdzie jak zwykła skała, lecz w rzeczywistości została zestawiona ze starych betonowych paneli typowych dla dawnych budynków enerdowskich. Niezapomnianym przeżyciem będzie też wspinaczka na ponad stuletnią wieżę wodną w dzielnicy Mockau sięgającą wysokości czterdziestu metrów.
www.leipzig.travel/blog/pl/gdzie-w-lipsku-sie-powspinac

Kawa
Aktywny wypoczynek w Lipsku oczywiście nie obejdzie się bez dobrej kawy. Znajdziecie tu klasyczne kawiarnie z równie klasyczną niemiecką Filterkaffee, ale coraz częściej spotykane są nowo powstałe kawiarenki zajmujące się nurtem specialty coffee. 7 Shots Coffee, Franz Morish, Roots czy Dankbar to tylko niektóre z nich. Poczytajcie o lipskiej małej czarnej:
www.leipzig.travel/blog/pl/male-i-pelne-uroku-palarnie-kawy-w-lipskuWYDARZENIA
Ze względu na pandemię aktualne wydarzenia w Lipsku planowane są spontanicznie, dlatego warto na bieżąco sprawdzać kalendarz.

Rajem letnich kinomanów jest Schaubühne Lindenfels na terenie Plagwitzer Markthalle, gdzie co sobotę na targu Samstagsmarkt możecie również zasmakować lokalnych potraw.

W byłej gazowni Panometer nadal można obejrzeć 360-stopniową wystawę panoramiczną „Ogród Caroli”, zaś Kunstkraftwerk znowu zachwyca swoimi show sztuki immersyjnej, tym razem pokazując historię lipskiej kultury industrialnej „Boomtown”.

W dawnej przędzalni bawełny Spinnerei na trzeci wrześniowy weekend zaplanowano dzień otwarty. To świetna okazja, by zaglądnąć do jednej z wielu galerii – chociażby tej, w której rezyduje lipski malarz Neo Rauch.

Wystawa Cultural Affairs
Aż do 3 października odwiedzającym muzeum Grassi prezentowane są „podróżujące obiekty”, zmieniające się pod wpływem migracji. Głównym celem wystawy młodych artystów jest pokazanie, że w coraz bardziej przeplecionym ze sobą świecie sztuka i dizajn nie mogą istnieć bez wymiany transkulturalnej.
www.grassimak.de/en/museum/special-exhibitions/cultural-affairs

Wystawa zdjęć Gursky’ego
MdbK
– Muzeum Sztuk Pięknych do końca sierpnia po raz pierwszy pokazuje dzieła uznanego na scenie międzynarodowej fotografa Andreasa Gursky’ego. Artysta urodził się w Lipsku w rodzinie fotografów, wychował w Düsseldorfie, gdzie skończył studia fotograficzne u Bernda Bechera. W swoich pracach Gursky wizualizuje kompleksowe konstrukcje otaczającej nas rzeczywistości, które łączą ze sobą zagadnienia społeczne. W MdbK można obejrzeć 60 dzieł artysty, w tym 50 z nich w formatach ekstremalnych.
mdbk.de/en/exhibitions/andreas-gursky

Szkło z Murano
W lipskim muzeum Grassi do połowy sierpnia można obejrzeć wystawę poświęconą włoskiemu kunsztowi szkła weneckiego z prywatnego zbioru Lutza H. Holza. Dodatkowo w ramach wystawy w budynku Techne Sphere Leipzig prezentowana jest ekspozycja „Architekten und Glas”, przedstawiająca szklane obiekty ukazane w kontekście architektury.
www.grassimak.de/en/museum/special-exhibitions/murano


Więcej o Lipsku przeczytasz na miejskim blogu. Dostępna jest jego polska wersja >>> www.leipzig.travel/blog/pl.

>>> na fb/ultramaryna z końcem sierpnia będziemy mieli dla Was konkurs, w którym nagrodą będzie dokładnie to, co w tytule tekstu: city break w Lipsku!

Zobacz też >>> CITY BREAK: Lipsk.teksty
NATALIA DINGES: W procesie przemieszczania
Aktorka i choreografka. Współpracowała z większością teatrów na południu Polski (Katowice, Bielsko-Biała, Tychy, S... >>>

VITO BAMBINO: Vito na urodziny Kato
10 września po raz kolejny Katowice w unikatowej formie będą świętować swoje urodziny. Jak na Miasto Muzyki UNESCO p... >>>

OLA SYNOWIEC I ARKADIUSZ WINIATORSKI: Marsz w długim cieniu rzucanym przez mur
Mur graniczny pomiędzy Meksykiem a Stanami Zjednoczonymi Wszystkie osiągnięcia ludzkości są konsekwencją dwóch... >>>

MICHAŁ CHMIELEWSKI: O zagubieńcach i outsiderach
Michał Chmielewski trzy miesiące po skończeniu Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach zadebiutowa... >>>

ANNA I KIRYŁ REVKOVIE: Nawet wojna nie zatrzyma kreatywności
Z Anną i Kiryłem Revkovami – muzykami jazzowymi z Ukrainy – rozmawiamy o ich drodze do Katowic, sztuce... >>>

SABINA BEDNARZ: Świat według Sabinki mieści się w walizkach
Z okazji Dnia Dziecka poprosiliśmy o wywiad najświeższą crew, jaka kiedykolwiek trafiła na łamy Ultramaryny. Sabina... >>>

DOMINIK STRYCHARSKI: Komponuję opowieści
Dominik Strycharski, rocznik 1975. Gra, komponuje, improwizuje, śpiewa, prowadzi warsztaty. Jest autorem muzyki w te... >>>
po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.


Ultramaryna realizuje projekt pn. „Internetowa platforma czasu wolnego” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach RPO WSL na lata 2014-2020. Celem projektu jest zwiększenie innowacyjności, konkurencyjności i zatrudnienia w przedsiębiorstwie.
Efektem projektu będzie transformacja działalności w stronę rozwiązań cyfrowych. Wartość projektu: 180 628,90 PLN, dofinansowanie z UE: 128 035,50.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2022, wszystkie prawa zastrzeżone