Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
wtorek 28.09.21

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
Letnie Granie Przedstawień Teatralnych edycja III

Letnie Granie Przedstawień Teatralnych edycja III

27.08.2021-29.08.2021
Teatr Zagłębia, Sosnowiec


LGPT da się lubić nie tylko za komiczną nazwę. Ja lubię je za to, że jego organizatorzy nie ulegają dominującemu wśród dyrekcji kin i wielu letnich festiwali przekonaniu, że w miarę wzrostu temperatury otoczenia iloraz inteligencji ich widza pikuje w dół.

Nawet w najostrzejszym upale cierpnie skóra za każdym razem, gdy punktualnie z początkiem urlopowego sezonu ma okazję po raz enty wysłuchać, że „latem to nikt nie chce myśleć, tylko się rozerwać”. W kinach od dawna się z tym mitem rozprawia festiwal Nowe Horyzonty. W teatrze to straszne mityszcze trzyma się mocno. Niech więc będą dzięki za takie jaskółki jak LGPT, które w duchu panującej ostatnio pogodowej dowolności, w samym środku lata pełnego rozrywki nie najwyższych lotów, zwiastują miłą mózgom teatromanów wiosnę. Czyli taką, w której ów organ nie ulega pełnej anihilacji.

Przy tym to festiwal minimalistyczny. Próżno w nim szukać wypasionych spektakli z całej Polski – składa się wyłącznie z tegorocznych produkcji sosnowieckich, lecz ich przegląd wypada doprawdy zadowalająco.

A konkretnie? Po pierwsze, „Ślub” Radosława Rychcika w hopperowskim anturażu. Po drugie, „Komedia. Wujaszek Wania” Jędrzeja Piaskowskiego, sprytnie nawiązująca do starej jak teatr Czechowa anegdoty o tym, że autor najbardziej depresyjnych dramatów wszech czasów miał się za komediopisarza.

I na koniec jeszcze perełka jakby idealnie skrojona pod ten festiwal: „Czas wypadł z ram”, czyli kolekcja ciut dziwacznych (a więc też ciut queerowych) stand-upów największych diw PRL-u. Autor, Jacek Kozłowski, pozwolił sobie na kilka zabawnych fantazji. Czasem spekuluje nad życiem pośmiertnym jednej ze swoich ulubienic, innym razem nad alternatywną wersją tego przedśmiertelnego, zawsze jednak pastwi się nad nimi z wdziękiem, smacznym dowcipem i niekłamaną sympatią.

tekst: Pola Sobaś-Mikołajczyk | zdjęcie: Maciej Stobierski („Czas wypadł z ram”)


>>> zobacz aktualny program LGPTBilety:
30 zł i 25 zł na każdy spektakl

po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2021, wszystkie prawa zastrzeżone