Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
wtorek 28.09.21

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
14. Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy: Ulicznicy

14. Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy: Ulicznicy

3.07.2021-1.08.2021
Gliwice


Jeśli w repertuarze „Uliczników” właśnie szukacie tytułów dla siebie, pamiętajcie, że im ciekawsze czasy, tym lepszy uliczny teatr. A że czasy się zrobiły fascynujące, to i tematami dla ulicznych twórców obrodziło.

Widać to w ostatniej produkcji Muzikantów. „Synowie Muzytronu” to satyryczna antyutopia wypełniona spekulacjami, jak się będzie żyło, jeśli pandemiczne obostrzenia się przeciągną w nieskończoność. Czy każde zgromadzenie zacznie w nas wywoływać lęk? Czy z czasem zaczną się po miedzach przemykać wędrowni gawędziarze kolportujący fabuły z miasta do miasta i z pokolenia na pokolenie?

A może elementy tego procesu widać już teraz? Na to wskazywałoby „Pelat” Joana Català poświęcone metafizyce twórczości do niedawna zwanej ginącymi zawodami. Jednak w dobie ekologicznego pragnienia, by przedłużać życie przedmiotów lub nadawać im nowe funkcje, okazuje się, że w przyrodzie żaden zawód nie ginie.

Znów potrzebujemy zbieraczy, dziewiarzy, wyplataczy koszyków. Zmieniły się tylko używane przez nich materiały. Zamiast wikliny, gliny czy drewna, częściej lądują w ich dłoniach resztki plastiku i elektronicznych podzespołów. Nie zmienia się jednak magia, która z surowca lub odpadu powołuje małe dziełka, dzięki którym można się schronić przed deszczem lub wypić z kimś herbatę. Warto już zacząć ją praktykować, bo niechybnie się przyda w postapo.

Nim jednak wszyscy zagrzebiemy się w swoich postapokaliptycznych norkach, pokontemplujmy jeszcze przez chwilę naszą przedapokaliptyczną rzeczywistość. Możemy to zrobić na monodramie „Pan Trener” Wojciecha Tremiszewskiego o (jakżeby inaczej) trenerze drużyny z piątej ligi. Bądź też na popisie Pjotera deliberującego, czemuż wciąż biedaczek jest singlem.

tekst: Pola Sobaś-Mikołajczyk | zdjęcie: Nikola Milatovic (na zdjęciu Joan Català)


>>> zobacz program 14. Uliczników

Gliwice > Park Chopina, Scena Forum
Bilety:
wstęp wolny

po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2021, wszystkie prawa zastrzeżone